1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Rusya, Facebook ve Twitter’a 50’şer dolar para cezası verdi

Rusya, Facebook ve Twitter’a 50’şer dolar para cezası verdi
0
2015 yılının sonlarından bu yana, Rusya vatandaşları hakkında data depolayan yahut işleyen tüm firmaların, Rusya’da bunu yapması mecburî hale getirilmişti. Bunun nedeni ise dataların Rus hükümetine de sunulması gerektiği olarak açıklanıyor. Çünkü 2016 yılında LinkedIn buna uymadığı için ülkede yasaklanmış ve Apple‘da tehditlerden sonra datalarını Rusya’da depolamaya başlamıştı.

Uzun vadede Rusya’da yasaklanabilirler

Rus haber sitesi Interfax’a nazaran , geçtiğimiz hafta Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu Roskomnadzor, sırasıyla Twitter ve Facebook‘u mahkemeye çıkararak 3.000 ruble (46.64 dolar) para cezası verdi. Çünkü mahkemenin verebileceği minimum ceza meblağının bu olduğu belirtiliyor. Her iki şirket de kendilerini savunmak için mahkemeye çıkmayı seçmediler. Muhtemelen çalışanların ücretlerinin para cezasından daha büyük olacağı için bu türlü bir formül tercih ettikleri düşünülüyor.

Facebook, Rusya’nın bu isteğini yıllardır gözardı ederken, Twitter’ın ise 2017 yılının ortalarında datalarını yerelleştirmeyi kabul ettiği, lakin şu tarihe kadar bir teşebbüste bulunmadığı belirtiliyor. Roskomnadzor‘un neden bu kadar küçük bir ölçü için şirketleri cezalandırdığı muhakkak değil. Fakat uzun vadede bu iki toplumsal medya devinin ülkede yasaklanabileceği tehlikesi de mevcut.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir