1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Pazarlamada Geri Bildirim Nedir? – Tanım, Sistemler ve Örnekler

Pazarlamada Geri Bildirim Nedir? – Tanım, Sistemler ve Örnekler
Pazarlamada Geri Bildirim Nedir? - Tanım, Sistemler ve Örnekler
0

Bu makalede, geri bildirim pazarlamasının anlamını ve şirketlerin müşteri geri bildirimini almak için kullandıkları farklı stratejileri ele alacağız. Müşteri odaklı pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pazarlamada Geribildirim Tanımı

Geri bildirim pazarlaması, müşterilerin bir ürün veya hizmetle ilgili deneyimleri hakkında şeffaf ayrıntılar vermelerine olanak tanıyan pazarlama departmanının sürecidir. Geri bildirim programları uygulayan şirketler, müşterileri ile uyumludur. Müşterilerini ürünlerine ve markalarına eşleştirirler. Müşteriler bir karşılığa sahip olduklarını düşündüklerinde, sadık olmaları daha olasıdır.

Müşterilerden gelen geri bildirimleri kullanmamak şirket için olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Yani felç olabilirler. Felçli şirketler müşteri tutumlarından ve gelecekteki eğilimlerden habersizdir. Bu nedenle şirketlerin müşterilerinden nasıl geri bildirim alabilecekleri konusunda stratejiler oluşturmaları zorunludur.

Stratejiler

Müşteri tutumlarına ve deneyimlerine ayak uydurmak pazarlamadaki geri bildirimin hayati parçalarıdır. Üst düzey şirketler, farklı geribildirim stratejilerine yılda 750.000 dolardan fazla harcıyor. Müşteri geri bildirimleri stratejik planlama ve gelecekteki pazarlama konusunda yardımcı olabilir. Birkaç geri bildirim stratejisi vardır, ancak özellikle ikisini ele alacağız: uygulama teknolojisi ve odak grupları.

Uygulama Teknolojisi

Foursquare geri bildirim sağlamaktadır.
Foursquare geri bildirim sağlamaktadır.

İnternet, tüketicilerin fikirlerini ifade etmeleri ve ürün ve hizmetler hakkında anında geri bildirim vermeleri için bir ortam oluştururken, şirketler nasıl bilgi alacakları konusunda stratejik olmak zorundadırlar. Yeni teknoloji, günümüz çağında, çoğu insanın uygulama teknolojisine sahip akıllı telefonları vardır. Şirketlerin müşteri puanları ve incelemeleri almak için kullandığı çeşitli uygulamalar vardır. Uygulamalar müşterilerden geri bildirim oluşturmak için kullanılır.

Örneğin, FourSquare müşterilere ve sosyal medyaya bağlı arkadaşlardan öneriler sağlayan bir uygulamadır. Kullanıcılar, hizmetlerin yanı sıra ürünler hakkında da inceleme alabilirler. Kullanıcılara yararı, ürünleri satın almadan önce görüş alabilmeleridir. Ayrıca, ürünleri kendileri kullandıktan sonra geri bildirimde bulunabilirler. Şirketler, yorum yapmak için kuponlar ve indirimler sunarak kullanıcıları uygulamaya yönlendirir. Şirketler bu bilgileri müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamalarına ve pazarlama stratejileri ve planlarında gerekli değişiklikleri yapmalarına yardımcı olmak için kullanırlar.

Odak grupları

Şirketler, odak gruplarını başka bir geri bildirim pazarlaması kaynağı olarak kullanmaktadır. Odak grupları, müşteri ve müşteriler olmayanların gibi bir birleşimi olabilir. Bir şirketin istediği geri bildirim türü, odak grubunun yapısını belirleyecektir.

Çoğu durumda, şirketler gerçek odak grup oturumunu yürütmek için üçüncü bir taraf kullanır. Bir şirketin pazarlama ekibi projeye nasıl yaklaşmak istediklerine dair bir strateji oluşturur. Demografiyi, soruları, tahmin edilen sonucu, ihtiyaç duyulan cevapları, vb. belirlemek zorundadırlar. Pazarlama ekibi, oturumu yöneten üçüncü taraf nedeniyle odak grubundan ne almak istedikleri konusunda çok hassas olmalıdırlar.

Pazarlama grubu, iki yönlü camın arkasında otururken yöneticiye rehberlik eder. Oturum sırasında pazarlama ekibinin kimliği anonimdir. Yönetici odayı inceler ve samimi bir görüşme yapmak için bir dizi soru sorar. Oturumun amacı, şirketin ürünü hakkında adaylardan farklı görüşler ve geri bildirimler almaktır.

Gerekli veriler toplandıktan sonra bir beyin fırtınası toplantısı yapılır. Pazarlama ekibi, odak grubundan tahminler sağlamak için nitel ve nicel veriler kullanır. Uygulanması gereken çözüm ve strateji hakkında karar verilmektedir.

Makale Özeti

Özetle, geri bildirim pazarlaması bir şirket ve pazarlama ekibi için değerli bilgiler sağlayan müşterilerdir. Müşterilerini iş kararlarına dahil eden şirketler, müşteri sadakatini geliştirmeye yardımcı olacaktır, çünkü müşteriler kendi sesleri önemliymiş gibi hissederler. Kullanılan iki önemli strateji teknoloji uygulamaları ve odak gruplarıdır. Ayrıca, şirketler çeşitli anketler kullanabilirler. Sadece müşterinin değil, şirketlerin de faydaları vardır, çünkü stratejileri geliştirmek veya sürekli değişen trendlere ayak uydurmak için geri bildirimi kullanabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir