1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Masaüstü Chrome için okuma modu geliyor – Gelene kadar en güzel alternatif Pocket

Masaüstü Chrome için okuma modu geliyor – Gelene kadar en güzel alternatif Pocket
0
Google Chrome web tarayıcısının masaüstü uygulaması, mobilde uzunca vakittir bulunan okuma moduna sahip oldu. Şimdilik kararsız beta olan Canary sürümünde olan özellik, kısa müddet sonra stabil versiyonlara ulaşacaktır.
Tarayıcıların çabucak hemen hepsinde bulunan bu özellik artık bir standart hâline gelmişti. Microsoft Edge, 2015 yılından beri okuma moduna sahipken Safari ve Firefox özelliğe 2017’de sahip olmuştu. Bu üçlünün içinden en gelişmiş olan okuma modu Firefox’a ilişkin diyebiliriz. Firefox, okuma modu için farklı renk temaları, sesli okuma ve metin yine boyutlandırma üzere özelliklere sahip.
Android versiyonunda Basitleştirilmiş Görünüm olarak yer alan bu okuma modu, Chrome için yeni bir özellik değil. Masaüstü versiyonda mobilin birebiri ancak yine isimlendirilmiş olacak bu özellik, birinci olarak Şubat ayında bir yanılgı raporunda ortaya çıkmıştı.
Özelliği şimdiden kullanmaya başlamak için bilgisayarınıza Chrome Canary’nin son sürümünü yüklemelisiniz. Bunun akabinde “chrome://flags/#enable-reader-mode” adresini tırnaklar olmadan adres çubuğuna yapıştırıp özelliği aktive etmeniz gerekli. Bu tamamlandıktan sonra tarayıcıyı yine başlattığınızda okumak istediğiniz sayfaya gidip üç nokta menüsünden “Distill page” ya da “Sayfayı damıt” ya da Google nasıl çevirmeyi tercih ederse o halde karşınıza çıkacak bir seçeneği aktive ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bize sorarsanız bu kadar uğraşmaya değmez, daha düzgün ve kolay bir tahlil var.

Okumayı sevenlere en düzgün alternatif: Pocket

Chrome için eklenti dayanağı sunan, taşınabilir uygulamaları (iOS) bol(Android) bol bulunan Pocket, bu bahsettiğimiz okuma modu işini yaparken birebir vakitte bir arşiv üzere de çalışıyor ve tüm okumalarınızı organize ediyor. Mozilla altında yer alan Pocket, Firefox kullanıyorsanız tarayıcının dâhili entegrasyonları sayesinde daha da tatlı hâle geliyor. Pocket kullanmak için taşınabilir telefonlarda istediğiniz sayfayı uygulamayla paylaşmak, masaüstünde ise eklentiyi yükledikten sonra Pocket ikonuna tıklamak yetiyor.
Tercih sizin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir