1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Petrolde ılımlı seyir

Petrolde ılımlı seyir
0

Brent petrolün varili, milletlerarası piyasalarda 87,13 dolardan süreç görüyor.

Dün 87,25 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 87 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.35 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,15 azalışla 87,13 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili de 81,02 dolardan alıcı buldu.

Orta Doğu’da tansiyonun düşmesiyle dün yaklaşık son bir ayın en düşük düzeylerine gerileyen petrol fiyatları, kâr alımları ve gelecek aylarda piyasalarda sıkı arz-talep istikrarı beklentisiyle tekrar yükselişe geçti.

Petrol tüketiminde artışın beklendiği yaz aylarının yaklaşmasıyla piyasalarda arz tarafında bir sıkılaşma öngörülüyor.

ABD’nin, günlük yaklaşık 600 bin varil ihracat kapasitesine sahip Venezuela’nın global pazarlara petrol ihraç etmesini sağlayan lisansını iptal ederek tekrar yaptırım uygulaması ve Meksika’nın güçlü iç talep nedeniyle ihracatını kısıtlamaya hazırlandığına ait haber akışı da arz kaygılarını besliyor.

Öte yandan, global iktisada ait tasalar, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de ham petrol stoklarındaki artış ve doların paha kazanmasına yol açan ABD Merkez Bankasının (Fed) “şahin” duruşu petrol fiyatlarının yükselişini baskılamaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 87,7 ile 89,15 dolar aralığının direnç, 86,25 ile 84,8 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir