1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Intel, Apple ve Qualcomm muahedesinden ötürü 5G modem işinden çıktığını kabul etti

Intel, Apple ve Qualcomm muahedesinden ötürü 5G modem işinden çıktığını kabul etti
0

İçinde bulunduğumuz yılın teknoloji tarafındaki en büyük olaylarından biri hiç şüphesiz Apple ve Qualcomm’un mutabakata varması. İki firma ortasında yıllardır süren davalar sürpriz bir gelişmeyle sonlandırıldı. Muahede açıklandıktan kısa bir mühlet sonra ise Intel’in telefonlar için 5G modem işinden çıktığı açıklaması gelmişti. Intel, Apple ve Qualcomm mutabakatı yüzünden bu kararı verdiğini kabul etti.

Tahmin ediliyordu

Intel, Apple ve Qualcomm üçlüsü ortasında yaşanan olaylar hakkında iki farklı görüş bulunuyordu. Bunlardan birincisi Intel’in 5G işinden çıkmaya karar verip bunu Apple’a bildirmesi ve Apple’ın da Qualcomm ile anlaşmak zorunda kalması. İkincisi ise Apple ile Qualcomm’un mutabakatı sonrası Intel’in telefonlar için 5G işinden çıkmaya karar vermesi görüşüydü. Kestirimler ikincinin gerçek olduğuna yönelikti lakin bugüne kadar net bir şey söylenemiyordu. Intel CEO’su Bob Swan yaptığı açıklama ile durumu netleştirmiş oldu.

“Apple ve Qualcomm’un duyurusu ışığında, bu teknolojiyi akıllı telefonlar için sunarken para kazanma istikametindeki beklentilerimizi değerlendirdik ve şimdi bir yol göremediğimize karar verdik.”

The Wall Street Journal’a üstteki açıklamayı yapan Swan, Intel’in Apple ve Qualcomm mutabakatı yüzünden bu kararı verdiğini bizlere gösterdi.

Daha evvelki haberlerimizde paylaştığımız üzere bu durum Intel’in 5G pazarından tam çekildiği manasına gelmiyor. Firma, bilgisayarlar ve öbür akıllı mesken aygıtlarına odaklanacak. iPhone’lar için de 4G modem üretimine devam edecek. Her halükârda Apple üzere değerli bir müşteriyi kaybetmek olağan ki Intel için pek uygun gözükmüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir