Kurumsal Kaynak Planlaması: İş Süreçlerini Entegre Etmek için ERP Kullanımı
Kurumsal Kaynak Planlaması İş Süreçlerini Entegre Etmek için ERP Kullanımı
0

Kurumsal kaynak planlaması, tüm kuruluşun kritik operasyonlarını yönetmek için bir dizi entegre programdır. ERP uygulamanın avantajları ve zorlukları hakkında bilgi edinin.

Kurumsal Kaynak Planlaması

Büyük bir havayolunun CEO’su olduğunuzu varsayalım. Şirketinizin dünya çapında 50’den fazla farklı şehre uçan yaklaşık 100 uçağı var. 12 farklı ülkede yaklaşık 10.000 çalışanınız ve her yıl 20 milyondan fazla müşteriniz var. Bir an için böyle bir şirketi yönetmek için gerekenleri düşünün. İşe hazır mısın?

En son üç aylık finansal raporlar hazır ve haberler iyi değil. Maliyetler yükseldi ve kârlar düştü ve bu son iki yıldır bir trend oldu. İşleri nasıl tersine çevirecek ve şirketinizi nasıl daha kârlı hale getireceksiniz? Sadece bir şeyi düzeltmek yeterli olmayacaktır. Uçak bakım ve güvenliğinden pazarlama ve müşteri sadakatine kadar tüm şirkette iyileştirmeler yapmanız gerekecek. İhtiyacınız olan şey bir kurumsal kaynak planlama sistemidir.

Kurumsal kaynak planlaması veya ERP, tüm kuruluş için kritik işlemleri yönetmek üzere bir dizi entegre programdır. ERP sisteminin merkezinde tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan bir veritabanı bulunmaktadır. Bu, kuruluştaki tüm birimlerin operasyonları ve planlamayı desteklemek için mevcut verilere erişmesini mümkün kılınmaktadır.

ERP, karmaşık bir işletme aracılığıyla maliyetleri ve ürün akışlarını kontrol etmede önemli bir araç olarak ortaya çıkmıştır. ERP’nin belirleyici özelliklerinden biri, tüm işletme genelinde gerçek zamanlı bilgileri entegre etmesidir.

Avantajları

ERP’nin birçok avantajı vardır. Bunlar:

1. Karar vermeyi desteklemek için verilere daha iyi erişim

ERP sistemleri tüm işletme işlevlerini desteklemek için entegre bir veritabanı kullanmaktadır. Bu, işletme genelinde operasyonel karar almayı kolaylaştırır ve çeşitli birimlerin sorunsuz entegrasyonunu sağlamaktadır.

2. Eski sistemlerin ortadan kaldırılması

Eski sistemler, yıllardır uygulanmakta olan ancak artık desteklenmeyen ve daha yeni sistemlerle güvenilir bir şekilde arabirim oluşturmayan bilgisayar tabanlı sistemlerdir. ERP, farklı platformlardaki birden fazla sistemi tek bir tümleşik yazılım uygulamaları setine değiştirir.

3. İş süreçlerinin iyileştirilmesi

ERP sistemleri, belirli bir iş akışını veya süreci yürütmenin en verimli ve etkili yolları olan en iyi uygulamaları uygulamak üzere tasarlanmıştır.

4. Teknoloji altyapısının yükseltilmesi

ERP’nin uygulanması, bir kuruluştaki tüm bilgi teknolojilerini, sabitlenmeleri gerektiğinde tek tek bileşenleri aşamalı olarak yükseltmek yerine organize bir hıza getirme fırsatı sunmaktadır.

Zorluklar

Bir ERP sisteminin uygulanması çok zor olabilir. Sadece önemli kaynaklar gerektirmekle kalmaz, aynı zamanda yönetimden güçlü bir destek ve aynı zamanda tüm kuruluştaki birçok birimin etkili işbirliği gerektirir. ERP sistemlerinin bazı zorlukları:

1. Maliyet

Bir ERP sisteminin uygulanması, milyonlarca dolarlık büyük bir organizasyon için tipik bir sistemle çok maliyetli olabilir.

2. Yükseltmelerin bozulması

Bir ERP sisteminin mevcut sistemlerle entegre edilmesi gerekmektedir ve bu geçici operasyonları geçici olarak bozabilir.

3. Uzun uygulama süresi

Büyük bir kuruluş için bir ERP’nin uygulanması birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir.

4. Değişimi yönetmede zorluk

Bir ERP sistemi genellikle bir organizasyonun süreçleri entegre etmek ve daha verimli olabilmesi için belirli şeyleri farklı yapmasını gerektirir. Bu, uzun vadeli çalışanlar tarafından her zaman iyi karşılanmayabilir.

5. Yazılım özelleştirme

Hazır ERP yazılımı genellikle karmaşık kuruluşların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli değildir. Yazılımın kişiselleştirilmesi için zaman ve para yatırılması gerekebilir.

6. Kullanıcı hayal kırıklığı

Birçok çalışan belirli bir iş yapma yöntemine aşina olmuştur ve bir ERP işlerini nasıl yaptıklarına meydan okuyabilir. Yeni kullanıcıların yeni sisteme uyum sağlaması için eğitim gerekebilir.

Yazılım

IBM, SAP, Oracle, Infor ve Microsoft dahil olmak üzere bir dizi şirket ERP yazılımı geliştirir ve uygular. Birçok durumda, bir kuruluş sadece bu şirketlerden birinden yazılım satın almakla kalmaz, bunun yerine yazılım, özelleştirme, uygulama, eğitim ve destek içeren eksiksiz bir çözüm elde eder. Bu, bir ERP sisteminin uygulanmasının çok karmaşık doğasını yansıtmaktadır.

ERP yazılımını yerel elektronik mağazanızın raflarında görmemenizin nedenlerinden biri de budur. Örneğin, bir havayolu şirketi için bir ERP sisteminin, aynı özelliklerden bazılarını paylaşsalar bile, bir petrol şirketi için bir sistemden biraz farklı olması gerekebilmektedir.

Örnekler

Belirli organizasyon türlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir dizi özel ERP sistemi geliştirilmiştir. Örneğin, imalat sektöründe, yaygın olarak kullanılan bir ERP sistemi, hammadde alımından bitmiş ürünlerin dağıtımına kadar tüm ürün akışını inceleyen tedarik zinciri yönetimidir. Özel ERP sistemlerinin diğer örnekleri müşteri ilişkileri yönetimi, finansal ve yönetimsel muhasebe ve ürün yaşam döngüsü yönetimidir.

Makale Özeti

Kurumsal kaynak planlaması, tüm kuruluşun kritik operasyonlarını yönetmek için bir dizi entegre programdır. ERP, karmaşık bir organizasyonda maliyetleri ve ürün akışlarını kontrol etmek için kritik bir araçtır. ERP’nin avantajlarından bazıları şunlardır: karar almayı desteklemek için verilere daha iyi erişim, eski sistemlerin ortadan kaldırılması, iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve teknoloji ve altyapının iyileştirilmesi. ERP’nin zorluklarından bazıları şunlardır: maliyet, yükseltmelerin bozulması, uzun uygulama süresi, değişikliği yönetmede zorluk, yazılım özelleştirmesi ve kullanıcı hayal kırıklığı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir