1. Anasayfa
 2. Klasik Yönetim Teorisi

Örgütlerde İlişkilendirme Teorisi Uygulamaları Nedir? – Tanım ve Örnekler

Örgütlerde İlişkilendirme Teorisi Uygulamaları Nedir? – Tanım ve Örnekler
Örgütlerde İlişkilendirme Teorisi Uygulamaları Nedir? - Tanım ve Örnekler
0

İlişkilendirme teorisi, davranışı açıklamaya çalışan ve örgütlerin yönetiminde oldukça yararlı olabilecek psikolojik bir teoridir. Bu makalede, ilişkilendirme teorisinin ne olduğunu, bazı temel kavramlarını öğreneceksiniz ve bazı örnekler verilecektir. 

İlişkilendirme Teorisi Neden Önemli?

İlişkilendirme teorisi kuruluşlar için önemlidir, çünkü yöneticilerin çalışan davranışının bazı nedenlerini anlamasına ve çalışanların kendi davranışları hakkındaki düşüncelerini anlamalarına yardımcı olabilir. Neden belirli bir şekilde davrandığınızı ve etrafınızdaki diğer insanların neden böyle davrandığını anlayabiliyorsanız, kendinizi, başkalarını ve kuruluşunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. Belirli bir davranışın nedenlerinin algılanması hem yöneticilerin hem de çalışanların kararlarını ve eylemlerini etkileyebilir. Ayrıca motivasyonda önemli bir rol oynayabilir.

İlişkilendirme teorisi davranışlarımızın bazı nedenlerini açıklamaya çalışır. Teoriye göre, yaptığınız işlemlerin nedenini anlamak ve diğer insanların yaptığı eylemlerin ardındaki nedenleri anlamak istersiniz. Bu davranışlara nedenleri atfetmek istersiniz, bu da size kendi davranışlarınız ve ilgili durumlarınız üzerinde kontrol sahibi olmanız gerekir.

3 Aşamalı Süreç

İlişkilendirme davranışı 3 aşamalı bir işlemdir:

 1. İster kendi davranışınız ister başka birinin davranışı olsun, davranışı gözlemlemelisiniz.
 2. Gözlenen davranışın kasıtlı olup olmadığını belirlemelisiniz.
 3. Gözlenen davranışı ilişkilendirirsiniz.

Davranışı ilişkilendirdiğimizde, dikkate almamız gereken üç şey vardır:

1. Dış neden veya iç neden?

İç neden : İç nedenler, gözlemlenen kişiye atfedilen faktörlerdir. Dahili nedenler genellikle kontrol edilebilir. Örneğin, bir iş arkadaşı yeni terfi aldı. Onun tanıtımının sebebinin onun sıkı çalışması, özveri ve becerileri olduğuna inanıyorsunuz. Böylece iç nedenleri onun tanıtımına bağladınız.

Dış neden : Dış nedenler, gözlemlenen kişinin dışındaki faktörlere bağlanır. Şans gibi dış nedenler genellikle kontrol edilemez. Örneğin, iş arkadaşınızın bir terfi aldığını varsayalım. Terfi aldığını düşünüyorsunuz çünkü şirketin sahibi babası. Tanıtımının nedeni olarak harici bir faktörü ilişkilendirdiniz.

2. Tutarlı veya ayırt edici davranış?

Aynı koşullarla karşılaştığında aynı davranan bir insanı gözlemlediğinizde, gözlemlenen davranış tutarlıdır. Kişi benzer koşullarda farklı davranırsa tutarlılık düşüktür, kişi benzer koşullarda aynı şekilde davranırsa yüksek olur.

Bir kişinin farklı durumlarda aynı şekilde davranıp davranmadığını belirlerken, davranışın ayırt edici olup olmadığını belirlersiniz . Bir kişi farklı durumlarda aynı şekilde davranırsa, o zaman ayırt edicilik düşüktür, kişi farklı durumlarda farklı davranırsa, ayırt edicilik yüksektir.

3). Uzlaşma

Eğer diğer insanlar aynı koşullarda gözlemlenen kişiyle aynı şekilde davranırsa fikir birliği yüksektir, diğer kişiler aynı koşullarda gözlemlenen kişiden farklı davranırsa fikir birliği düşüktür.

İlişkilendirme Teorisine Örnek

Diyelim ki bir otomobil imalat şirketinde yönetici ve montaj hattındaki kaynak işlemlerinden siz sorumlusunuz. Ali, üç aydan fazla bir süredir şirkette çalışan bir kaynakçı. İşe başladığı günden bu yana bu hattı devam ettiriyor.

Hatta çalışırken davranışları oldukça tutarlıydı. Bununla birlikte, hat dışında başka bir iş yaparken verimliliğinin önemli ölçüde arttığını gözlemlersiniz ve size çalışma davranışında yüksek bir ayrım olduğunu söyler. Şirket ile benzer bir zamana sahip olan diğer çalışanlar, düşük bir fikir birliğine işaret ederek önemli ölçüde daha verimlidir.

Sizin için anahtar soru, Ali’nin davranışının tembellik veya başka bir dış faktör gibi iç faktörlerle ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceğidir. Gözlemlerinize dayanarak, bu yakın bir çağrıdır, bu yüzden personel dosyasını İK’dan gözden geçirirsiniz ve kaynakçı olarak yeni işe alınan diğer çalışanlardan önemli ölçüde daha az resmi eğitime sahip olduğunu görürsünüz. Tüm faktörlere dayanarak, verimsizliğini yetersiz eğitimin dış faktörüne bağlarsınız ve işini verimli bir şekilde yapmak için yeterli becerileri kazanmak için gece yerel bir teknoloji okuluna gitmesi için İK ile bir plan geliştirirsiniz.

Makale Özeti

İlişkilendirme teorisi, başkalarının eylemlerini veya davranışlarını nasıl açıkladığımızı açıklamaya çalışan psikolojik bir teoridir; diğer bir deyişle, davranışı nasıl ilişkilendiririz bunu açıklar. İlişkilendirme, davranışı gözlemlemeyi, gözlemlenen davranışın kasıtlı olup olmadığını belirlemeyi ve davranışın dış veya iç faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeyi içeren 3 adımlı bir süreçtir. Davranışın iç veya dış faktörlere dayalı olup olmadığını belirlerken, davranışın tutarlılık, ayırt edilebilirlik ve fikir birliği düzeyine bakarsınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir