1. Anasayfa
 2. Genel

Legends of Runeterra: Riot’un Yeni Oyunu Hakkında Bilmeniz Gereken 34 Şey

Legends of Runeterra: Riot’un Yeni Oyunu Hakkında Bilmeniz Gereken 34 Şey
0

Legends of Runeterra, Riot Games’in yepyeni bir dijital kart oyunudur. Riot’un on yıl dönümü akışının bir parçası olarak açıklandı ( çok sayıda heyecan verici projeyle birlikte ) ve oyunculara ikonik şampiyonlarının çoğunu hayata geçiren League of Legends dünyasına yepyeni bir görünüm kazandıracak. Başka bir deyişle, oldukça heyecan verici ve içine katılacak çok şey var. (Şimdi ön kayıt bile yapabilirsiniz !). İşte Legeter of Runeterra hakkında bilmeniz gereken 34 şey:

İçindekiler

İlk sette 318 kart var ve altı bölgeye ayrıldılar

Bu bölgeler Demacia, Freljord, Ionia, Noxus, Piltover & Zaun ve Shadow Isles. Runeterra’nın bu etkileşimli haritasında nerede olduklarını görebilirsiniz.

İlk kart grubunda 24 League of Legends şampiyonu var

Bunlar, bölgelere göre:

 • Demacia: Lucian, Fiora, Lux ve Garen
 • Freljord: Braum, Ashe, Anivia ve Tryndamere
 • Ionia: Zed, Shen, Yasuo ve Karma
 • Noxus: Draven, Katarina, Vladimir ve Darius
 • Piltover & Zaun : Teemo, Ezreal, Uğursuzluk ve Heimerdinger
 • Gölge Adaları: Elise, Kalista, Thresh ve Hecarim

Bölgelere Göre Şampiyonlar – Legends of Runeterra

[everest_gallery alias=”Bölgelere Göre Şampiyonlar – Legends of Runeterra”]

Legends of Runeterra kart paketlerine sahip olmayacak

Rastgele kartları almak eğlenceli olabilir, ancak bir yığın parayı kart paketlerine batırmak ve kullanmak istediğiniz herhangi bir şeyi alamamak oldukça moral bozucu olabilir. Legends of Runeterra, ikincisini ortadan kaldırırken eskisini koruyor. Oyuncuların rastgele elde ettikleri kartlar, oyunu oynayarak açtıkları kartlardır. Oyuncular gerçek dünya parası olan paketler satın almak yerine, paraları (oyun içi para birimlerinden biri) satın alacaklar ve bu paralar, karşılık gelen nadiren istedikleri kart için değiştirilebilecek joker karakterlere harcanabilecek. Joker karakterler dört kademeli gelir: en yaygından en pahalıya kadar yaygın, nadir, epik ve şampiyon.

İstediğiniz kartları satın alabilirsiniz… ama bir sınırı var

Oyun içi mağaza her hafta joker karakter stoklayacaktır, bu yüzden bir seferde kaç kart alabileceğinizin gerçek bir sınırı vardır. Neden? Ekip, insanların anında koleksiyonlarını eksiksiz bir şekilde toplayabilmelerini istemiyor. Kart oyunları eğlencesinin bir kısmı, sahip olduğunuz koleksiyonla bir yol bulmaktır, aksine en üst meta destesinin ne olduğu sadece kör şekilde kopyalamaktan başka bir şey değildir. Buradaki fikir, oyuncu tabanının bir bütün olarak sınırlandırılacağı, böylece herkes sürekli olarak koleksiyonları olacak.

Legends of Runeterra Kart Sınırlaması

Kartlar Shards ile de satın alınabilir

Joker karakterlere ek olarak (oyun içi ödüller ile kazanılan veya jetonla satın alınan), oyuncular Legends of Runeterra’nın diğer para birimi – Shards’ı kullanarak da kart alabilirler. Bölgesel yollardan ve haftalık tonozdan (bir saniyedekiler için daha fazlası) kazanılan paralar artı olarak ayrıca, bir kartın dördüncü bir kopyasının yerine, rastgele ödüllerle üçlü olduğu için size verilir. Bu durumda, commons için Shard satın alma değerinin yaklaşık % 17’sini alırsınız, yüzde kart nadirlikle yükselen, şampiyonlar için yaklaşık % 25’lik bir indirim olmaktadır.

Koleksiyonunuzu genişletmenin başka yolları da olacak

Legends of Runeterra, günlük görevler, haftalık bir kasa ve odaklanacak bir bölge (Hearthstone’daki sınıflara benzer) seçme yeteneğine sahip olacak. Oyunu oynamak ve günlük görevleri tamamlamak, sizi diğer iki sisteme dönüştüren XP ile ödüllendirecektir.

Her hafta bir “kasa günü” olacak

Haftalık tonoz tam olarak göründüğü gibi – daha fazla oynadığınız seviyeyi belirten bir kasa ve aynı gün her oyuncunun kilidini açmakta. Nasıl seviye? İçerideki sandıklar yükselir, her birinde alacağınız kartların sayısını arttırır. Ayrıca, hem kartların hem de sandıkların daha fazla yükseltme şansı var. On seviye vurursanız, aynı zamanda bir şampiyon garanti edilir.

Kararlı oyuncular için her hafta iyi bir kart enjeksiyonunu temsil edecek ve takım “topluluk gününün” tüm toplumun her hafta beklediği bir şey olmasını istemekte.

Odaklanmak istediğiniz bölgeyi de seçebilirsiniz.

Bir CCG’de, paketleri açmaktan (veya ödül vermek) almaktan daha kötü bir şey yoktur, sadece hiçbiri oynamak istediğiniz sınıf veya arketiple ilgili değildir. Legends of Runeterra, oyuncuların XP’nizi hunileştirmek için bir bölge seçmesine izin vererek bunu ele alır. Shadow Isles’ın sizin için bir oyun stili veya şampiyonu olduğunu düşünüyorsanız, Ödül ekranında seçin ve o sınıfa adanmış düzenli bir ödül akışının kilidini açacaksınız. Bunlar, tek tek kartlardan ve belirli nadir bulunan joker karakterlerden birden çok ödülü olan göğüs ve kapsüllere kadar her şey olabilir. Ve başka bir bölgeye odaklanmak istediğinize karar verirseniz, sadece değiştirin.

Legends of Runeterra Shadow Isles

Her bölgenin kendine özgü bir kimliği var.

Örneğin, Noxus kartları tamamen saldırganlık ve oyunların kapatılması ile ilgilidir. Birimleri tipik olarak sağlıktan daha fazla saldırıya sahiptir ve maliyetleri nedeniyle fazla denetlenebilir, ancak engelleme yetersizliği gibi olumsuz yönleri olabilir. Birçoğu, rakip Nexus’a (yani rakibe) zarar vermeye veya müttefiklerini parlatmaya odaklanmaktadır. Her bölge, yaşadıkları dünya ve onların karakterleri açısından da gerçekten farklı oluyor. Örneğin, Noxus kartlar, Antik Roma’yı andıran arenalarda savaşan, inanılmayacak kadar kaslı veya ağır zırhlı adamlar içeriyor. Ayrıca, Wolverine içermekte.

Legends of Runeterra Savage Reckoner

İki bölgeden kart kullanarak güverte kurulabilir

Bu, 21 olası bölge kombinasyonu olduğu anlamına gelir. Noxus örneğini tekrar kullanarak, zayıf yönlerini kısaltan veya belki de güçlerini ikiye katlayan bir bölge bulabilirsin. Birçok bölgede halihazırda bariz bir iç sinerji vardır, bu yüzden Noxus kartlarına göz atarken fark edebilirsiniz, örneğin, karışımda Noxus’un Shadow Isles ile nasıl çalışabileceğini düşünmenizi sağlayacak birçok örümcek olduğunu görebilirsiniz. o bölgenin temalarından birini (ve özellikle Elise’i) verdiğimiz örümcekleri kullanıyor.

Legends of Runeterra Deckbuilding

Nötr kart yok

Legends of Runeterra’daki her bir kart belirli bir bölgeyle ilişkilidir, bu nedenle diğer birçok CCG’nin aksine, nötr kart yoktur. Ekip, bir süre onlarla birlikte oyuncak yaptıklarını söyledi, ancak sonuçta aynı kartları çok sık göreceğiniz anlamına geliyordu.

İkili bölge kartı yok, ancak sınırlı mono desteği var

Legends of Runeterra Ekibi, herhangi bir kartın başka bir kartla desteye girebileceği fikrine odaklanmıştır, bu nedenle ilk sette ikili bölge kartı yoktur. Bununla birlikte, tek oyunculu arketipler için “Allegiance” içeren kartlar şeklinde destek vardır; bu, oyuncunun destesinin en üst kartının Allegiance ile aynı bölgede olması durumunda aktif hale gelir. Bölge başına bir sadakat vardır.

Herhangi bir şampiyon başka bir şampiyonla takım kurabilir

İki bölge sisteminin bir sonucu olarak, sadece bölgelere değil – oyun mekanizmalarına değil – şampiyonlara da bazı vahşi kombinasyonlar ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer yan yana dövüşmeyi görmek isteyeceğiniz iki şampiyon varsa, deneyip çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Her şampiyon oyun sırasında seviye atlayabilir

Bu, o şampiyona özgü bir mini görevi tamamlayarak yapılır. Temel bir örnek, seviye atlamak için iki kez saldırması gereken Garen olacaktır. Seviye iki şekli biraz daha büyüktür, ancak oyuncunun saldırmasına veya savunmasına bakılmaksızın (kısa bir süre sonra), her tura da saldırabilir.

Her şampiyon, seviyelendiğinde benzersiz bir başarıya sahip olur. Bazıları diğerlerinden daha karmaşıktır, ancak hepsi genellikle stratejilerine göre oynarlar. Örneğin, Elise, tamamen örümcek toplamakla ilgilidir, bu yüzden bu birimler için güçlü yeni anahtar kelimeler alabilmek için Örümcek Kraliçesi Elise olduğunda anlamlı olur.

Seviyelendirme animasyonları neye benziyor? Onları biraz öğrenelim:

Bir şampiyon yükseldiğinde, diğer tüm kopyalarınız da seviye atlar

Yukarıdaki örnekte, destenizde üç tane Elise kopyası varsa ve çizdiğiniz ilk kopyayı hizalarsanız, diğer iki kopya da bunları çizerseniz aynı zamanda seviyelendirilir.

Güvertede üç şampiyon kopya alabilirsin

Bu, diğer tüm kartlar için aynı sınırdır, ancak bir bükümle – toplamda yalnızca altı şampiyon kartınız olabilir. Yani, her biri üç kopyaya sahip iki şampiyonunuz olabilir ya da her biri iki olan üç şampiyona karar verebilirsiniz. Güverte toplam 40 kart vardır.

Oyunda şampiyonun sadece bir kopyasını alabilirsin

Shen’in iki kopyasına sahipseniz, elinde bir tane varsa ve bir tane oynuyorsanız, o tahtadayken, diğer kopya “Shen’s Stand United” (İyonya büyüsünün değiştirilmiş bir versiyonu) haline gelmesine yardımcı olur. Eğer oynarsan, Shen’i tekrar güvertene koyarsın. Eğer oynamazsan ve oyunda Shen ölürse, büyü şampiyona geri döner. Her şampiyon kendi bölgesinden belirli bir büyü ile ilişkilidir.

Legens of Runeterra Shen
[everest_gallery alias=”Legends of Runeterra Shen”]

Her turda bir kişi saldırır, diğeri savunur

Saldırıyorsanız, birimler oynayabilir ve aynı sırayla onlarla saldırabilirsin, bu yüzden Legends of Runeterra sickness çağıramazsınız. Savunuyorsanız, birimler de oynayabilir ve ardından rakibiniz saldırılarını başlattığında nasıl engelleyeceğinizi seçebilirsiniz. (Bir not olarak, bir oyuncu savunurken hala turlara saldırabilecek Garen ve Katarina gibi belli şampiyonlar var, ama ikisinin de aynı seviyede olması gerekiyor.)

Her tur ileri geri olacak şekilde tasarlanmıştır

Saldırganın yaptığı her eylemden sonra, defans oyuncusu yanıt verme şansına sahiptir. Bir saldırgan bir ünite oynarsa, defans oyuncusu kendi seçtiği bir eylemde bulunur; bunlar seçtikleri takdirde bir ünite de oynayabilirler ya da bir büyü yapabilirler ya da sadece geçmeyi seçebilirler.

Harekete geçme potansiyelinin tek bir turda defalarca ileri geri geçirilebilmesi gerçeği, basit bir şeyden, bir saldırı menzilinden bir birimi parlatmak veya doğrudan ele geri çağırmak gibi büyük bir strateji ortaya çıkarmaktadır. Bunun sebebi ise rakibinizi şaşırtmak için turun sonuna kadar geri tutma gibi daha ince stratejiler geliştirmek içindir.

Aynı zamanda, bir büyünün bir başkasına karşı koymak için nasıl kullanılabileceğini görmek gerçekten caziptir, daha sonra her iki oyuncu da seçeneklerini tükettiğinde çözülen büyük bir zincir oluşturur. Legends of Runeterra’da, hem küçük hem de büyük kararlar almak için sürekli çağrılıyorsunuz ve etrafınızı dolaştırmaya başladığınızda derin bir oyun deneyimi sağlıyor.

Legends of Runeterra Spell Chain
Büyüler gitmeye hazırlanıyor

Saldırılar soldan sağa sırayla çözülür

Başka bir deyişle, kölelerinin düşman Nexus’a saldırması için ayarladığınızda, birbiri ardına soldan sağa doğru yaparlar. Bu, savaşın ortasında meydana gelen buff’ları veya level up’ları bağlayabileceğiniz anlamına gelir. Basit bir örnek , “Düşmanın Nexus’u 10 veya daha az sağlığa sahipse” olması gereken Darius olacaktır  Eğer onu, altı Nus’a sahip olmak yerine, düşman Nexus’u 10’un altına alacak birimlerin sağına yerleştirirseniz, Vuruş sırası geldiğinde, on tane Darius atak geçireceksin. Bu arada, en fazla altı oyuna sahip olabilirsiniz. (Elinde on kart var.)

Üç noktaya kadar mana “büyü mana” olarak hesaplanabilir

Eğer üçüncü turda yapacak bir şeyiniz yoksa, tam bir felaket olmayabilir, çünkü sırayı geçmek, o zaman geçen üç mana noktasını otomatik olarak büyü manası olarak depolanmak üzere itme görevi görecektir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu mana yalnızca büyülere harcanabilir, bu yüzden size tempo kazandırmak pek mümkün değildir, ancak kesinlikle rakibinizin ne yaptığını yanıtlamak için değerli bir kaynak olabilir.

Sadece üç mana toplamı büyü manası olarak hesaplanabilir, ancak “ana” mana ile birlikte mevcut mana toplamınızdan daha pahalı olan büyüleri oynamak için de kullanılabilir. Freljord büyüsü “Warmother’s Call”, örneğin SADECE büyü manası kullanılarak çalınabilir.

Legends of Runeterra Warmother
Bu kart oldukça güçlü

Her büyünün üç büyü merkezli anahtar kelimeden biri vardır

Legends of Runeterra’daki Büyüler üç kategoriye ayrılır. Yavaş, Hızlı ve Patlama. Yavaş büyüler bir oyun oynuyor gibi atılıyor. Bir harekete geçiyorlar ve rakibiniz oyundan önce cevap verme şansına sahip oluyor. Hızlı büyüler aynı şekilde kullanılabilir, ancak Hızlı veya Yavaş büyülere cevap vermek için de kullanılabilir. Hızlı büyü yapmak aynı zamanda rakibinize cevap verme şansı verir. Öte yandan, patlama büyüleri, anında bir yanıt alma imkanı olmadan anında çözülür ve başka bir şey yapmanıza izin vererek harekete geçmeyin.

Runeterra Efsanelerinde Büyüleri

[everest_gallery alias=”Legends of Runeterra Büyüleri”]

Öğrenilecek çok, çok fazla anahtar kelime var

Allegiance – Bunu topladığınızda, destenizin üst kartı kendi bölgesiyle eşleşiyorsa, bağlılık bonusu alırsınız.

Bariyer – Birimin alacağı bir sonraki hasarı olumsuzlar. Bir tur sürer.

Can’t Block – Bu birim düşman birim saldırılarını engellemek için kullanılamaz.

Challenger – Hangi düşman biriminin engelleneceğini seçebilir.

Çifte Saldırı – Saldırırken, engelleyicisiyle aynı anda VE’den önce vurur.

Drenaj – Hasar verir ve eşit Nexus sağlığı kazanır.

Enlightened – En fazla 10 tane mana olduğunda etkinleşir.

Elusive – Sadece Elusive bir ünite tarafından engellenebilir.

Ephemeral – Bu birim çarpınca veya yuvarlak bittiğinde ölür.

Fearsome – Sadece üç veya daha fazla saldırı geçiren düşmanlar tarafından engellenebilir.

Fleeting – Fleeting kartları tur bittiğinde elden atar.

Frostbite – Bir ünitenin Gücünü bu turda 0’a ayarlayın. Sonra değiştirilebilir.

Son Nefes – Ünite öldüğünde tetiklenir.

Lifesteal – Bu birimin verdiği zarar, Nexus’unu bu kadar iyileştirir.

Nexus Strike – Bu etki, birim düşman Nexus’a çarptığında tetiklenir.

Obliterate – Oyundan tamamen kaldırıldı. Son Nefese neden olmaz ve canlanamaz.

Bunalma – Hedefi düşürebilecek şeyin ötesinde, hasarı Nexus’a hasar verir.

Overwhelm – Engelleyiciden önce vurur, ancak engelleme sırasında değil, yalnızca saldırı sırasında.

Recall – Uygulanan tüm efektleri elde etmek ve kaldırmak için bir ünite geri gönderin.

Rejenerasyon – Her turun başında tamamen iyileşir.

Slow – Yavaş büyü, dövüşün ve diğer oyuncuların dışında atılabilir. Düşman cevap verebilir.

Grev – Bir birim başka bir birime veya düşman Nexus’a verilen hasarla mücadele ettiğinde.

Destek – Bir destek ünitesine saldırmak, üniteyi sağ tarafına saracaktır.

Stun – Ünitenin raunt için saldırmasını veya engellemesini önler. Üniteyi savaştan çıkarır.

Tough – Birim saldırılardan bir kez daha az hasar alır.

Şüphe durumunda, Oracle’s Eye kullanın

Bir savaş senaryosunun nasıl oynayacağından emin değilseniz, hangi birimlerin öldürüleceğini ve her şeyin sağlığının ne olacağını görmek için ekranın sol tarafındaki “Oracle’s Eye” üzerine gelebilirsiniz.

Legends of Runeterra Oracles Eye
Tam bir ışık

Her kartın resmi tam ekran izlenebilir

Herhangi bir karta sağ tıkladığınızda, yakınlaştırırsınız ve oradan, silah ve büyü sanatının bir kısmı dışında, muhteşem bir geniş ekran gösterimi olan sanatın tamamını görmek için göz simgesini tıklayabilirsiniz. Sanat çok etkileyici ve dünyayı sarsan harika bir iş çıkarıyor. Hepsi cep telefonunda da mevcut ve doğru olacak.

Kullanılmakta olan eski sanat yoktur

İkonik League of Legends şampiyonlarıyla uğraşırken, hepsinin zaten bir ton sanat harikası olan, bileceğiniz, CCG’nizde bir kısmını kullanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Hayır, Legends of Runeterra’daki her bir sanat eseri yeni. Eserlerin çoğu, Berlin’de Sixmorevodka adında bir sanat stüdyosu tarafından yapıldı ve sonuç inanılmazdı. Burada ne kadar ısmarlama sanat yaratıldığına bakıldığında şaşırtıcı olan ve Riot’un açıkça belirlediği yüksek çubuğa gerçek bir bağlılık gösterdiğini gösteren bir tutarlılık ve dikkat var.

Legends of Runeterra Şampiyon Sanatı

[everest_gallery alias=”Legends of Runeterra Şampiyonları”]

Bir şampiyon yükseldiğinde, sanat da öyle yükselir

Legends of Runeterra’daki seviye yukarı animasyonlar oldukça kaygan ve her birinin sonunda ortaya çıkan şampiyon dönüşüme uğradı. Evet, her şampiyonun seviye 2 formu için tamamen farklı bir sanat eseri vardır. Legends of Runeterra, her şampiyon için sadece bir sanat eserine sahip ve ekibin yapbozun eksik parçası olduğuna karar vermesi sürecinde göreceli olarak geç değildi.

Sanat, bazı güzel gösteriler için kullanılıyor

Örneğin, Mageseeker Investigator’u ele alalım. Tüm sanatı görene kadar bu, Lux’ın kendisinin Demacia’daki bu sincaplı cadı avcısından saklandığını fark edemediğimiz kadar değil. Ayrıca tam sanatı görene kadar sevimli görünen Phantom Prankster gibi kartları da seviyorum.

[everest_gallery alias=”Legends of Runeterra Sanat”]

Kişiselleştirme seçenekleri geliyor

Plan, oyuncuların tahtaların yarısını değiştirecek olan farklı oyun modlarını kullanabilmeleri ve muhtemelen oldukça eğlenceli eşleştirmeler yapmaları için gelecek. 

Kapıdan çıkan her oyuncu Summon Rift tahtası ve Poro Guardian ile başlar. Eğer varsa ön kayıt da 2020 yılında Lor tam lansmanı yapıldığında özel Monstruck Poro Guardian alacaksınız.

Arkadaşlara karşı oynama modu

Arkadaş listesi ve arkadaşlık işlevinin 2020’nin başlarında kapalı betaya dahil edilmek üzere ayarlandığı belirlendi. Ekip ayrıca güverte kodlarının hem oyunda hem de oyunda paylaşılabilir olacağını ve topluluk siteleri ve projelerinin de destekleneceğini söyledi. API erişimi gibi şeyler düşünebiliriz.

Legends of Runeterra mobilde de olacak

Oyun 2020’de başladığında, hem PC’de hem de mobil cihazda olacak ve çapraz oynatma özelliğine sahip olacak. Cep telefonu piyasaya çıkarken çıkacak gibi gözüküyor, oysaki mevcut “Önizleme Yaması” ve lansmandan önce kapalı olan betalar PC’de olacak.

Legends of Runeterra birkaç yıldır geliştirilmekte

Riot Games bu oyun üzerinde sessizce uzun süredir çalışıyor ve gerçekten gösteriyor – cilalanmış, farklı hissediyor ve inanılmaz sanat, animasyon ve ses tasarımıyla dolu. Şu anki takım büyüklüğü yüzün üzerinde.

Öngörülebilir gelecek için belirlenen her gelecek oyuna yeni bir bölge katacak

Bu, potansiyel bölge kombinasyonlarının her sette önemli ölçüde genişlediği anlamına gelir. Örneğin yedinci bölge, 28 olası kombinasyon olacağı anlamına gelir. Yeni bir set çıktığında, her bölge yeni kartlar alırken, yeni bölge diğerleriyle eşitlik gösterecek. Bu, takımın final olarak düşündüğü bölgeye ulaşana kadar setlerin daha da büyüyeceği anlamına geliyor. Ekip yılda birkaç yeni set çıkarmayı planlıyor.

Runeterra Haritası

Legends of Runeterra Nasıl Oynanılır?

Legends of Runeterra Download

Şu an sadece ön kayıt alınabiliyor. Kayıt linki: https://playruneterra.com/tr-tr/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir