1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Gelişen ülke varlıkları 2024’ün en düşük düzeyine indi

Gelişen ülke varlıkları 2024’ün en düşük düzeyine indi
0

MSCI Gelişmekte olan ülkeler endeksi 2024 yılında elde ettiği karları sildi. Global para siyasetlerinde gevşemenin öteleneceği beklentisi ve Çin’de büyüme düşüşte tesirli oldu.

Fed’den Eylül’de faiz indirimi beklentisi Kasım ayına ötelenirken gelişmekte olan ülke varlıklarına yönelik risk iştahı azaldı. Dolarda 5. günde de rallinin devam etmesi, lokal para üniteleri üzerindeki baskıyı artırdı.

Çin’de Ocak-Mart periyodunda gayri safi yurt içi hasıla bir evvelki yıla kıyasla yüzde 5,3 artarak varsayımların üzerinde gerçekleşti lakin ayrıntılar toparlanmanın süreksiz olabileceğine işaret etti. Ülkede sanayi üretimi ve perakende satış dataları iddiaların altında kaldı. Bu durum da satışları hızlandırdı.

Swissquote Bank Kıdemli Analisti İpek Özkardeşkaya “Çin’de güçlü büyüme sayısı Çin Borsalarına yönelik iştahı artırmadı lakin Çin büyümesinde artışın global enflasyonu tetikleyeceği ve büyük merkez bankalarının faiz indirim planlarını gözden geçireceği tasalarına yol açtı.” sözünü kullandı.

Çin yuanı Kasım’dan beri en düşük düzeye indi. Endonezya rupisi dolara karşı yüzde 2’den fazla düşerek gelişen ülke paraları ortasında en berbat performansı kaydetti.

MSCI Gelişmekte olan ülkeler endeksi yüzde 1,7 ile 17 Ocak’tan beri en büyük düşüşü kaydetti. MSCI Gelişmekte olan ülke para üniteleri endeksi ise yüzde 0,3 düştü ve 2024’teki düşüş yüzde 1,8’e ulaştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir