Proje Maliyet Yönetimi nedir? – Tanım ve Önem
Proje Maliyet Yönetimi nedir? - Tanım ve Önem
0

Proje maliyet yönetimi, bir projenin bütçede kalmasını sağlayan tüm faaliyetlerdir. Bu makalede, proje maliyet yönetimindeki adımlara ve iş dünyasındaki önemine bakacağız.

Proje Maliyet Yönetimi Nedir?

Sevgili yaşlı anneniz artık yaşlandı ve yardıma ihtiyacı var. Onu yanına almaya karar verdin, ama boş odan yok. Seçeneklere baktıktan sonra, anne için evinize bir ek oda inşa etmeye karar vermeniz en iyi seçimdir. İlk soru, elbette, bu projenin maliyeti ne olacak?

Maliyet genellikle herhangi bir projede ortaya çıkan ilk sorulardan biridir. Soru genellikle proje maliyet yönetimi ile cevaplanır. Proje maliyet yönetimi, bir projenin maliyetlerini tahmin etmek, tahsis etmek ve kontrol etmek için kullanılan faaliyetlerdir. Onaylı bir bütçe üretir, proje boyunca maliyetleri izler ve beklenmedik veya ekstra maliyetleri kontrol etme kararları için bir temel sağlar. Bu bileşenlerin her birini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Maliyetleri Tahmin Etme

Maliyetleri tahmin etmekle başlayalım. Çoğu proje gibi, ev eklentiniz de birkaç farklı maliyet tahmini türünden geçecektir. Genellikle, maliyet tahminleri kabaca bir rakam olarak başlar ve proje çalışması ve materyaller tanımlandıkça daha rafine olur.

Tahminlerin bir sapması vardır, bu da nihai proje gereksinimlerine göre maliyetlerin ne kadar farklı olabileceğidir. Genel olarak, tahmin ne kadar doğru olursa, sapma aralığı daralır. Geniş farklılık nedeniyle, bütçeleri onaylamak veya satınalma siparişleri vermek bu aşamada asla yapılmamalıdır.

Oda ekleme projenizi başlatırken, ilk önce bir tahmin için genel bir yüklenici çağırırsınız. Siz ve müteahhit evin etrafında dolaşıyor ve tasarım fikirlerini konuşuyorsunuz. Yükleniciye ayrı bir oturma odası, banyo ve özel giriş içeren geniş bir yatak odası istediğinizi söylersiniz.

Bu hedefler ve evin etrafındaki hızlı yürüyüşü göz önüne alındığında, yüklenici size bunun yaklaşık 80.000 TL karşılığında yapılabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, özel malzemelerin, görünmeyen altyapı sorunlarının veya diğer faktörlerin fiyatı değiştirebileceği konusunda sizi uyarır.

Bazı ek denetimlerden ve kat planı onayından sonra, yapılacak işi, hangi işe ve malzemelere dahil edilmeyeceğini ve tahmini tamamlanma süresini belirten 72.500 TL ‘lik bir sözleşme alırsınız. Bundan memnunsanız, sözleşmeyi imzalarsınız, bir kredi alırsınız ve bir proje başlangıç ​​tarihi planlarsınız.

Maliyetleri İzleme

Maliyet yönetiminin bir diğer önemli kısmı maliyetleri izlemektir. Bir proje başladıktan sonra, projenin bütçede tamamlanmasını sağlamak için izleme maliyetleri önemlidir. Maliyetleri izlerken, proje yöneticisi halihazırda katlanılan maliyetleri bilinen kalan maliyetlerle karşılaştırır ve proje bütçesinin yeterli olup olmadığını tahmin eder.

Yeni ev ilavenizin inşası sırasında yüklenici, satın alınan programı ve malzemeleri yakından izler. Projenin başlarında, bir haftalık yağmur bir program gecikmesi getiriyor ve işçileri hava temizlenene kadar projeye devam edemese de, maliyetlerini artırarak hala ödemek zorunda.

Maliyetleri Kontrol Etme

Maliyetleri izlemeye ek olarak, bir proje yöneticisi bütçeyi aşan riskleri kontrol etmelidir. Maliyetlerin kontrol edilmesi, maliyetlerin ölçülmesini ve bütçenin korunmasını sağlamak için olumlu önlemler alınmasını gerektirir. Maliyetleri kontrol ederken, proje ekibi diğer alanlardaki maliyetleri azaltmaya karar vermek veya beklenmedik maliyetleri telafi etmek için daha fazla fon talep etmek zorunda kalabilir. Proje gereksinimleri değiştiği için ek fonlara ihtiyaç duyulursa, proje değişikliklerini yetkilendirmek için değişiklik talebi yapılır.

Projenizde, istediğiniz kuvars tezgahı mevcut değil. Yüklenici ile konuşurken, kuvarsda sevdiğiniz başka bir renk olmadığını fark ediyorsunuz. Beğendiğiniz diğer renkler daha pahalı olan granittir. Rengin maliyetlerden daha önemli olduğuna karar vermek, yükleniciye granit ile gitmesini söylersiniz ve farkı ödersiniz. Granit için ekstra maliyet proje gereksinimlerinde bir değişiklik olduğundan, bu projenize bir değişiklik talebidir.

Maliyet Yönetiminin Önemi

Peki neden maliyet yönetimi için bu adımları atıyoruz? Maliyet yönetimi, bir projede yer alan herkes için önemlidir. Bir projenin maliyetinin ne olacağı için temel oluşturur ve projenin bütçede olmasını sağlamak için önlemler alır. Maliyet yönetimi olmadan şirketler para kaybeder veya müşteriler beklenenden daha fazla fatura alırlar.

Oda ekleme projenizdeki maliyet yönetimi hem müşteri hem de yüklenici olarak sizin için önemliydi. Yüklenicinin, kâr marjının projeyi değerli kılacak kadar yüksek olmasını sağlamak için maliyetleri tahmin etmesi gerekiyordu. Oldukça doğru bir maliyet tahmini olmadan, yüklenici kar etmeme ve hatt.a para kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Ayrıca, müşteri tüm proje için yeterli fon olduğundan emin olmak için doğru bir maliyet tahmini ister. Doğru bir maliyet tahmini olmadan, projeyi bitirmek için kolayca para sıkıntısı çekebilirsiniz.

Makale Özeti

Proje maliyet yönetimi, bir projenin maliyetlerini tahmin etmek, tahsis etmek ve kontrol etmek için kullanılan faaliyetlerdir. Maliyet yönetimini yansıtmanın üç adımı vardır :

 • Maliyetleri tahmin edin
 • Maliyetleri izleyin
 • Kontrol maliyetleri

Proje maliyet yönetimi ilgili herkes için önemlidir, çünkü bir projenin maliyetinin ne olacağı için temel oluşturur ve projenin bütçede olmasını sağlamak için önlemler alır.

Daha Fazla Oku:

Proje Maliyet Yönetimi: Planlama ve Tahmin

Proje Maliyet Yönetimi Teknikleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir