1. Anasayfa
 2. Ekonomi

TAİK: Erdoğan’ı ABD özel bölümüyle buluşturmak için çalışmalara başladık

TAİK: Erdoğan’ı ABD özel bölümüyle buluşturmak için çalışmalara başladık
0

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Murat Özyeğin, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8-10 Mayıs’ta gerçekleştirmesi beklenen ABD ziyaretine ve bu ülkede TAİK tarafından düzenlenecek programlara ait bilgi verdi.

Türkiye ile ABD ortasındaki stratejik mekanizmayı ekonomik ve ticari bağların de üst seviyede temsil edildiği bir eksene çıkarmak için çalışmaya hazır olduklarını belirten Özyeğin, Türk-Amerikan münasebetlerinde son vakitlerde yakalanan ivmenin iktisat alanına da taşınması için Washington ve New York angajmanlarını süratle sürdürdüklerini tabir etti.

Özyeğin, 2023 yılında 31 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen ikili ticaret hacmiyle ortaya çıkan 14,8 milyar dolarlık ihracatla ABD’nin en fazla dış satım yapılan ikinci ülke pozisyonunda yer aldığını söz ederek, “Türkiye’nin ABD’ye ihracatına baktığımızda son 5 yılda yaklaşık yüzde 60 arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Özyeğin, Türkiye’deki ABD kaynaklı yatırımların 14,3 milyar dolara, ABD’deki Türk yatırımlarının ise 9,7 milyar dolara ulaştığına işaret etti.

“Mehmet Şimşek ile Amerikalı fon yöneticilerini ile bir ortaya getireceğiz”

TAİK’in marka aktifliği olan Türkiye Yatırım Konferansı’nın bu yıl 3 aktiflikle düzenleneceğini ve çalışmaların genişletildiğini lisana getiren Murat Özyeğin, TAİK tarafından Citi işbirliğinde gerçekleştirilecek 14’üncü Türkiye Yatırım Konferansı kapsamında Amerikalı fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst seviye yöneticileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i 22 Nisan tarihinde New York’ta bir ortaya getirecekleri söyledi.

Özyeğin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu haftası kapsamında yılın son Türkiye Yatırım Konferansı’nın 23-24 Eylül’de düzenleneceğini belirterek, “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile ABD’li fon ve portföy yöneticilerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de ABD’nin önde gelen iş insanları ve Fortune 100 yöneticilerini bir ortaya getireceğiz” dedi.

“Taraflar, Erdoğan’a yatırımlarına ait taleplerini aktarma fırsatı bulacak”

Türk-Amerikan bağlantılarının referans noktalarından biri olarak kabul edilen Amerika Türkiye Konferansı’nın (ATC) uzun ortadan sonra yine gerçekleştirileceğini söz eden Özyeğin, “ATC’nin 39’uncusunu 9-10 Mayıs’ta Washington’da gerçekleştireceğiz. ATC, 1985 yılından günümüze Türk-Amerikan ekonomik bağlarında referans noktası vazifesi görüyor” diye konuştu.

İki ülkenin önde gelen yatırımcılarıyla gerçekleştirilecek yuvarlak masa toplantısında tarafların Cumhurbaşkanı’na yatırım ve iştiraklerine ait talep ve sıkıntılarını aktarma fırsatı bulacağını söyleyen Özyeğin, “Karşı kanadımız ATBR ve US Chamber işbirliğinde gerçekleştireceğimiz 39’uncu ATC Konferansı’nda siyaset, savunma, güç, dijital ve iktisat ana başlıklarında iki ülkenin üst seviye yetkililerinin de iştirakiyle iki günlük panel serilerini de düzenleyeceğiz” dedi.

İstanbul’da düzenlenecek “Trade Winds”e 100’ü aşkın Amerikan firmasının gelmesi bekleniyor

ABD Ticaret Bakanlığının en büyük ticaret heyeti tertibi olan “Trade Winds”in tarihinde birinci kez bir kentte ikinci defa İstanbul’da 13-15 Mayıs’ta düzenleneceğini söyleyen Özyeğin, “İkili ilgilerde ivme yakaladığımız bu türlü bir periyotta yüzü aşkın iş insanını ağırlayacak olmak bizler için de çok heyecan verici olacak” diye konuştu.

Özyeğin, programın son 15 yıl içinde ikinci kere Türkiye’de gerçekleşeceğine işaret ederek, “Bu tekrarın öteki bir örneği yok. Her yıl farklı bir ülkede yapılan bu aktiflik için Türkiye’nin seçilmiş olması, iki ülke ticari bağlarının geleceği için değerli bir gösterge. ABD’li bakan ve bakan yardımcılarının da iştirakleriyle 100’ü aşkın Amerikan firmasının ülkemize gelmesini öngörüyoruz. Tüm özel kesimimizi bu programı yakın markaja almaya davet ediyorum” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir