1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Android casus yazılımı Exodus’ın iOS versiyonu bulundu

Android casus yazılımı Exodus’ın iOS versiyonu bulundu
0

Mobil işletim sistemlerinin barındırdıkları güvenlik açıkları, kullanıcıları tehlikeli durumlara sokabiliyor. Bilhassa iş, konum bilgisini toplayabilmeye kadar vardığında durumun ciddiyetinin ne kadar artabileceğini iddia etmek epeyce kolay. Geçtiğimiz ay ortaya çıkan ve Google Play’deki birtakım uygulamalarda tespit edilen Exodus da bu casus yazılımlardan bir başkası. Güvenlik firması Lookout tarafından yapılan araştırma ile Exodus’ın iOS versiyonu da olduğu öğrenildi.

Telefona ilişkin tüm bilgilere ulaşılabiliyor

Exodus casus yazılımını içeren bir uygulamayı telefonunuza yüklediğinizde rehberiniz, fotoğraflarınız, görüntüleriniz, konumunuz gibi bilgiler karşı tarafa gidebiliyor. Özcesi telefonunuz içerisindeki tüm dataların takip edilebilir hale geldiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar Android versiyonu Google Play üzerinden tüm kullanıcıların erişebileceği halde olsa da iOS versiyonunda durumlar biraz daha yeterli.

Exodus bulaşmış uygulamalardan hiçbiri App Store üzerinde yer almıyor. Apple enterprise sertifikası ile imzalanmış olan uygulamaları dışarıdan indirerek telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Bu sertifikanın kullanıldığı öteki bir sızıntı haberini de Facebook’un Onavo VPN uygulamasından hatırlayabilirsiniz. Ekseriyetle özel hedeflerle firmaların kullanması için verilen sertifika bu stil açıklara sebebiyet verdi.

Hem App Store’dan ulaşılamaması hem de Apple’ın bu firmalara verdiği sertifikaları iptal etmesi sebebiyle başta belirttiğimiz üzere Android versiyonuna kıyasla çok daha az kişi etkilendi. Ayrıyeten araştırmacı Adam Bauer’in telaffuzuna nazaran Android versiyonu 5 yıldır geliştirilme evresinde iken, iOS versiyonun epeyce yeni başladığı da belirtiliyor. Sonuç olarak bu biçim ziyanlı yazılımlara karşı Google ve Apple’ın daha dikkatli olması gerektiğini belirtebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir