1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Amazon Müzik yapay zekayla çalma listesi oluşturuyor

Amazon Müzik yapay zekayla çalma listesi oluşturuyor
0

HANDE BERKTAN

Spotify’ın akabinde Amazon Müzik de müşterilerine, kendi yapay zekasıyla çalma listesi oluşturan Maestro’yu test ediyor.

Amazon Müzik, hem iOS hem de Android kullanan ABD’li müşterilerin kelamlı yahut yazılı komutları kullanarak, hatta emoji içerebilen çalma listeleri oluşturmasına imkan tanıyan bir AI çalma listesi oluşturucusunu hizmete soktu. Amazon, müşterilerin emojilerin yanı sıra etkinlikler, sesler yahut hisler içeren istemler de yazabileceğini öne sürüyor. Ayrıyeten ne yazacaklarını bilmiyorlarsa ekranın alt kısmındaki süratli teklifler ortasından seçim yapabilirler. Birkaç saniye sonra, teorik olarak girdinizle eşleşen müziklerin yer aldığı, yapay zeka tarafından oluşturulan bir çalma listesi görünecek.

Ürün beta olarak piyasaya sürülüyor, bu nedenle Amazon, Maestro’nun gerisindeki teknolojinin her vakit birinci seferde gerçek sonuç vermeyeceği konusunda uyarıyor. Spotify üzere, saldırgan lisanı ve öteki uygunsuz istemleri proaktif olarak engellemek için uygulamaya birtakım engelleyiciler eklendiğini belirtiyor.

Maestro şimdi yaygın olarak mevcut değil. Spotify’ın yapay zeka oluşturucusu İngiltere ve Avustralya’da testlerine başlarken Amazon’un eseri, şimdilik ABD’deki fiyatsız Amazon Müzik kullanıcılarının yanı sıra Prime müşterileri ve iOS ve Android’deki sınırsız Amazon Müzik abonelerinden oluşan bir küme için piyasaya sürülüyor.

Maestro’ya erişmek için kullanıcıların Amazon Müzik taşınabilir uygulamasının en son sürümüne gereksinimi olacak ve ana ekranlarında Maestro seçeneğine dokunacaklar. Yeni bir çalma listesi oluşturmak için artı işaretine dokunduklarında da bu seçeneği görebilirler. Kullanıcılar buradan, çalma listesi ipucu fikirlerini konuşabilir yahut yazabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir