1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Sosyal Psikolojinin Temel Perspektifleri

Sosyal Psikolojinin Temel Perspektifleri
Sosyal Psikolojinin Temel Perspektifleri
0

Sosyal psikolojide dört ana bakış açısı vardır. Her perspektife ve her birinin sosyal psikolojide ortak bir soruya nasıl yaklaşabileceğine bakalım.

Sosyal Psikoloji Perspektifleri

Sosyal psikoloji, toplumun bireylerin davranış, düşünme ve hissetme şeklini nasıl etkilediğine dair bilimsel bir çalışmadır.

Bu oldukça genel bir tanımdır ve tahmin edebileceğiniz gibi birçok şeyi kapsar. Örneğin, arkadaşlarınızla takıldığınızda ya da patronunuzla takıldığınızda davranışınıza ne olur? Senden daha güçlü birinin etik dışı olabileceğini düşündüğünüz bir şeyi yapmanızı istediğiniz bir durumda olduğunuzda ne hissediyorsunuz? İnanmadığınız bir ürünü satmanız için para ödendiğinde hangi düşünceler kafanızdan geçer? Tüm bu senaryolar ve diğer yüzlerce kişi sosyal psikoloji ile çevrenlenmiştir.

Yukarıdaki sorular hakkında fark edebileceğiniz bir şey, onlara cevap vermenin birçok farklı yolu olmasıdır. İnanmadığınız bir ürünü satma örneğini ele alalım. Bazı insanlar zamanla ürünün değerli olduğuna ikna olabileceğinizi söyleyebilir ve belki de düşünceleriniz bunu yansıtacak şekilde değişir. Ancak, diğerleri gerçekten derinden farklı bir şeye inanmadığınızı söyleyebilir. Bunun yerine, bir parçanız asla değişmese bile, kendinizi daha iyi hissetmek için düşünce sürecinizi değiştirdiniz.

Sosyal psikoloji sorularına yaklaşmanın birçok yolu vardır. Sosyal psikoloji de bu yaklaşımlara bazen perspektif denir. Sosyal psikolojide birkaç yaygın bakış açısı sosyal biliş, sosyokültürel, evrimsel ve sosyal öğrenmedir.

Sosyal psikolojide şiddet içeren davranışa neden olan gibi ortak bir soru alalım ve bu perspektiflerin her birinden inceleyelim.

Sosyal Psikolojinin Temel Perspektifleri
Sosyal Psikolojinin Temel Perspektifleri

Sosyal Biliş

Sosyal biliş, davranışları diğer insanların davranışları hakkında düşündüğümüz şekilde öğrendiğimize inanan bir bakış açısıdır. Biliş sadece düşünce süreci için süslü bir kelimedir.

Sosyal biliş perspektifi, diğer insanların davranışlarını incelediğimizi ve yorumladığımızı söylüyor. İnsanların nasıl davrandığını görüyoruz ve sonra eylemlerini iyi ya da kötü olarak değerlendiriyoruz. Örneğin, iyi birinin kötü bir şey yaptığını fark edersek inanç sistemimizi de değiştirebiliriz.

Yukarıdaki soruyu ele alın: şiddet içeren davranışlara ne sebep olur? Sosyal biliş örneğine göre, şiddet içeren bir film veya video oyununda şiddetin polisler tarafından gerçekleştirildiğini görebiliriz. Eylemlerini görüyoruz ve ‘Ama bekle! Şiddetin kötü olduğunu düşündüm! ‘ Bu onların eylemlerine dair yargımız.

Onları iyi çocuklar olarak görüyor olmamız, onların şiddet içeren davranışları hakkındaki yargılarımızla senkronize olmadığından, inançlarımızı biraz değiştirebiliriz. ‘Sanırım Los Angeles şehir merkezinde bir ofis binasını birisinin havaya uçurmaya çalışıyorsanız, kötü adamlara karşı şiddete başvurmak sorun değil’ diyebiliriz.

Bu şekilde, bazı durumlarda şiddeti kabul etmeyi öğrendik. Sosyal biliş bakış açısına göre, şiddetin bu şekilde kabulü, şiddeti kullanmamız için bir kapı açar.

Sosyokültürel Perspektif

Sosyal bilişle yakından ilişkili olan bir diğer perspektif sosyal psikolojinin sosyokültürel perspektifidir. Gelen sosyokültürel bakış açısı , çevremizdeki insanlarla bizim etkileşimlerimizi bize toplumsal norm ve kurallarla öğretilmesidir. Bu normlar ve kurallar daha sonra davranışlarımızı yönetir.

Şiddet içeren davranışa neyin sebep olduğu sorusunda, sosyokültürel açıdan bir kişi, insanların çevrelerindeki etkileşimlerde gördüklerinde şiddeti öğrendiklerini söyleyecektir. Örneğin, belki de şiddetin kabul edildiği bir yerde büyüyoruz. Okulda, kafeteryada yürürken bir kabadayı geziyor ve öfkelenmek yerine, diğer öğrenciler buna gülüyor ve kabadayı bir beşlik veriyor. Böyle yeterli etkileşimlerimiz varsa, toplumun kurallarının şiddetin popülerliğe yol açtığını belirlediğini anlayacağız.

Sosyal Öğrenme

Sosyokültürel bakış açısıyla yakından ilişkili olan sosyal öğrenme bakış açısıdır. Sosyal öğrenme psikologları davranışı taklit olarak görür; yani çevremizdeki insanları taklit ediyoruz. Bu ve sosyokültürel perspektifteki en büyük fark sosyal öğrenmede toplumun norm ve kurallarını düşünmüyor olmamız; sadece büyük çocuklardan ve / veya yetişkinlerden gördüğümüz davranışı taklit ediyoruz.

Sosyal öğrenmenin bir yürümeye başlayan çocukla zaman geçirip geçirmediğinizi anlamak çok kolaydır. Etraflarındaki insanları taklit edecekler: aynı şeyleri söyleyerek, aynı şekilde ayakta duruyorlar ve hatta odadaki yetişkinlerin ve büyük çocukların davranış biçiminde davranıyorlar. Sosyal öğrenme perspektifi, taklit açısından şiddet içeren davranışları açıklar – eğer babanın kızgın olduğu zaman duvara çarptığını görürsek, bu davranışı taklit edebilir ve duvara da çarpabiliriz.

Evrimsel Perspektif

Sosyal psikolojide son bir bakış açısı evrim ile ilgilidir. Evrimsel perspektif  biz bize bir tür olarak hayatta kalmaya yardımcı biyolojik süreçler açısından davranışımızı şekillendiren durumlardır.

Yine şiddet örneğini ele alalım. Evrimsel bakış açısından, şiddet, hayatta kalmamıza yardımcı olmak için birçok nesil boyunca gelişen bir mekanizmadır. Tehdit edici bulduğumuz bir şeyle karşılaştığımızda, adrenalin vücudumuzu pompalayarak bizi kavgada gibi hissettirir. Bu, her insanda bulunan tehlikeye doğrudan bir yanıttır ve hem şiddetin sebebi hem de yetişkinliğe kadar hayatta kalan yüz binlerce yıllık şiddetin sonucu olarak görülebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir