1. Anasayfa
 2. Bilim

Kuzey Amerika’nın Buzulları, On Yıl Öncesine Göre Dört Kat Daha Hızlı Eriyor

Kuzey Amerika’nın Buzulları, On Yıl Öncesine Göre Dört Kat Daha Hızlı Eriyor
0

Dünyanın buzlu manzaraları arasında iklim değişikliği büyük bir çöküşe yol açıyor. Geophysical Research Letters’nın bu hafta yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, buzların yok olmasının yanısıra, ABD’de ve Kanada’da da yaşanması ve on yıl önce olduğundan daha hızlı bir şekilde olması ürkütücü olmaktadır.

Daha hızlı eriyik, geçmiş yıllarda hava düzenlerindeki bir kaymaya atfedilebilir, bu da buzun ölümü boyunca hızları yükseltmek için artan sıcaklıklarla birlikte yükseldi.

Kuzey Amerika’nın buzulları, Buz Devri’nin kalıntılarıdır. British Columbia’dan Montana’ya yükselen zirvelere tutunurlar, burada kar her kış onları yeniler ve sıcaklıklar onları yüzyıllarca dengede tutacak kadar soğuktu. Ama şimdi insanlar atmosfere karbondioksit ve diğer sera gazları dökerek bu denklemi çöpe attılar. Sonuç, buzun ölümü oldu.

Kuzey Amerika'nın Buzulları, On Yıl Öncesine Göre Dört Kat Daha Hızlı Eriyor

Batı’da neler olup bittiğini ölçmek için buz izleme istasyonları var, ancak yeni araştırmada buzun ne kadar değiştiğini görmek için uydular kullanılıyor. 2000-18 arasındaki yıldan yıla minik yükseklik değişikliklerini tespit ederek, bilim adamları düşüşe geçen buzun kapsamlı bir resmini çizebildiler. Northern British Columbia Üniversitesi’nden buzul araştırmacısı olan Brian Menounos, Earther’e araştırmanın “önümüzdeki yıllarda batı Kuzey Amerika buzullarının kaderi için modelleme çabalarını iyileştirebileceğini” söyledi.

Buzulların yüzde 80’inden fazlası buzun kaybolduğunu, karların erimesini telafi edebileceğinden daha hızlı buz kaybettiklerini gösterir. Britanya Kolombiyası’nın iç kesimlerinin kuzey kısımları en çarpıcı incelme oldu.

2000-09 arasında, batı Kuzey Amerika yılda ortalama 2,9 gigaton buz kaybetti yani yaklaşık 1,16 milyon Olimpik yüzme havuzunu kaybetti. Ancak 2009-18’den itibaren, buz kaybı yılda 12,3 gigatona düştü. Araştırmacılar, hava değişimlerindeki bu değişimin bir kısmını daha sıcak ve daha sıcak hava ile nitelendiriyor ve çalışma alanının buzunun yarısına ev sahipliği yapan İngiliz Kolombiyası’nın Güney Kıyı Dağları’nı görüyor.

Menounos, “Jet akımı kaymasının kaynağının ne olduğunu hala bilmiyoruz” dedi. “Doğal değişkenlik olabilir veya insan kaynaklı iklim değişikliğinin bir tezahürü olabilir. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. ”

Ancak artan buz sıcaklıklarında buz kaybı mümkün olmaz. Tüm bunlar alçak araziler için önemlidir. Kıtadaki en güzel manzaraların bazılarının ve onları eve çağıran bitki ve hayvanların iklim değişikliğinden tahrip edildiğini bir kenara bırakın. Bu buzullar, ekinlerde ve içeceklerde kullanılan büyük miktarda suyu depolarken, yürüyüşçüler ve kayakçıları uzaktan çekerek ekonomik nimet sağlar. Kayıpları, Glacier Ulusal Parkı gibi yerleri gösteren iklim tahminlerinin 2030’larda bu kadar endişe verici olamayacağının bir parçası olan tüm ekonomileri büyük ölçüde değiştirmekle tehdit ediyor.

Bu yeni çalışma sadece bu endişelere katkıda bulunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir