1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Yellen: İran’a yaptırım yetkimizi kullanmaktan çekinmeyiz

Yellen: İran’a yaptırım yetkimizi kullanmaktan çekinmeyiz
0

Yellen, Milletlerarası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasının başında İran’ın hafta sonu İsrail’e yaptığı hücuma değinen Yellen, “Hazine, İran rejiminin makûs niyetli ve istikrarı bozan faaliyetlerini engellemeye devam etmek gayesiyle yaptırım yetkimizi kullanmak üzere müttefiklerimizle birlikte çalışmaktan çekinmeyecektir” tabirini kullandı.

Yellen, geçen hafta sonu gerçekleşen taarruzlardan Kızıldeniz’deki Husi hücumlarına kadar İran’ın aksiyonlarının, bölgenin istikrarını tehdit ettiğini vurgulayarak bunun, ekonomik tesirlerinin olabileceğini lisana getirdi.

Orta Doğu’daki tansiyonun global iktisada tesirine ait bir soru üzerine Yellen, birtakım tesirlerinin görüldüğünü fakat geniş çaplı olmadığını söyledi.

Çatışmanın daha geniş bölgesel ve global bir çatışmaya dönmemesi için denetim altına alınması gerektiğini söz eden Yellen, Orta Doğu’daki kimi ülkelerin ekonomileri üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu belirtti.

Yellen, yaptırım konusunda ise gelecek günlerde İran’a karşı ek yaptırımlar uygulanmasını beklediğini söz etti.

İran’ın petrol ihraç etme kabiliyetini azaltmak için çalıştıklarını lakin İran’ın bir ölçü petrol ihraç etmeye devam ettiğini vurgulayan Yellen, bu mevzuda yapılabilecek daha çok şey olabileceğini söyledi.

Rusya’nın dondurulan varlıklarının kullanımına ait olasılıklar değerlendiriliyor

Yellen, Rusya’nın varlıklarının dondurulmasına dair ise varlıklara fiilen el koymaktan, onları teminat olarak kullanmaya kadar bir dizi mümkünlüğü değerlendirdiklerini, bu varlıkları Ukrayna için kullanmak ve bunlardan kıymet elde etmek üzere ihtimalleri desteklediklerini anlattı.

Rusya’nın da ABD, Avrupa ve başka ülkelerdeki firmalara karşı harekete geçmiş durumda olduğunu ve misilleme yapılabileceğini belirten Yellen, bu varlıkların kullanımıyla alakalı risklere baktıklarını ve farklı stratejileri değerlendirdiklerini söyledi.

Yellen, riskleri yönetme kapsamda G7 ülkelerinin birlikte hareket etmesinin ehemmiyetine dikkati çekti.

⁠”Çin ile ticaretimizi azaltmaya çalışmıyoruz”

ABD’nin Çin ile ticaret ve yatırımını güçlü biçimde sürdürmesinin yararlı olduğuna inandıklarını yineleyen Yellen, bunu azaltmaya çalışmadıklarını, ABD’ye tehdit oluşturduğunu düşündükleri makul bölümler olmasına karşın Çin ile derin ve sağlam bir ticari münasebetleri olduğunu vurguladı.

Yellen, rastgele bir ülkeye çok güvenmenin risk oluşturduğuna inandıklarını belirterek bunun somut bir ispatının, Kovid-19 salgını sırasında görüldüğünü kaydetti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir