1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Powell’dan faiz oranlarının yüksek kalabileceği sinyali

Powell’dan faiz oranlarının yüksek kalabileceği sinyali
0

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Kanada İktisadı Washington Forumu etkinliğinde yaptığı konuşmada, ABD iktisadının geçen yılki performansının “oldukça güçlü” olduğunu anımsattı.

Artan arzın güçlü büyümeyi, harcamaları ve istihdamı desteklemesi ve enflasyondaki kayda bedel düşüş nedeniyle geçen yıl yüzde 3’ün üzerinde bir büyüme elde ettiklerini lisana getiren Powell, “Son datalar, sağlam bir büyüme ve iş gücü piyasasında devam eden güç olduğunu lakin tıpkı vakitte yüzde 2 enflasyon gayemize dönüş konusunda bu yıl daha fazla ilerlemenin kaydedilmediğini gösteriyor” diye konuştu.

Powell, iş gücü piyasasının daha düzgün bir istikrara hakikat ilerlediğine işaret ederek çalışanlara ve işletmelere yönelik anketlerin, iş gücü piyasasının olağanlaştığını gösterdiğini lisana getirdi.

Fed’in incelediği değerli bilgilerden biri olan çekirdek şahsî tüketim harcamaları endeksinin varsayımlara nazaran Mart ayında yıllık bazda şubattaki yüzde 2,8’den çok az değiştiğini belirten Powell, üç ve altı aylık enflasyon ölçümlerinin bu düzeyin üzerinde olduğunu kaydetti.

“Daha fazla inanca muhtaçlığımız var”

Powell, para siyasetini gevşetmeden evvel enflasyonun sürdürülebilir biçimde yüzde 2’ye gerçek ilerleyeceğine dair daha fazla itimada muhtaçlık duyduklarını yineleyerek, geçen yılın ikinci yarısında elde edilen düşük enflasyon datalarına çok reaksiyon vermemek için daha fazla itimat aradıklarını hatırlattı.

“Son bilgiler, bize açıkça daha fazla itimat vermedi; bunun yerine bu inanca ulaşmanın muhtemelen beklenenden daha uzun süreceğini gösteriyor” sözünü kullanan Powell, bununla birlikte para siyasetinin karşılaştıkları risklerle baş edebilmek ismine yeterli bir pozisyonda olduğunu lisana getirdi.

Powell, yüksek enflasyon devam ederse mevcut kısıtlama düzeyini gerektiği kadar koruyabileceklerine dikkati çekerek, iş gücü piyasasının gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı siyasetin sürmesine ve dataların rehberlik etmesine müsaade verilmesinin uygun olacağını vurguladı.​​​​​​​

Enflasyondaki mevcut duruma, çok ısınan talebin yol açmadığını söyleyen Powell, 2023’te arz tarafının toparlandığını hatırlattı.

“Enflasyondaki düşüşün sürdürüleceğine dair ispat arıyoruz”

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem de enflasyonist baskıların azalmaya devam ettiğini, hasebiyle gerçek tarafta ilerlemeyi sürdürdüklerini söyledi.

Ülkede yılın birinci çeyreğinde toparlanmaya başlayan büyümenin epeyce güçlü göründüğünü söz eden Macklem, büyümenin yıl boyunca devam edeceğini düşündüklerini anlattı.

Macklem, son birkaç enflasyon verisinde epey uygun sonuçlar aldıklarına işaret ederek, “Enflasyonda bir ölçü düşüş ivmesi var. Ve bence bu, iktisadın arz fazlası olduğu ve fiyat baskılarını hafiflettiği gerçeğini yansıtıyor. Katiyen bunun sürdürüleceğine dair delil arıyoruz. Şu anda aradığımız şey bu” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir