1. Anasayfa
 2. Teknoloji

NASA, kozmosun en eski molekülünün izini 3,000 ışık yılı uzaklıkta buldu

NASA, kozmosun en eski molekülünün izini 3,000 ışık yılı uzaklıkta buldu
0
Bilim insanları uzun bir müddettir, büyük patlamadan yaklaşık 100,000 yıl sonra helyum ve hidrojen atomlarının birleşmesiyle ortaya çıkan birinci molekülün izini arıyordu. Helyum hidrat ismi verilen ve kozmosun soğuması ile yıldızların oluşmasına öncülük eden molekül, onlarca yıl süren uzay araştırmalarına karşın bir türlü bulunamamıştı. Lakin NASA ve Alman Havacılık ajansının uğraşları kozmosla ilgili bir sırrı daha aydınlatmış üzere görünüyor.

3,000 ışık yılı uzaklıkta bulundu 

Araştırmacılar, uçakta taşınabilen Kızılötesi Astronomi Statosferik Gözlemevi (SOFIA) isimli aygıt sayesinde bahsi geçen molekülün tespit edildiğini söz ediyorlar. Keşfin, 3,000 ışık yılı uzaklıktaki NGC 7027 isimli bir gezegen nebulasunda yapıldığı belirtilmiş. Elde edilen bilgiler, helyum hidratın uzayda var olabileceğini ve erken kainatın kimyası ile ilgili teorilerin de doğruluğunu deliller nitelikte.

 

Bilim insanları, yapılan keşfin tıpkı vakitte NASA’nın SOFIA teknolojisi için de bir gövde gösterisi olarak algılanabileceğini belirtiyor. Modifiye edilmiş bir Boeing 747SP uçağı üzerine inşa edilen sistem, her uçuş sonrası üsse geri dönebiliyor ve böylelikle sisteme yeni eklemelerin yapılması mümkün kılınıyor. SOFIA’nın bahsi geçen keşfi yapmasını mümkün kılan araç ise Terahertz Frekanslarda Alman Alıcı (GREAT) isimli donanım olmuş. Helyum hidrat’ın frekansına ayarlanan GREAT, NGC 7027 nebulasında gayesini tespit etmiş.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir