1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Pazarlamada Kitlesel Özelleştirme: Tanım, Yararlar ve Örnekler

Pazarlamada Kitlesel Özelleştirme: Tanım, Yararlar ve Örnekler
Pazarlamada Kitlesel Özelleştirme Tanım, Yararlar ve Örnekler
0

İşletmeler her gün pazarlamada kitlesel özelleştirmeye ulaşmak için yollar bulmaya çalışmaktadırlar. Bunun ne anlama geldiğini, faydalarını ve bazı örnekleri keşfedeceğiz. 

Kitle Özelleştirmesinin Tanımı

Herkesin sahip olduğu şeylere sahip olmaktan sıkıldınız mı? Eşsiz olmak ister misin? Bu, yüksek bir fiyat etiketi olmadan gerçekleştirilebilir mi? Harika bir haber… olabilir!

Kitlesel özelleştirme, bir şirketin bireysel tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılayan ürünleri verimli bir şekilde seri üretme yeteneğini ifade eder. Bu sürecin popülaritesi, benzersiz olmaya çalışan insanlardan geldi. Toplu özelleştirme yapmanın yaygın bir yolu, bir ürün için temel bir paket sunmak ve daha sonra müşterilere ekleyebilecekleri veya çıkarabilecekleri çeşitli özellikler sunmaktır. Bu şekilde işletmeler, % 100 benzersiz bir ürün oluşturma maliyeti olmadan bir ürünü değiştirmek için belirli bir seçenek kümesi sağlayabilir.

Bazı Avantajlar ve Örnekler

Toplu özelleştirme, seri üretim ile ilişkili yüksek ürün satışlarının yanı sıra özel olarak değiştirilmiş bir ürüne sahip olmanın getirdiği yüksek müşteri memnuniyetinin avantajlarını taşır. Müşteri memnuniyeti, şirketin itibarının ve satışlarının artmasına yol açar.

Yeni bir takım elbise için alışveriş yapan bir beyefendi düşünün. Mağazanın muazzam bir envantere sahip olması nedeniyle sevdiği gri tonda bir stil buluyor, ancak burada takım elbise satın almayı sevmesinin asıl nedeni, şirketin onu ölçmesi ve her bir elbiseyi tam olarak boyutuna ve tercihlerine göre ayarlamasıdır. Durumun kendisine özel yapılması gerçeğini seviyor. Onun algısı, dünyanın bunun nasıl mükemmel bir uyum olduğunu görmesidir. Dükkan zaten belirli bir takım elbise modeli ve rengi üretmişti ve terzilik nispeten basit bir özelleştirmeydi.

Veya özelleştirilmiş pembe spor otomobili olan bir iş kadını düşünün. Sosyal durumunu göstermek için belirli bir fantezi modeline sahip olmak istiyor, ancak erkek meslektaşlarından öne çıkmak istediği için siyah ve kireç yeşili koltuklarla sıcak pembe olmasını istiyor. Aracın modeli seri üretilir, ancak onu boyamak ve özel koltuk kılıflarına eklemek özel, nispeten kolay değişikliklerdi.

Ya da daha alçakgönüllü olarak, annenizin evine teslim edilecek bir çiçek aranjmanı sipariş etmeyi düşünün, ancak en sevdiği tüm çiçekleri seçmek istiyorsunuz, böylece buket, tercihlerini özellikle düşündüğünüzü gösteriyor. Çiçekçide büyük bir çiçek seçimi var, ancak her bukete giren özel çiçekler özelleştirilmiştir.

Toplu Özelleştirme Örnekleri

Bir ayakkabı şirketi, müşterilerin benzersiz bir ayakkabı arzusuna yanıt vererek, müşterilerin hayallerindeki ayakkabıları yaratmalarını sağlayan bir web sitesi oluşturmaya karar verir. Müşteriler belirli bir tarzdan seçim yapabilir ve daha sonra en sevdikleri renkleri seçerek ve topuklardaki değerli taşlar veya kayışları vurgulayan boncuklar gibi süslemeler ekleyerek ayakkabıyı kişiselleştirebilir.

Akıllı telefonlarla fotoğraf çekmenin popülerliği, basılı fotoğrafların düşüşünü getirdi. Ancak dünya fotoğraf kitapları yapmaktan hoşlanıyor. Bir girişimci ayda 100’e kadar fotoğraf yükleyen ve bir fotoğraf kitabı oluşturan bir uygulama oluşturma fırsatını yakaladı. Tüketici, aylık küçük bir ücret öder, kitabı yazdırılmadan önce inceleme fırsatına sahiptir ve daha sonra kitabı postayla alır.

Perakendeciler ve büyük kutu mağazaları, belirli ürünler için varyasyonlar sunarak müşterileri memnun edebilir. Bir kerelik atıştırmalık için küçük bir çanta badem, parkta arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz orta boy bir çanta veya aileyi haftalarca sürecek bir jumbo çanta satın alabileceğinizi düşünün. Birçok müşteri badem ister, ancak özel ihtiyaçları için farklı miktarlar ister. Satın almak için badem (veya başka herhangi bir ürün) miktarı için seçeneklere sahip olmak müşteri memnuniyetini artırır.

Makale Özeti

Müşteriler, şirketleri kendi kriterlerine uyan benzersiz ürünler yaratmaya zorlamaktadır. Bir işletmenin kitlesel kişiselleştirme elde etme yeteneğini bulması zor, ancak karlı bir yoldur. Bir şirketin bireysel tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılayan ürünleri verimli bir şekilde seri üretme yeteneğini ifade eder. Toplu özelleştirme, seri üretim ile ilişkili yüksek ürün satışlarının avantajlarını taşır ve bir temel ürün sunarak ve müşterilere bir dizi model veya kendi seçtikleri özellikler ekleme seçeneği vererek, müşteri memnuniyetini arttırmaktadır. Bu da satışları yükseltmede etkili bir rol oynamaktadır. Bu müşterilerin istediği bir şeydir çünkü benzersiz ürünler elde etmelerini sağlar. Doğru kombinasyonda, seri üretim ve bireysel dokunuşların bu karışımı başarılı bir iş modeli olabilir. Bunun iyi bir örneği, farklı boyutlarda badem poşetleri sunan bir gıda şirketi olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir