1. Anasayfa
 2. Pazarlama

Pazarlamada Etik Davranış: Pazarlama Etiği Nedir?

Pazarlamada Etik Davranış: Pazarlama Etiği Nedir?
Pazarlamada Etik Davranış Pazarlama Etiği Nedir?
0

Etiğin tanımını ve bunun işletme ve pazarlama ile ilişkisini öğrenmek için makalemizi. Ayrıca etik iş davranışı fikri hakkında bilgi edineceksiniz.

Etik Davranışın Tanımı

Hiç şimdi anlatacağım durumda bulundun mu? En sevdiğiniz lunaparka gidiyorsunuz ve 3 saat duracaksınız ve önünüzde çok uzun bir sıra bulunmakta, en yeni hızlı trene binmek için acele ediyorsunuz? Çizgide ileri atlamak mı istersiniz? Bunu yapmanızı engelleyen nedir? Cevap, genellikle sizin etiğinizdir. Etik, genellikle bir bireyin veya grubun davranışını yöneten ahlaki ilkeleri veya değerleri ifade eder.

Ayrıca bir davranış standardı olarak da görülebilirler. Gri etik alanı, bir kişinin standardı başkasınınkiyle aynı olmadığında ortaya çıkar. Toplumun etik standartları insanların kurallara uyması ve aynı çizgide olmaması içindir. İşletmelerde etik çok önemlidir, çünkü şirketler çalışan haklarını, çevreyi ve müşterilerini korumak için yazılı olmayan kurallara uymak zorundadır.

İşletme etiği

İşletme etiği, şirketlerin günlük davranışlarını belirler. Bir çalışanın iş dünyasında nasıl davranacağını belirleyen yasaları ve ahlakı içerirler. Yasalar, neyin yasal olduğunun sınırlarını tanımlar ve toplumda uyulması gereken yazılı yönergelerdir. Ahlak, insanların kültürel normlar ve değerlerin bir sonucu olarak geliştirdiği ve geleneksel olarak çalışanların çocukluklarından, kültürlerinden, eğitiminden, dinlerinden vb. Öğrendikleri kurallardır. Genellikle iyi veya kötü davranış olarak tanımlanırlar. Bir satış görevlisinin, bir sorunu çözmelerine yardımcı olmayacağını bildikleri bir müşteriyi bir ürüne itmeleri durumunda iyi bir ahlaki olur mu?

Etik Gelişimin Üç Seviyesi

Psikolog Lawrence Kohlberg, bireylerin genellikle ilerledikleri üç etik gelişim düzeyini ünlü olarak tanımladı. Bu aşamalara bakarak, davranışın etik olup olmadığı ve motivasyonlarının ne olabileceği hakkında konuşmaya başlayabiliriz. Etik gelişimin ilk düzeyine geleneksel öncesi ahlak denir. Bu etik seviyesi en çok çocuksu olanıdır. En iyi örnek, bir yürümeye başlayan çocuğun bir gün boyunca nasıl davrandığını düşünmek olacaktır. Çok merkezlidirler ve sadece lolipop veya mola gibi ödüller veya cezalarla yönlendirilirler. Çoğu iş adamı zaten bu etik gelişim seviyesinin ötesine geçti… umarım, umarım.

Etik gelişimin ikinci seviyesine geleneksel ahlak denir, bu da toplumun kuralları ve beklentileri doğrultusunda davranmak anlamına gelir. Bu düzey, bir pazarlama yöneticisinin bir yasayı çiğnemeyle ve bunun yabancılar tarafından nasıl görülebileceğiyle ilgilidir. Buna bakmanın bir başka yolu da akran baskısı veya başkalarının yapacağı şeyi yapmaktır.

Son düzeye post-konvansiyonel ahlak denir ve insanların başkalarının ne düşündüklerini değil, kendilerini nasıl gördükleri konusunda daha fazla endişe duydukları fikri etrafında döner. İç baskı doğru davranmak ve ahlaki bir yolu takip etmek ana temadır. Post-konvansiyonel bir ahlak seviyesine ulaşmış bir pazarlama müdürü, bir kararın yasal sonuçlarını değil, aynı zamanda çevreye veya potansiyel olarak müşteriye nasıl zarar verebileceğini de dikkate alacaktır.

Etik İşletme Karar Verme Faktörleri

Etik değerler zamana ve duruma özgüdür. Şirketlerin en etik kararın nasıl alınacağını belirlemede karşılaşacakları birçok faktör vardır. Karar ve sonuç arasındaki zamanın uzunluğu, sonucun boyutu, sonucun meydana gelme olasılığı ve etkilenebilecek insan sayısı, etik bir yolun belirlenmesindeki etkenlerdir. Örneğin, eğlence parkında sıraya girmeye karar verirseniz, sonucunuz ne olur? İnsanlar size sırada öfkeli olabilir veya park yönetimi sizi parktan çıkarabilir. Yakalanma şansınız nedir?

Bir pazarlama müdürü bilerek bir ürünün piyasaya sürülmesine izin veriyorsa ve çocuklar için tehlike oluşturabilirse, yaralanan kişi sayısı çok fazla olabilir. Örneğin, uluslararası bir oyuncak şirketi, çok sayıda küçük çocuğa zarar veren kurşun ürünler sattığında, etik dışı bir karardan etkilenebilecek çok sayıda müşteriyi dikkate almadı.

İşletmelerde Etik Gelişme

Etik, çalışanlara kişisel etik davranış kuralları geliştirmeleri için eğitim verilerek öğretilebilir. Ayrıca bu durum personel güçlendirmeye yol açar. Çalışanlara bir iş ortamında hareket etmenin uygun yolunu göstermek için kurumsal eğitim oturumları oluşturulabilir. Etik gelişimi aşılamanın ikinci yolu takip edilecek kurallar ve yönergeler oluşturmaktır. Kurallara örnek olarak ‘müşterilerden veya satıcılardan hediye kabul etmenize izin verilmez’ verilebilir. Şirketler ayrıca ahlaklı bir karakter geliştirerek çalışanlarında etik geliştirebilirler. Ahlaki karakter, güven, bütünlük, standartlar, sadakat ve iyi iş alışkanlıklarının gelişmesidir.

Çoğu şirket, kurumsal etik eğitim yolunu seçer ve iş uygulamaları hakkında yönergeler sunar. Şirketler ayrıca sektörlerine ve yasalarına bağlı olarak bir etik kurallar yayınlarlar. Çalışanlara sadece neyin doğru ya da neyin yanlış olduğunu söylemek yeterli değildir, gri alanları ve ortaya çıkan bir durumla nasıl başa çıkacaklarını açıklamak yeterli değildir.

Makale Özeti

Etik, genellikle bir bireyin veya grubun davranışını yöneten ahlaki ilkeleri veya değerleri ifade eder. İş etiği, şirketlerin günlük davranışlarını belirler. Yasalar, neyin yasal olduğunu ve genellikle belirlenmesi daha kolay olan sınırları tanımlar. Ahlak, insanların kültürel normlar ve değerler sonucunda geliştirdiği kurallardır. Etik, çalışanlara kişisel bir etik davranış biçimi geliştirmeleri için eğitim verilerek öğretilebilir. Üç düzeyde etik gelişme vardır. Bunlar geleneksel, geleneksel ve geleneksel sonrası ahlaktır. Şirketlerin çalışanlarında etiği yönetme yolları eğitim ve çalışan kılavuzları sunmaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir