1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Network Next’in oyun trafiği teknolojisiyle Avrupa’da lag kederi son buluyor

Network Next’in oyun trafiği teknolojisiyle Avrupa’da lag kederi son buluyor
0
Network Next tarafından bugün yayınlanan bir basın açıklamasıyla doğrulandığı üzere firma, oyunlarda gecikmeyi düşüren teknolojisini Avrupa’da da çalıştırıyor. Teknoloji birinci olarak Kuzey Amerika’da kullanılmaya başlanmıştı. 
Network Next CEO’su ve 20 yıllık oyun geliştiricisi Glenn Fiedler, açıklamasında şöyle diyor: 
“Oyun geliştiricileri, oyunu oynayanların sunuculara olan irtibat çizgisini denetim etmiyor ve bu durum geliştiriciler için büyük bir sorun zira sonuç olarak ortaya yüksek gecikme, lag çıkıyor ve oyuncunun tecrübesi bozuluyor. Network Next bu durumu oyun trafiğini özel ağlardan taşıyarak çözüyor, zira bu ağlar ortaklara kıyasla çok daha yüksek performansa sahip. Avrupa’daki dağıtımla birlikte geliştiricilere bu kıtada birinci kere daha düzgün oyun tecrübesi sunmalarına yardım ediyoruz.”

Zaten var olan süratli özel ağları oyunları hızlandırmakta kullanıyorlar 

Fiedler ile daha evvel yapılan bir röportajda ise teknolojinin arkaplanının basitçe nasıl çalıştığı anlatılıyor: 
“Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, CDN (İçerik teslimat ağı) şirketi sayfadaki statik öğeler, örneğin fotoğraf ve görüntü, size daha süratli ulaşır hâle getirir. 
CDN’ler bunu statik öğeleri sizin internet servis sağlayıcınıza çok yakın sunucularda depolayarak başarır. Bunu başarabilmek için ISP’lerin ağlarına ortak irtibatlar kurmak zorundadırlar ve aslında internetin özel bel kemiğini oluştururlar. 
Network Next, bu hâlihazırda var olan ağı statik öğeler değil de oyun için kullanarak oyuncu tecrübesinin arttırıyor. Oyunlar bu ağların sunduklarına kıyasla çok daha dinamik ve interaktif öğelere sahipler. 
Teknolojimiz halka açık ağlardan oyun trafiğini alıp özel ağlara taşıyarak bu daha süratli ve kalabalık olmayan ortamı kullanıyor. Bu durum gecikmeyi azaltıyor ve güvenilirliği arttırarak oyun tecrübesinin yükseltiyor.” 
Avrupa’daki bu altyapı yerleşiminin kullanılacağı birinci oyun muhtemelen Rocket League olacaktır. Oyunun imalcisi Psyonix, Network Next’in yatırımcılarından bir tanesi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir