Motivasyon Teorisi: İhtiyaca Dayalı ve Davranışa Dayalı
Motivasyon Teorisi: İhtiyaca Dayalı ve Davranışa Dayalı
0

İşyerinde çalışanların motivasyonunu açıklamak için kullanılan iki düşünce okulu vardır. İhtiyaç temelli teori, çalışanların gerçekleştirmek için motive edilebilmesi için karşılanması gereken belirli ihtiyaçları olduğunu belirtir. Davranış temelli teori, motive edici faktörlerin davranışı işe karşı etkilediğine inanmaktadır.

Motivasyon Nedir?

Hiç çok kadar motive edici bir işte çalıştınız mı? Bahse girerim çok hastalandın! Belki molalardan daha fazlasını aldın. Müdürünüz, çalışmanın motivasyonunun çalışanın işe karşı memnuniyet ve davranışa olan ihtiyacı ile nasıl bağlantılı olduğunu anlamamış olabilir.

Motivasyon, bir şey yapma isteğimizdir. İşyerinde başarı, güç, sosyal statü, büyüme ve hatta korku gibi şeyler çalışanların performans göstermesini sağlar.

Osman, At Çiftliğinde istikrarlı bir el olarak çalıştı. Çalışmaları hakkında çoğu insanı sabah uyanmaya motive edecek fazla bir şey yoktu. Osman, tezgahları küreklemekten, atları fırçalamaktan ve günde birkaç kez oluklarına götürmekten sorumluydu. At Çiftliğinde da fazla büyüme olmadı.

Osman’ı işe gitmeye motive eden şey atlardı, ama bu onu o kadar ileri götürdü. Jokeylerin kazanan yarışlar için yakışıklı ödüller aldıklarını izlerken, bir gün kazanan dairede olmayı hayal etti. Tek sorun – Osman hiç jokey okuluna gitmedi.

Osman kazanan atı bitiş çizgisinin ötesine sürmek istedi, ancak işi onu amacına ulaşması için motive etmedi. Osman haftada birkaç kez hastalanmaya başladı. Patron, Ali Osman’ı her zaman fesihle tehdit etti.

İhtiyaca Temelli Motivasyon Teorisi

Çalışanların ihtiyaçları karşılandığında veya saygıyla muamele gördüklerinde ve hedeflere ulaşmak için fırsatlar verildiğinde son derece üretken olmaktadırlar.

İhtiyaç temelli motivasyon teorisi, çalışanların birincil ve ikincil ihtiyaçları karşılandığında ihtiyaç duyduklarını ve gerçekleştireceklerini iddia eder. İhtiyaç memnuniyeti olmadığında, işten memnuniyet azalacak ve artık çalışmaya motive olmayacaklar.

Birincil ihtiyaçlar doğa, yiyecek, su, barınak ve uyku gibi fizyolojiktir. İşyerinde, bu, iyi çalışma koşullarına, tehditlerden, maaştan ve iş güvenliğinden uzak güvenli bir çalışma ortamı anlamına gelir.

Osman’ın bazı temel ihtiyaçları vardı. Ahırlar, temiz ve güvenli. Ancak ücretleri düşüktü ve sağlık sigortası yoktu. Fesih tehditleri de kendisini güvende hissettirmedi.

Daha da kötüsü, ikincil ihtiyaçlarının hiçbiri karşılanmadı.

İkincil ihtiyaçlar, iktidar arzusu, başarı ve aidiyet gibi içsel devletlerdir. İşyerinde bu, kişinin işi üzerindeki otorite, karar alma sürecine katılım, ilerleme fırsatları ve yönetim ve iş arkadaşları ile iyi ilişkiler anlamına gelir.

Osman bir gün ayrıldı ve asla geri dönmedi. Osman işten değil, çalışma ortamından memnun olmadığı için ayrıldı.

Patronun istikrarlı eller için işleri daha iyi hale getirmek için yapabileceği birkaç öneri var:

 • Güvenli bir çalışma ortamı ve iyi çalışma koşulları sağlayın.
 • Adil bir ücret ve faydalar sunun.
 • Çalışanların işlerinde kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın.
 • Çalışanlara ilerleme fırsatı verin.
 • Çalışanlara kendi hedeflerini koymaları için güç verin.
 • Mesleki gelişim programları oluşturun.

Bir çalışan ihtiyaçlarının karşılandığını hissettiğinde, gerçekleştirme motivasyonu yüksektir.

Davranış Temelli Motivasyon Teorisi

Osman sonunda, At Çiftliğinin toprak yolunun hemen üzerinde başka bir at çiftliği ile ilgili bir iş buldu. Yeni patronu davranışı anlıyor. Sonuçta, at çifrliğini açmadan önce, mütevazi istikrarlı bir kişiydi. Deneyimlerinden öğrendiği şey, ilişki kurmanın önemli olduğuydu.

Sidesaddle – binicinin atını atamak yerine kenara oturmasına izin veren bir tür eyer kullanan bir binicilik biçimidir. Sidesaddle, Osman’a ipleri öğretmek için çok zaman harcadı. Osman’ın hala yerine getirmesi gereken kararlı görevleri vardı, ancak görevlerini bitirdiğinde Sidesaddle, Osman’ın atları pistin etrafında gezmesine izin verdi.

Osman nadiren bir süre ara verdi ve bağlılığı ödüllendirildi. Osman’ı jokey okuluna göndermekle ilgili konuşma vardı. Bu Osman’un çok mutlu etti.

Sidesaddle bunu bilmiyordu, ancak Osman’ın işe karşı davranışını etkilemek için davranış temelli motivasyon teorisini kullanıyordu.

Davranış temelli motivasyon teorisi, çalışanlardaki belirli davranışları manipüle ederek, az ya da çok performans gösterme olasılıkları olduğunu iddia eder. Başka bir deyişle, bir yöneticinin bir çalışanı icra etmesi için motive etmek ya da tam tersini yapmak için yapabileceği şeyler vardır.

Davranış temelli teori, çalışanların aşağıdaki durumlarda motive edildiğini belirtir:

 • Görevler açıkça tanımlanmıştır.
 • Beklentiler iletilmiştir.
 • İşi yapmak için uygun araçlar sağlanır.
 • Hedefler çalışanlar ve yönetim tarafından belirlenir.
 • Anlamlı işler yapma fırsatı var.
 • Performans için takdir ve ödül alırlar.

Sidesaddle, Osman’a birçok motivasyon kaynağı sağladı ve bu da Osman’ın performansını önemli ölçüde artırdı. Osman performansı için ödül ve tanınma aldığı için her gün daha iyisini yapmaya çalıştı.

Makale Özeti

Özetle, motivasyon bir şey yapma isteğimiz veya isteğimizdir. Çalışanlar motive olduğunda, daha yüksek seviyelerde performans gösterirler. Motivasyon ihtiyaç memnuniyeti veya davranışsal güçlerden kaynaklanabilir.

İhtiyaç temelli motivasyon teorisi , çalışanların iş güvenliği, güvenli çalışma koşulları, ilerleme alanı ve yönetim ve çalışma arkadaşlarıyla iyi ilişkiler gibi şeylere olan gereksinimini içerir.

İki temel ihtiyaç türü vardır: birincil ihtiyaçlar ve ikincil ihtiyaçlar. İşyerinde öncelikli ihtiyaçlar iş güvenliği, adil ücret ve sosyal haklar ve güvenli çalışma koşullarıdır. İkincil ihtiyaçlar daha yüksektir ve güç, başarı ve aidiyet arzusunu içerir. İhtiyaçlar karşılandığında, çalışanlar performans göstermek için motive olurlar.

Davranış temelli motivasyon teorisi, görevler açıkça tanımlandığında, beklentiler iletildiğinde, işi yapmak için araçlar mevcut, anlamlı çalışma fırsatları mevcut olduğunda ve performans için ödül ve tanınma olduğunda motivasyonu etkiler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir