Vroom’un Çalışan Motivasyonu Beklenti Teorisi
Vroom'un Çalışan Motivasyonu Beklenti Teorisi
0

Çalışanları motive etmek için doğru denklemi bulmak zor olabilir. Bu makale, belirli bir dizi kritere göre hareket etme motivasyonunu artırarak beklenti teorisinin çalışanları motive etmek için nasıl kullanıldığını açıklamaktadır.

Ahmet Ayyıldız

Ahmet Ayyıldız yerel bir ev geliştirme mağazasında çalışıyor. Bazılarının örnek bir çalışan olarak düşünebileceği kişi odur. Ahmet her zaman oradaki işyerine ilk gelen ve son ayrılan kişidir. İşteyken yöneticisinin beklentilerinin ötesine geçen bir çaba ortaya koyar. Her zaman ekstra projeler üstlenmeye ve iş arkadaşlarına işlerinde yardımcı olmaya isteklidir. Ahmet, herkesin nefret ettiği vardiyaları umursamaz ve bunu bir gülümseme ile yapar. Ahmet’in iş arkadaşlarından bazıları, çok az ödeyen bir işte çok çalışmak delilik olduğunu düşünüyor ve diğerleri de yöneticiye iyi görünmeye çalışarak yalakalık yaptığını düşünüyor.

Ancak Ahmet için çabaları boşuna değil. Aksine, onun için motive ediyor. Aslında, Ahmet ‘kalıplarınızdan taşın’ sloganına güçlü bir şekilde inanır ve çabalarının sonunda yöneticisi tarafından tanınmasını ve ödüllendirilmesini bekler. Ahmet bir gün kendisi yönetici olmayı hayal ettiğinden, bu hedefe ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli.

Beklenti teorisi

En yaygın olarak kabul edilen çalışan motivasyonu teorilerinden biri 1964 yılında Victor Vroom tarafından geliştirilmiştir. Beklenti teorisi, bir kişinin çabalarının daha yüksek performansla sonuçlanacağına inanırsa daha yüksek bir çaba göstermesi için motive edileceği fikrine dayanır. Böylece daha iyi ödüllere sahip olacaktır. Bu tanımı yıkarsak, beklenti, performans ve ödül içeren üç temel bileşen görebiliriz.

Beklenti, bir çalışanın artan çabanın daha iyi performansla sonuçlanacağı umuduyla çaba göstermek istediği çabayı ifade eder. İncelemesi işlerini ne kadar iyi gerçekleştirdiklerine dayanan (çoğu iş değerlendirmesi olan) bir çalışan için, beklentisi Ahmet Ayyıldız’ın önceki örnekte yaptığı gibi daha çok çalışan çalışanın daha yüksek bir seviyeye ulaşmayı beklemesidir.

Bir çalışan, performans ve ödüller arasındaki algılanan korelasyon nedeniyle bu daha yüksek performans seviyesine doğru çalışmaya isteklidir. Yani, performans düzeyi, bir çalışanın davranışları ile bu eylemlerden alabilecekleri ödüller arasındaki ilişkinin gücüne dayanmaktadır. Haftada beş saat daha fazla çalışmak nihai bir terfi ile sonuçlanacaksa, çalışanın terfiye katılma arzusu nedeniyle bu fazladan saatleri çalışma isteği artar.

Son olarak, çalışanın ödülleri ne kadar değerli bulduğuna dair de bir değerlendirme yapılmalıdır. Bu nedenle ödül, çalışanın değer bulduğu bir şey olmalı ve çabaları ödülün algılanan değerine değer kılmalıdır. Birçok çalışan için, bir promosyon olasılığı, çok değerli ve kazanmak için çaba göstermesi gereken tüm ödüle değer bir ödüldür. Bu kesinlikle arkadaşımız Ahmet Ayyıldız için de geçerlidir.

Denklemi Anlamlandırmak

Teori her bir çalışanın motivasyonel ihtiyaçlarını içermese de, beklenti teorisi yöneticilerin işyerinde motivasyon programları oluşturmasına yardımcı olabilir. Beklenti teorisinin ardındaki süreci anlamanın anahtarı, çaba ve performans, performans ve ödül arasındaki ve ödüller ile çalışan memnuniyeti arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Değerli bir ödül için yüksek bir beklentisi olan bir çalışan da performansı artırmak için yüksek motivasyona sahip olma eğilimindedir. Yöneticilerin beklenti teorisinden yararlanabilmeleri için, çalışanlarına çabaları ve performans beklentileri arasındaki bağlantıyı göstermeleri, daha sonra bu performans beklentilerinin karşılanmasının veya aşılmasının çalışanın arzu edilen ödüllere nasıl yol açacağını daha fazla göstermeleri gerekir.

Ahmet Ayyıldız örneğine geri dönersek onun yöneticisi gibi davranırsak, onu yüksek seviyede çalışmaya motive etmek için beklenti teorisini kullanabilirsiniz. Ahmet’in yöneticisi olarak, öncelikle hangi ödüllerin Ahmet’i daha çok çalışmaya motive ettiğini bulması gerekir. Hatırlarsanız, Ahmet bir gün bir terfi umuyordu. Ahmet’in yöneticisi olarak, bu ödülün Ahmet’e sunulabilecek bir şey olduğundan emin olmak istersiniz. Onaylandıktan sonra, performans beklentilerinizi onunla ve bir terfi ödülüne ulaşmak için ne yapması gerektiğini tartışmak için Ahmet ile görüşebilirsiniz. Ayrıca Ahmet ile ödülü değerli bulduğunu doğrulamak isteyeceksiniz.

Performans beklentilerini ödüllerle uyumlu hale getiren Ahmet, bir gün terfi edilme beklentisiyle bu beklentileri karşılamak veya aşmak için ne yapması gerektiğini hızlıca görebilir. Ahmet’in terfi etme ihtiyacını karşılama arzusu, çabayı değerli kılacak kadar güçlüdür, bu nedenle yüksek seviyelerde performans sergilemeye motive olur.

Makale Özeti

Hadi gözden geçirelim. En yaygın kabul gören motivasyon teorilerinden biri 1964 yılında Victor Vroom tarafından geliştirilmiştir. Bir kişinin çabalarının sonuçlanacağına inanırsa daha yüksek bir çaba göstermesi için motive olacağı öncülüne dayanan beklenti teorisi olarak bilinir. yüksek performans ve dolayısıyla daha iyi ödüller.

Beklenti teorisi üç bileşene ayrılmıştır: beklenti, performans ve ödül. Beklenti, bir çalışanın artan çabanın daha iyi performansla sonuçlanacağı umuduyla uygulamak istediği çabayı ifade eder. Performans düzeyi, bir çalışanın davranışları ile bu eylemlerden aldıkları ödüller arasındaki ilişkinin gücüne dayanır. Son olarak, çalışanın ödülleri ne kadar değerli bulduğuna dair de bir değerlendirme yapılmalıdır . Bu nedenle ödül, çalışanın değer bulduğu bir şey olmalı ve çabaları ödülün algılanan değerine değer kılmalıdır.

Teori her bir çalışanın motivasyonel ihtiyaçlarını her şeyi içermese de, beklenti teorisi yöneticilerin işyerinde motivasyon programları oluşturmasına yardımcı olabilir. Beklenti teorisinin ardındaki süreci anlamanın anahtarı, çaba ve performans, performans ve ödül arasındaki ve ödüller ile çalışan memnuniyeti arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Değerli bir ödül beklentisi yüksek olan bir çalışan da performansı artırmak için yüksek bir motivasyon seviyesine sahip olma eğilimindedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir