Maliyet Dağıtımı: Tanım, Terimler ve Örnekler
Maliyet Dağıtımı: Tanım, Terimler ve Örnekler
0

Bir işletmenin maliyetleri nasıl belirlediğini hiç merak ettiniz mi? Bu makalede maliyet dağıtımı hakkında bilgi edineceğiz. Terimi tanımlayacağız ve bazı örneklere uygulayacağız. Makale, temel kavramların bir özeti ile sona erecektir.

Maliyet Dağıtımı Nedir?

Kendinize konserve şeklinde reçel ve sebze sattığınız kendi işinizi kurduğunuzu düşünelim. Kullanacağınız konserve türlerini seçmek ve satacağınız çeşitlere karar vermek gibi bazı adımlar hakkında bir engelle karşılaştınız.

Birdenbire, bir işletme yürütmenin daha önemli finansal yönlerini bilmediğinizi fark edersiniz. Örneğin, yeni işinizi yürütmek için gereken masrafları ve maliyetleri anlayabilmeniz için harcadığınız parayı nereye kaydetmeye başlayacağınızdan emin değilsiniz.

Finansman ve muhasebe alanında çevrimiçi bir ders almaya karar verdiniz ve öğrendiğiniz ilk şey, uygun maliyeti atayabilmeniz için işletmenizin birçok farklı yönünü nasıl tanıyacağınız. Temelde öğrendiğiniz şey, bu makalenin odak noktası olacak o da maliyet dağıtımı.

Temel tanımlar

Merak ediyor olabilirsiniz, maliyet dağıtımı tam olarak nedir? Maliyet dağıtımı, maliyet nesnelerine maliyet tanımlama, biriktirme ve atama görevidir. Maliyet nesnesi bir şirket ayrı bir maliyet atamak istediği herhangi öğedir. Örnek olarak bir proje, bir departman veya bir şirket içindeki bir şube verilebilir. Dolayısıyla, maliyet dağıtımı, bir maliyet nesnesini belirleme ve sonra o maliyet nesnesine bir maliyet atama işlemidir.

Örneğin, konservelerinizi yapmak için kullandığınız elektriği içeren elektrik faturasına bakalım. Konservelerinizin çoğunu evinizde yaptığınız için, elektrik kullanımının bir kısmı işle ilgilidir ve bir kısmı da kişiseldir. Bu nedenle, maliyet nesnesini, elektrik faturasını alıp bölmeye veya maliyeti hem kullanıma hem de kendi kişisel harcamalarınıza tahsis etmeye karar verebilirsiniz.

Bir diğer önemli tanım maliyet sürücüsüdür. Maliyet sürücüsü bir faaliyetin maliyetini değiştirebilir şeydir. Başka bir deyişle, bir faaliyetin gerçekleştirilme maliyetini değiştirebilen ve etkileyebilen bir faktördür. Bir örnek üretim faaliyeti olabilir. Üretim için bir maliyet faktörü, gerçek makineler ve bunları çalıştıran çalışanlar olabilir.

Maliyet Dağıtımının Yararları

Tüm şirketler maliyetleri azaltmak ve karı artırmak istiyor. Bu nedenle maliyet dağıtımı kullanılabilir. Maliyet dağıtımı, bir şirketin parasının tam olarak nerede harcandığını görmesini sağlar. Bu bilgileri bilmek bir şirketin kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Bir şirket, bir kaynağın maliyetlerine bakabilir ve bu kaynağı yalnızca çok fazla maliyetli olana kadar kullanabilir. O zamanlar bir şirket, maliyetleri düşürmek ve kârını artırmak için bu kaynağa olan talebi azaltmak ve azaltmak için maliyet dağıtımını kullanabilir.

Şimdi, maliyet dağıtımının ne olduğunu ve neden kullanıldığını biliyoruz, ancak işleme biraz daha ayrıntılı olarak bakalım.

Tanımlayın ve Tahsis Edin

İlk adım maliyet nesnesini tanımlamaktır. Bir şeyin ne olduğunu bilmiyorsak, bir şeye maliyet atayamayız. Örneğimizi daha önce alırsak, başka bir maliyet nesnesinin işletmenin sıkışma bölümü olduğunu fark edebiliriz. Bu, reçel bölümünün kendi maliyetlerine sahip olması için işletmenin maliyetlerini ayırmak istediğimiz anlamına gelir.

Esasen bir şirketin genel masrafları tahsis ettiği bir sistem olan maliyet tahsisat tabanını anlamak da önemlidir. Örneğin, reçel bölümümüzü alırsak, insan kaynakları (İK) departmanı, İK masraflarını reçel bölümünde kaç çalışanın ve konserve sebze bölümünde kaç kişinin çalıştığına göre tahsis eden insan kaynakları departmanı olabilir.

Biriktir, Atfet & Ata

Nesne belirlendikten sonra maliyetleri biriktirmeliyiz. Bu genellikle bir maliyet havuzu kullanılarak yapılır. Maliyet havuzu, o nesnenin tüm maliyetlerini tahsis edilebilecek şekilde toplama işlemidir. Temel olarak, maliyet nesnesine atanabilmeleri veya bunlarla ilişkilendirilebilmeleri için tüm maliyetleri bir araya getiririz veya bir araya toplarız.

Örneğimize geri dönersek, cihaz bakımı için bir maliyet havuzumuz olabilir. Bu, işe alınan işçilik, parçalar vb. gibi cihaz bakımı ile ilişkili tüm maliyetlerin birlikte toplanacağı anlamına gelir.

Bu adımın amacı, maliyeti adil bir şekilde yaymaktır. Bu, maliyetlerinizi nasıl tahsis edeceğinizi veya atayacağınızı tanımlamanız gerektiği anlamına gelir. Örneğin, maliyetlerinizi aşağıdaki kategorilere atayabilirsiniz: su kullanımı, personel sayısı gibi. Bunu örneğimize uygularsak, elektrik kullanımını kullanabilirsiniz. Bu kategoriyi seçerek, bir şirket ne kadar elektrik kullanıldığına bakabiliriz. Bu bilgiyi bilmek, elektrik kullanımının maliyetlerde çok fazla şey içerdiğini düşündürebilir. Bu nedenle, elektrik kullandığınız süreyi en aza indirebilir veya maliyetten tasarruf etmek için daha az elektrik kullanan başka bir cihaz bulabilirsiniz.

Makale Özeti

Maliyet dağıtımı, bir işletmenin bir maliyet nesnesini tanımladığı, biriktirdiği ve maliyet atadığı bir süreçtir. Maliyet nesnesi bir iş ayrı bir maliyet atamak istediği şey olduğunu öğrendik. Süreçteki adımlar şunları içerir: tanımlama ve tahsis etme, biriktirme, atfetme ve atama. Tespit etme ve tahsis etme işlemi sırasında, genel giderler maliyet dağıtım tabanına göre tahsis edilebilir. Biriktirme ve öznitelik işlemi, bir maliyet havuzu oluşturmayı veya belirli bir maliyet nesnesi için tüm maliyetleri birleştirmeyi içerebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir