1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Bolat: İhracatta artış, ithalatta azalış trendinin devamı bekleniyor

Bolat: İhracatta artış, ithalatta azalış trendinin devamı bekleniyor
0

Bakan Bolat, yaptığı yazılı açıklamayla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Şubat ayı ödemeler istikrarı datalarını kıymetlendirdi.

Cari süreçler açığındaki azalışın devam ettiğini belirten Bolat, “Dış ticarette yaşanan olumlu gelişmeler sonucunda, Mayıs 2023’te 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari süreçler açığı sonraki aylarda toplam 28,3 milyar dolar azalarak Şubat 2024 prestijiyle 31,8 milyar dolara geriledi. Birebir devirde yıllıklandırılmış dış ticaret açığı ise toplam 29,4 milyar dolar azalarak 92,9 milyar dolara geriledi. Şubat 2023’te 9 milyar dolar olan cari süreçler açığı, Şubat’ta yüzde 63,9 azalışla 3,3 milyar dolara gerilemiş durumdadır.” sözünü kullandı.

Bolat, şubatta ihracatın bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 13,6 artarak 21 milyar 82 milyon dolar, ithalatın da yüzde 9,2 azalarak 27 milyar 853 milyon dolar olduğunu anımsatarak, şubatta dış ticaret açığının bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 44,2 düşerek 6 milyar 771 milyon dolara gerilediğini, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 15,2 yüzde puan artarak yüzde 75,7 düzeyine yükseldiğini bildirdi.

Söz konusu ayda yıllıklandırılmış ihracatın yüzde 1,6 artarak 258,7 milyar dolar ile rekor kırdığını vurgulayan Bolat, yıllıklandırılmış ithalatın da yüzde 5,6 azalarak 351,5 milyar dolar olduğunu belirtti.

Bolat, yıllıklandırılmış dış ticaret açığının ise yüzde 21,1 azalarak 92,9 milyar olduğunu aktararak, ihracatın ithalatı karşılama oranının bu devirde 5,2 yüzde puan artarak yüzde 73,6’ya yükseldiğine işaret etti.

Hizmetler gelirlerinin Şubat’ta yıllıklandırılmış bazda 101,1 milyar dolar ile rekor yenilediğine, seyahat gelirlerinin de 48,2 milyar dolara yükseldiğine dikkati çeken Bolat, “Mal ve hizmet ihracatını artırmaya yönelik dayanaklar ve ithalatı düşürmeye yönelik önlemlerin uygulamadaki sonuçlarıyla cari süreçler açığında değerli gerileme kaydedilmiş durumdadır.” sözünü kullandı.

Bolat, gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda bu yılın birinci çeyreğinde ihracatın yüzde 3,6 artışla 63,7 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 12,6 düşüşle 84,1 milyar dolar olduğunu anımsatarak, “Böylelikle dış ticaret açığı, yılın birinci çeyreğinde yüzde 41,2 azalarak 20,5 milyar dolara gerilemiştir. Bu bilgilere nazaran yıllıklandırılmış cari süreçler açığındaki düşüşün bu yılın birinci çeyreği prestijiyle devam etmesi öngörülüyor. İhracattaki artışlar ve ithalattaki düşüşler sonucunda yılın birinci çeyreğinde ekonomik büyümeye net ihracatın olumlu katkı sağlaması beklenmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dış ticaret istikrarındaki olumlu gelişmelerin, ekonomik büyümeyi daha istikrarlı bir yapıya dönüştürdüğünü ve cari süreçler hesabında düzgünleşme sağlayarak makroekonomik istikrarı güçlendirdiğini belirten Bolat, şunları kaydetti:

“İhracatta artış ve ithalatta azalış trendinin 2024 yılının geneli prestijiyle devam etmesi beklenirken, dış ticaretin cari süreçler istikrarına ve ekonomik büyümeye olumlu katkı vermesi öngörülmektedir. Dünya mal ve hizmet ihracatındaki hissemizi artırmaya dönük üretici ve ihracatçılarımızla yakın işbirliğimizi kararlılıkla sürdürürken, daha müreffeh bir Türkiye amacına ulaşmak için çalışmalarımıza orta vermeden devam ediyoruz.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir