1. Anasayfa
 2. Diğer

Birbirinden Etkileyici Sunumlar İçin En İyi Slayt Yapma Programları

Birbirinden Etkileyici Sunumlar İçin En İyi Slayt Yapma Programları
0

Sunum yapmak, günümüz iş hayatının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Etkileyici bir sunum ile işletmeler müşterileri kendilerine çekmeyi başarıyorlar. Hal böyle olunca iyi bir sunumun gelişmiş özelliklere sahip olması gerekiyor. Bir sunumda ne kadar fazla gelişmiş özellik söz konusu olursa o sunumun etkisi de o kadar fazla olacak diyebiliriz.

Bu nispette sunum dediğimizde bunu hazırlamak için sunum hazırlama programları da otomatik olarak aklımıza gelecek. Teknolojideki ilerleme hepimizin malumu. Bundan 15 sene önce slayt hazırlama programı dediğimizde aklımıza sadece Microsoft’un Powerpoint programı gelirdi. Belki pek çoklarımız için hala bu program gelir. Ancak zaman geçtikçe sadece etkileyici bir sunum yapmak için geliştirilmiş birbirinden kullanışlı özellikleri olan slayt yapma programları geliştirildi.

Bu programlarla artık göstereceğiniz materyal elinizde hazırsa sunumunu profesyonel görülecek bir şekilde kolaylıkla hazırlayabiliyorsunuz. Burada belirteceğimiz sunu hazırlama programları çoğunlukla kullanıcı endeksli ara yüzleriyle kullanıcıya en fonksiyonel özellikleri en güzel şekilde sunmayı amaçlıyor.

Belirteceğimiz programlarla slaytlarınızın artık çok daha etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Etkileyici demişken, etkileyici sunum yöntemleriyle ilgili şu yazıya göz atmanızı tavsiye ederim. Lafı daha fazla uzatmadan hemen en iyi slayt programı seçiminizi yapabileceğiniz uygulamalarımıza yakından bakmaya başlayalım.

1. Movavi SlideShow Maker

Aslında bir video düzenleme programı olmasına rağmen fotoğraf ve slayt düzenleme konusunda da çok başarılı yazılımları olan Movavi, ilk slayt hazırlama programımız.

Video edit işleri ile uğraşanların muhakkak duydukları bir program olan Movavi’nin hazır slayt hazırlama programının olması bu programa az da olsa aşina olan kişiler için oldukça iyi bir haber olacak. Zira, videoları kesip biçerek profesyonel düzeyi olan klipler ya da eğlence içerikleri hazırlayan kişilerin Movavi’nin pratikliğini gördükten sonra iyi bir slayt hazırlamak için bu programı kullanacaklarını söyleyebiliriz.

Programın içinde yer alan 150’den fazla filtre, 100’den fazla geçiş ve 40’tan fazla görüntü başlığı ile oldukça şık tasarımlara tek bir tıkla ulaşmak mümkün oluyor. Movavi’nin en önemli özelliklerinden biri de dahili müzik seçenekleri ile sunuya renk katmanın çok kolay bir şekilde yapılabiliyor olması.

Kullanıcı deneyimi noktasında en çok beğendiğimiz program olan Movavi Slideshow Maker’ın slayt oluşturma programı olarak en büyük dezavantajını ise ücretli olması olarak söyleyebiliriz. Nitekim her ne kadar Movavi kadar gelişmiş seçenekler sunmasa da az sonra belirteceğimiz diğer ücretsiz uygulamalarla da oldukça iyi sonuçlar elde etmek mümkün.

Ancak yine de özellikle slayt yapıcı ile üst düzey sunumlar hazırlamak durumunda olan kişiler için kesinlikle Movavi, ilk seçenek olmalı.

Programı incelemek için;
Link

2. Icecream Slideshow Maker

Adı gibi dondurma tadında bir slayt hazırlama programı Icecream Slideshow Maker. Bir slayt oluşturma programından beklenen pek çok şeyi üst düzey kalite ile kullanıcılarına sunuyor.

Icecream Slideshow Maker, sadece kolay kullanımı sayesinde bile listemizde kendine yer bulmayı başaran bir program. Icecream Slideshow Maker ile slaytlarınızı daha dinamik yapabiliyorsunuz.

Slaytınızda kullanacağınız resimleri tek tek ekleyebileceğiniz gibi tek bir klasörden doğrudan ayrı ayrı slayt hazırlayan özel araçlarıyla da resim ekleyebiliyorsunuz. Bu ve benzeri kullanıcı deneyimini yukarı çeken özellikleri Icecream Slideshow Maker’ı rakiplerinden öne çıkarıyor. Ayrıca programın kullanımı ücretsiz. Yalnız burada birtakım daha fazla gelişmiş özellikler “Premium” kullanımla ücretli bir şekilde sunuluyor. Yine de programın ücretsiz versiyonu ile işinizi yeterli düzeyde görebiliyorsunuz.


Programı incelemek için;

Link

3. Photostage Slideshow

İçindeki basit araçları ile kullanım açısından denediğimiz programlar içerisinde en çok beğendiğimiz programlardan biri de Photostage Slideshow oldu. Özellikle bir slaytta ele alınabilecek tüm noktaları bünyesinde toparlayan Photostage Slideshow çok fazla özellik sunuyor. Doğrusu bu kadar çok özellik sunması bir yerde de dezavantaja sebep oluyor. Nitekim slayt hazırlama programları arasında çok fazla özellik sunması nedeniyle biraz da karmaşıklaşmış diyebileceğimiz bir program Photostage Slideshow.

Photostage Slideshow’un bir diğer öne çıkan özelliği ise slaytınıza koymak istediğiniz resimleri düzenleyebileceğiniz programda kendiliğinden yer alan resim düzenleme aracı. Photostage’i gelişmiş yapan uygulama içi araçlardan en iyisi bu fotoğraf düzenleme aracı. Bu sayede slaytta olmasını istediğiniz resimler sunuya sığdı sığmadı derdinden de kurtuluyorsunuz. Slaytı hazırladıktan sonra alabileceğiniz farklı dosya çeşitleri de uygulamayı rakiplerine kıyasla oldukça gelişmiş yapıyor. Türkçe versiyonunun olması da programın bir diğer artısı. Ancak yine de ücretli olması bir dezavantajı olarak görülebilir. Bir kereliğine alınan lisansıyla sürekli kullanılabiliyor olması ücretli olmasına rağmen Photostage Slideshow’u ön plana çıkarıyor.

Programı incelemek için;

Link

4. Freemake Video Converter

Tam olarak ilk anlamıyla bir slayt gösterisi yapma anlamında olmasa da fotoğrafları bir sunum haline getirmek için en iyi program Freemake Video Converter’dır.

Video ve fotoğraf gibi multimedya dosyalarınızdan dilediklerinizi etkili slayt gösterisi aracı olan Freemake Video Converter ile bir sunum dosyası haline getirebilirsiniz.

Aslına bakılırsa adından da anlaşılacağı üzere Freemake Video Converter bir dönüştürücü programıdır. Ancak programın kullanıcılarına sunduğu slayt oluşturma programı modu ile belirlediğiniz resimleri kaliteli ve profesyonel görünen bir sunuma çevirme imkanı sunulmaktadır. Ayrıca sadece fotoğraflar için değil videolar için de Freemake Video Conerter kullanılabilir.

Kayıt gerekmeden tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilmesi programın en önemli avantajıdır. Freemake Video Converter ile hazırlamış olduğunuz sunumları doğrudan Youtube’a yükleyebilirsiniz. Burada hazırlamış olduğunuz sunumları DVD formatında saklayabilir ve yine program üzerinden yazdırabilirsiniz.

Programın dezavantajı olarak hazır şablon sunuların sayısının düşük olması gösterilebilir. Yine de ücretsiz sunulan bir program için yeterli derecede şablon olduğunu söyleyebiliriz.

Programı incelemek için;
Link

5. Powtoon

Tıpkı Freemake Video Converter gibi asıl amacı slayt hazırlamak olmayan bir diğer slayt yapıcı program da Powtoon’dur.

Powtoon’u burada slayt hazırlama programları arasında zikretmemizin sebebiyse Powtoon üzerinden çok eğlenceli animasyon slaytlarının hazırlanabiliyor olmasıdır. Powtoon ile tamamen özel olarak planlanmış animasyonlarla desteklenmiş video sunumlar yapabilirsiniz. Bunları daha önce yine bir slayt hazırlama programı ile hazırlamış olduğunuz sunuya video şeklinde ekleyerek sunabilirsiniz.

Powtoon ile animasyon şeklinde yapılan bu kısa sunulara belki de en çok öğretmenler ihtiyaç duyacak. Zira çocuklara bazı şeyleri anlatmak için Powtoon’da tamamen onlara özel animasyonlar hazırlama fikri bile onları heyecanlandırmaya yetecektir.

Ayrıca yine iş yerinizin bürokratik ortamına Powtoon üzerinden yaptığınız bir animasyonlu sunum ile eğlence katabilir ve ortamınızı neşelendirerek sunuma renk katabilirsiniz.

Ücretli bir uygulama olan Powtoon, size vereceği sonuçlarla kesinlikle ücretine değecek bir slayt oluşturma programı.

Programı incelemek için;
link

6. Canva

Listemizin son üyesi aslına bakılırsa tasarım ve görüntü düzenlemede internet sitesinden her şeyi yapma imkânı sunarak bu alanda adeta bir devrime imza atmış olan Canva.

Canva, tasarım işleriyle uğraşan herkesin en azından bir kere duyduğu bir sitedir. Canva ile herhangi bir program yüklemeye gerek kalmadan resim düzenlemesi yapılabilir. Üstelik Photoshop gibi bu alanın duayen programlarından biriyle neredeyse çok yakın sonuçları hiçbir program kurmadan Canva’dan elde edebilmeniz Canva’yı eşsiz yapan en önemli özellik.

Canva’nın yine internet üzerinden kayıt olmadan sunduğu bir diğer hizmet ise onu slayt yapma siteleri arasında en iyisi yapıyor. Canva’nın hazır slayt şablonları ile ek hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan sadece internet sitesi üzerinden sunum hazırlayabilirsiniz.

Kendi fotoğraflarınızı Canva’nın şablon sunularına ekleyin ya da yine Canva tarafından sunulan stok fotoğrafları kullanın. İnternet sitesi üzerinden sunulan filtreler ve gelişmiş geçiş özellikleriyle Canva, sunum yapma siteleri arasında kesinlikle en iyi çözümü sunuyor.

Programı incelemek için;
Link

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir