1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Samsung 2030 yılına kadar yonga üretimi ve Ar-Ge’sine 115 milyar dolar yatırım yapacak

Samsung 2030 yılına kadar yonga üretimi ve Ar-Ge’sine 115 milyar dolar yatırım yapacak
0

Samsung için en kıymetli iş alanlarından biri hiç elbet yonga pazarı. Firma bugün yaptığı açıklama ile yonga dalına verdiği önemi çok daha net bir şekilde gösterdi. 2030 yılına kadar yonga üretimi ve Ar-Ge’sine 115 milyar dolar yatırım yapacak.

Yıllık yatırım neredeyse 10 milyar dolar

Samsung, yonga dalına yatırımlarını iki kola ayırıyor. Bunlardan birincisi araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) oburu ise üretim altyapısı. Yayınlanan plana nazaran her yıl 5.28 milyar dolarlık meblağın Ar-Ge’ye, 4.34 milyar doların ise üretim altyapısına harcanacağı belirtiliyor. Bu da Samsung’un her yıl neredeyse 10 milyar dolar yatırım yapacağı manasına geliyor. 2030 yılına kadar birebir biçimde yatırımlarına devam edecek olan firmanın toplam yatırım meblağı daha evvel de belirttiğimiz üzere 115 milyar doları bulacak.

Yatırım planının 15 bin kişiye Ar-Ge kısmında iş imkanı tanıması bekleniyor. Samsung’un şu an dünya çapında 320 bin çalışana sahip olduğu düşünüldüğünde yüzde 5’lik işgücü artışı epey değerli. Telefonları için Exynos yonga setlerini üreten Samsung System SLI, ISOCELL kamera sensörleri ve Samsung Foundry üzere iş kolları firmanın yonga kesimindeki temellerini oluşturuyor.

Sonuç olarak Samsung’un güçlü adımlarla yonga pazarındaki argümanını sürdürmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. 2030 yılına kadar yapılacağı açıklanan devasa yatırım meblağı da TSMC ve Qualcomm üzere rakiplerine göz dağı vermeyi başarmıştır. 5G modem üretiminde de kelam sahibi olan firmanın istediği noktaya ulaşıp ulaşmayacağını vakitle göreceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir