1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Aldatıcı reklamlara 94 milyon TL ceza

Aldatıcı reklamlara 94 milyon TL ceza
0

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, tüketicileri aldatan, yanıltan, deneyim ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamaların incelendiği bildirildi.

Kurulca nisan ayı toplantısında görüşülen 161 belgeden 139’unun mevzuata ters bulunduğu belirtilen açıklamada, kelam konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile 28 milyon 884 bin 143 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği aktarıldı.

Açıklamada, Konseyin, yılın birinci 3,5 ayında ise 639 belge hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunduğuna işaret edilerek, aldatıcı reklam yahut haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 554 belge hakkında durdurma cezasının yanı sıra 94 milyon 139 bin 110 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Tüketicileri yanıltan indirimli satış reklamları incelendi

Son toplantının gündem konusunun tüketicileri yanıltan indirimli satış reklamları olduğu belirtilen açıklamada, çok sayıda eserde çeşitli oranlarda indirim yapılacağının ilan edildiği satış kampanyalarının, Türkiye’de de çokça tercih edilen bir pazarlama yolu olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, çeşitli eserlere uygun şartlarla ulaşabilmeye imkan sağlayan çevrim içi alışveriş kanallarının yaygınlaşmasıyla indirim kampanyalarının sıklaştığı, çeşitlendiği ve bununla çeşitli tüketici mağduriyetlerinin de arttığı söz edildi.

Tüketicileri aldatan, yanıltan, gerçekte olduğundan daha fazla indirim yapılıyormuş algısı oluşturulan indirimli satış reklamları ve uygulamaları hakkında incelemelere devam edildiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Nisan ayı şura gündeminde görüşülerek karara bağlanan evraklarla birlikte yılın birinci dört ayında Reklam Kurulu tarafından 51 indirimli satış evrakı hakkında durdurma cezası ve 11 milyon 457 bin 805 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir