1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Özyeğin: 1 trilyon doların üzerinde bir fon büyüklüğü konferansa katıldı

Özyeğin: 1 trilyon doların üzerinde bir fon büyüklüğü konferansa katıldı
0

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ürkiye-ABD İş Kurulu (TAİK) tarafından Citi işbirliğinde 22 Nisan’da gerçekleştirilen 14. Türkiye Yatırım Konferansı’nda, Amerikalı fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst seviye yöneticileriyle bir araya geldi.

TAİK Başkanı Murat Özyeğin, konferansa ait yaptığı açıklamada, Bakan Şimşek’in yatırımcılara yürütülen ekonomik programın bileşenlerini ayrıntılı bir biçimde anlattığı bilgisini verdi.

Konferansa geniş bir yatırımcı kitlesinin ilgi gösterdiğini söz eden Özyeğin, “Çok büyük bir ilgi vardı hatta toplantı odasını büyütmemiz gerekti. Bu manada Sayın Bakanı’mız ile verimli bir gün geçirdik. ABD’de bulunan en büyük fonların yöneticileri içerideydi. Yüz milyarlarca dolar hatta 1 trilyon doların üzerinde olabilecek bir fon büyüklüğü muhtemelen oradaydı. Zira tüm büyük fon yöneticileri toplantımıza katıldı” diye konuştu.

Özyeğin, bu yılki ana temaları güç, altyapı ve savunma sanayi olan Amerika Türkiye Konferansı’na (ATC) değinerek, 39’uncusu gerçekleştirilecek konferansın 5 yıl sonra tekrar yüz yüze düzenlenecek olmasından heyecan duyduklarını lisana getirdi.

ATC’de iki ülkenin özel dalı ve bakanlar nezdinde kıymetli temaslar olacağını düşündüklerini kaydeden Özyeğin, “Üye tabanımızda da harikulade bir ilgi oluştu. Çok güçlü bir ATC’yi mayıs ayında Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Washington ziyareti çerçevesinde yapmayı planlıyoruz” tabirini kullandı.

“Reformları yapmak ismine büyük bir fırsat var”

Özyeğin, gelecek dört yıldaki seçimsiz periyotta Türkiye’nin önünde değerli bir fırsat olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye bir yandan para siyaseti tarafında çok önemli adımlar attı. Bununla birlikte daha farklı ıslahatları da yapmak ismine büyük bir fırsat var. Bu sürecin sonunda Türkiye’nin sürdürülebilir ve öngörülebilir bir kalkınma modeline kavuşacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede yatırımcıların da bu üzere ıslahatlara Türkiye’nin çok hazır olduğu ve bunun için düzgün bir iklim olduğu görüşlerini paylaştıklarını söyleyebilirim.”

TAİK’in altı ana kümesinden birinin ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret amacına ulaşma konusunda çalıştığını belirten Özyeğin, şöyle devam etti:

“100 milyar dolar sayısı bugünkü 32 milyar dolara nazaran hayli yüksek. Bu manada biz danışman bir firmayla birlikte bu maksadı 3’e bölüp birinci olarak 50 milyar dolara hangi katmanlarda, hangi dallarda çıkabiliriz, sonra 75 milyar dolar, daha sonra da 100 milyar dolar son amaca nasıl ulaşırız diye epey güçlü bir çalışma yapıyoruz. Bunun sonuçlarını kamuoyuyla da paylaşacağız. ABD ile Türkiye’nin ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkartmak ismine tam gücümüzle çalışacağız.”

“Türkiye’ye gösterilen büyük bir teveccüh var”

Citibank Türkiye Genel Müdürü Emre Karter de mesken sahibi oldukları konferansın çok âlâ geçtiğine ve kredi derecelendirme kuruluşlarının da değerlendirmeleri sonucunda Türkiye’ye gösterilen büyük bir teveccüh olduğuna dikkati çekerek, “Önümüzdeki günlerde uygunlaşan makro pahalar ve enflasyonun düşüş süreciyle yabancı yatırımcı ilgisinin çarpan tesiriyle artacağını düşünüyoruz.” dedi.

Citi olarak da hedeflerinin Türkiye’nin yatırımcılara direkt ulaşmalarını sağlamaya çalışmak olduğuna işaret eden Karter, görüşmelerin verimli olduğunu anlattı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir