1. Anasayfa
 2. Ekonomi

ABD ile Çin ortasındaki çalışma kümeleri 4. kere toplandı

ABD ile Çin ortasındaki çalışma kümeleri 4. kere toplandı
0

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ekonomik Çalışma Kümesi’nin bugünkü toplantısının, geçen sonbahardaki kuruluşundan bu yana dördüncü toplantı olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, ABD Hazine Bakanlığı ve Çin Maliye Bakanlığından üst seviye yetkililerin iki ülkedeki son makroekonomik durum hakkındaki görüşmelerini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, her iki tarafın da lokal ve global iktisatların istikrarlı büyümesini destekleyen ekonomik siyasetlerin nizamlı bir tempoda tartışılması konusunda mutabakata vardığı aktarıldı.

ABD heyetinin Çin’in piyasa dışı uygulamaları ve endüstriyel kapasite fazlası hakkındaki kaygılarını lisana getirmeye devam ettiği kaydedilen açıklamada, tarafların da bu hususları daha fazla tartışmayı kabul ettiği bildirildi.

Açıklamada, Mali Çalışma Kümesi’nin da dördüncü kere toplandığına değinilerek, oturumlarda bankaların likidite riski idaresi, finansal istikrar ve piyasa gelişmeleri, swap düzenleme uygulamaları, hudut ötesi ödemeler ve datalar ile sürdürülebilir finans üzere bahislerin ele alındığı tabir edildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Mali Çalışma Kümesi’nde sürdürülebilir finans konusunda yeni ilerleme kaydedilmesini memnuniyetle karşıladığı aktarılan açıklamada, ABD ile Çin’in, bu alandaki karşılıklı çıkar alanları konusunda muahedeye vardığı belirtildi.

Tarafların, çeşitli bölümlerin karbondan arındırılmasını desteklemek için geçiş finansmanının kıymeti üzerinde mutabakata vardığı söz edildi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir