1. Anasayfa
 2. Sınav Soruları

Pazarlama Stratejileri Vize – Final Test Soruları 3

Testin sonunda skorunuz belirecektir. Arkadaşınıza göndererek savaşın.

Pazarlama Stratejileri Vize – Final Test Soruları 3
Vize - Final Test Soruları
0

Üretim anlayışı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

_________, bir ürünün rakiplerine göre tüketicinin zihnindeki nispi yeridir. Yukarıdaki boşluğu doğru şekilde tamamlayacak seçenek hangisidir?

Correct! Wrong!

BCG Matrisinde yer alan “Köpekler” ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

I. Müşteri değeri sunmada işletmenin ortağı olarak görülürler. II. Bu kısımda yaşanacak problemler stratejileri etkilemektedir. III. Bu kısımdaki problemler kısa vadede müşteri memnuniyeti, uzun vadede satışları etkilemektedir. Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri yakın çevre unsuru olan tedarikçiler için doğrudur?

Correct! Wrong!

I. Yaşam tarzı, eğitim, yaş gibi faktörler satın almayı etkiler II. Satın alma davranışı basit bir süreçtir. III. Satın alma müşterinin duygusal ve düşünsel odaklı yönelimlerine göre şekillenir.

Correct! Wrong!

Talep üzerinde belirleyiciliği olan geçmiş döneme ilişkin makro ve mikro göstergelere ilişkin veriler dikkate alınarak bir talep denklemi oluşturarak talep tahmini yapan yöntemdir. Yukarıda bahsi geçen talep tahmin yöntemi aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru verilmiştir?

Correct! Wrong!

Aşağıdakilerden hangisi müşterilerin pazarlık gücünü arttıran etmenlerden biri değildir?

Correct! Wrong!

I. İhracat II. Doğrudan Yatırım III. Ortak Girişim IV. Lisans Sözleşmeleri Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri pazara giriş stratejilerindendir?

Correct! Wrong!

İşletmeler, pazarı oldukça daraltarak, çok farklı beklentileri olan müşteri grubuna hizmet ederek, rekabeti bir bakıma engelleyerek veya azaltarak konumlarını güçlendirebilirler ve daraltılmış ve özelleştirilmiş pazarlarında rekabet üstünlüğü için çalışabilirler. Bu bilgi aşağıdaki rekabet stratejilerinden hangisine aittir?

Correct! Wrong!

I. Düşük maliyet ve fiyat sağlayarak; yüksek fiyatla satan işletmelerin pazarından pay almak II. Kalite, üstünlük vb şeylerle farklılaşma yaratarak III. Kendilerine benzer işletmelere kafa tutmak Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri meydan okuyucuların stratejilerindendir?

Correct! Wrong!

Mevcut rekabet kurallarının geçerli olmadığı, rakibe doğrudan değil dolaylı yollardan saldıran ve saldıran işletmenin kendine yeni bir pazar oluşturarak başarı sağladığı saldırı çeşididir. Yukarıdaki özellikler hangi saldırı stratejisi çeşidine aittir?

Correct! Wrong!

Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

Correct! Wrong!

________________, işletme tarafından pazar bölümlendirme yapılmadan tüm pazara yönelik pazarlama faaliyetlerinin yürütüldüğü pazarlamadır. Yukarıdaki boşluğu doğru şekilde tamamlayacak seçenek hangisidir?

Correct! Wrong!

I. Daha çok tutundurma yapmak II. Daha çok çeşit sunmak III. Farklılaştırılmış avantajlar sunmak Yukarıdaki özellikleri bahsedilen konumlandırma çeşidi aşağıdakilerden hangisidir?

Correct! Wrong!

Pazarlama Stratejileri Vize – Final Test Soruları 3

tembel

caliskan

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir