1. Anasayfa
 2. Bilim

Satürn’ün Halkaları Gezegenin Kendisinden Daha Genç

Satürn’ün Halkaları Gezegenin Kendisinden Daha Genç
0

NASA’nın Cassini uzay aracından elde edilen bulgulara dayanarak Perşembe günü yayınlanan araştırmaya göre Satürn’ün halkaları bilim adamlarının düşündüklerinden daha genç olduğu ortaya çıktı.

Güneş’ten gelen altıncı gezegen, yaklaşık 4.5 milyar yıl önce güneş sistemimizdeki gezegenlerin geri kalanıyla birlikte oluşmuş ve varlığının büyük kısmını bugün için bilinen karakteristik halkalar olmadan harcıyordu.

Gökbilimciler uzun zamandır halkaların genç olabileceğine ve belki de Satürn’ün uyduları arasındaki çarpışmalardan ya da gezegene yakın bir yerde parçalanan bir kuyruklu yıldız tarafından oluşabileceğine inanıyorlardı.

Bu cevapların bazıları, 1997’de başlatılan ve 2017’de sona eren ve Satürn’ün yüzeyine planlanan ölümle sonuçlanan insansız bir ABD-Avrupa sondası olan Cassini nedeniyle daha net bir şekilde ortaya çıktı.

Görevinin sonunda Cassini, Satürn ile halkaları arasında dönen yörüngelere çevirdi ve tarihteki herhangi bir uzay aracından onlara daha çok yaklaşmaya başladı.

Cassini’nin uçuş yolunun halkaların ağırlığı ile nasıl saptığını inceleyerek, bilim adamları halkaların kütlesini ve yaklaşık yaşını tespit edebildiler.

Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nden yazar Luciano Iess, “Cassini’nin son yörüngelerinde Satürn’e bu kadar yaklaşarak yeni keşifler için ölçümleri toplayabildik.” dedi

Yüzüklerin yaşını ve kitlesini anlamak “görevinin temel amacı” demiştir.

Daha küçük bir kütle daha genç halkaları gösterir çünkü yaşlandıkça, halkalar daha fazla moloz çeker ve ağırlaşır.

Halkalar% 99 buzdan yapılmıştır.

Çalışma, halkaların nereden geldiği sorusuna değinmedi, kuyruklu yıldız veya ay çarpışması gibi teorileri destekledi.

Satürn'ün Halkaları Gezegenin Kendisinden Daha Genç

Satürn Nedir?

Satürn altıncı büyük gezegendir. Dünya çapının yaklaşık 9 katı bir yarıçapa sahip bir gaz devidir. Dünya’nın ortalama yoğunluğunun sadece sekizde birine sahip, ancak daha büyük hacmi ile Satürn 95 kat daha fazladır. Satürn, Roma tarım tanrısından; onun astronomik sembolü (♄) Tanrı’nın temsil oraktır.

Satürn’ün iç kısmı muhtemelen bir demir-nikel ve kaya çekirdeğinden (silikon ve oksijen bileşikleri) oluşur. Bu çekirdek, derin bir metalik hidrojen tabakası, ara sıvı hidrojeni ve sıvı helyum ara tabakası ve son olarak da gaz halinde bir dış tabaka ile çevrilidir. Satürn, üst atmosferindeki amonyak kristalleri nedeniyle soluk sarı bir renk tonuna sahiptir. Metalik hidrojen tabakası içindeki elektrik akımının , Satürn’ün Dünya’nınkinden daha zayıf olan, ancak manyetik bir momenti olan gezegen manyetik alanına neden olduğu düşünülmektedir. Satürn Dünya’nın 580 katıdır. Satürn’ün manyetik alan gücü, Jüpiter’in yirmide biri civarındadır. Dış ortam genellikle uzun ömürlü özelliklerin ortaya çıkmasına rağmen, yumuşak ve kontrastsızdır. Satürn’deki rüzgar hızları , Jüpiter’den daha yüksek, ancak Neptün’deki kadar yüksek değil, 1.800 km / s’ye (1.100 mph; 500 m / s) ulaşabilir. Ocak 2019’da, gökbilimciler Satürn gezegeninde bir günün  10 s  33 m  38 s + 1 m  52 s 1 m  19 s , gezegenin C Ring’in çalışmalarına dayanarak buldu.

Dünyadaki en ünlü özelliği belirgin bir halka sistemi kayalık enkaz ve daha küçük bir miktarda, daha çok buz parçacıkları oluşmaktadır. En azından 62 ayın , 53’ü resmi olarak adlandırılan Satürn yörüngesinde olduğu bilinmektedir. Satürn’ün en büyük ayı ve Güneş Sisteminde en büyük ikinci olan Titan, daha az masif olmasına rağmen, Merkür gezegeninden daha büyüktür ve Güneş Sisteminde önemli bir atmosfere sahip olan tek aydır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir