1. Anasayfa
 2. İşletme

Ford ve Volkswagen Birleşmesi: Elektrikli ve Sürücüsüz Araç

Ford ve Volkswagen Birleşmesi: Elektrikli ve Sürücüsüz Araç
0

Ford Motor ve Volkswagen, şirketlerin geniş bir ittifak haline geleceğini umduklarını söylediler. Bu birleşmenin amacı elektrikli ve kendi kendini süren otomobillerin geliştirilmesini hızlandırması ve üretim maliyetlerini düşürmektir.

Ancak ilk adım, kamyon ve kamyonetlerle işbirliği yapma planıdır. Salı günü yapılan açıklamada, her iki otomobil üreticisinin de şu anda yaşadığı sıkıntıları gidermek için bir şeyler yapılması gerektiği söylendi. Ayrıca, Ford, yatırımcıların bir yıldan fazla bir süredir görmeyi beklediği ayrıntılı yeniden yapılandırma planının gerisinde kalıyor.

Ford, Detroit’teki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nın uçlarında, iki şirketin Güney Amerika, Afrika ve Avrupa’da kendi isimleri altında satabilecekleri kompakt bir toplama kamyonu geliştirip üreteceğini söyledi. Kamyon, önümüzdeki birkaç hafta içinde satışa sunulan yeni Ford Ranger’a dayanacak. Ford ayrıca her ikisi de Avrupa için olmak üzere büyük bir teslimat vanı ve Volkswagen kompakt bir kamyonet üretecek.

Ford, bu projelerin araçlar 2023’te tanıtılıncaya kadar yılda yaklaşık 500 milyon dolar tasarruf etmesini bekliyor.

Ford’un CEO’su Jim Hackett bir konferansta yaptığı konuşmada, “Beş yıllık süremizin sonunda faydaları tahmin ediyoruz, bu nedenle 2023-2024 zaman dilimi çoğunlukla sinerjilerin oluşmaya başladığı yıl olacak” dedi.

Şirketler, elektrikli araçların ve kendi kendine sürüş teknolojisinin geliştirilmesinde işbirliği yapmanın yollarını tartışmaya devam ettiklerini, ancak bunun nasıl yapılabileceğini detaylandırmaktan vazgeçtiklerini söylediler.

Volkswagen’in CEO’su Herbert Diess “Sadece yatırımları paylaşmak, inovasyon yeteneklerini birleştirmek ve açıkça tanımlanmış alanlarda ölçek efektleri oluşturmak mantıklı” dedi. “Ve Ford ile birlikte yapacağımız şey bu.” diye konuşmasına devam etti.

Bağımsız bir otomotiv danışmanı olan Rebecca Lindland, birçok büyük oto ittifakının başarısız olduğunu, ancak zenginleşenlerin küçük başlayıp yavaş yavaş genişleme eğiliminde olduklarını söyledi.

Ford ve Volkswagen Birleşmesi: Elektrikli ve Sürücüsüz Araç
Kredi Kredisi Frederic J. Brown / Agence France-Presse – Getty Images

“VW ve Ford’un müşteri tabanı ile güzel bir sinerjisi var, bu nedenle bu sınırlı ortaklık başarılı olabilir” dedi.

Ford, yolcuları taşıyabilecek veya malları teslim edebilecek sürücüsüz bir araç üretmek için 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Ayrıca önümüzdeki beş yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı üç düzineden fazla elektrikli veya hibrit modeli geliştirmek için 11 milyar dolar harcıyor.

Volkswagen de bir dizi elektrikli otomobil geliştiriyor. Şirket Pazartesi günü, Chattanooga, Tenn’deki mevcut fabrikasının yanına bir tesis inşa etmek için 800 milyon dolar harcayacağını söyledi ve şirketin ID Crozz adını verdiği pille çalışan bir spor hizmet aracı araştıracak.

Volkswagen’in elektrikli taşıtlara itilmesi, dizel arabalarını emisyon testlerini aldatması için yazılımla donattığı dizel skandalının ardından başladı. Amerika’da dava açmak için, sahiplerinden dizel arabaları geri almayı kabul etti ve 4.3 milyar dolar para cezası ödedi. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi elektrikli araç tanıtacağına söz verdi ve ülke genelinde şehirlere şarj istasyonları kuran bir şirkete fon sağladı.

Ancak her iki şirketin de daha önemli ve hemen halledilmesi gereken sorunları var: Çin’de otomobil pazarında ani bir çöküş, Avrupa’da yavaş büyüme ve zayıf marjlar ve Avrupa’nın içinde yer alacağı katı emisyon düzenlemelerini karşılamak için teknolojiler geliştirme ihtiyacı gibi.

Ford’un sorunları bu zorlukların ötesine geçiyor. Finansal yönlendirmesini yükselttiği zaman geçen hafta hisse senetleri yükselen General Motors’un aksine, Ford’un gelecek hafta dördüncü çeyrek kazancını serbest bırakmasıyla bir yıl öncesinden düşüş göstermesi bekleniyor. Kuzey Amerika’da şirket kârlı olmaya devam ederken, dünyanın geri kalanında para kaybediyor veya zorlukla para kazanıyor.

Neredeyse iki yıl önce Ford’u yeniden canlandırmak için CEO olarak atanan Hackett, işleri kesmeyi planladığını duyurdu, ancak henüz kapsamlı bir geri dönüşüm stratejisi belirlemedi.

Jefferies Securities’in analisti Philippe Houchois, “Ford, gelecekteki planları hakkında parça parça bilgi vererek yatırımcıları sinirlendirmeye devam ediyor” dedi. “Ford’un performansını kendi yapılanması ve VW ile daha kapsamlı bir işbirliği yaparak geliştirmek için muazzam bir kapsam görmeye devam ediyoruz.”

Ford’un stoğu, son on yıl önce durgunluk sırasında en son görülen seviyelerde işlem görüyor. Salı günü, hisseleri yüzde 1,7 düştü ve 8,84 dolardı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir