1. Anasayfa
 2. Pazarlama Haberleri

2024’te pazarlamacılar için en önemli 10 zorluk arasında yapay zeka kaynaklı kaygı ve SEO dalgalanması

2024’te pazarlamacılar için en önemli 10 zorluk arasında yapay zeka kaynaklı kaygı ve SEO dalgalanması
0

Pazarlama ve halkla ilişkiler liderleri, 2024’te bir dizi karmaşık zorluk nedeniyle uykusuz gecelerle karşı karşıya; SEO değişkenliği, halkla ilişkiler kapsamına girme, beceri geliştirme ve iş güvenliği konusunda yapay zekanın neden olduğu kaygılar, yeni araştırmaların ardından derlenen listenin başında yer alıyor.

Pazarlama ve halkla ilişkiler endüstrileri halihazırda yüksek tükenmişlik oranları ve zayıf zihinsel sağlıkla karşı karşıyayken ve çalışanların %76’sının strese bağlı personel yokluğu yaşadığını bildiren yeni bir CIPD çalışmasıyla birlikte, yeni veriler, mevcut temel zorluklara ışık tutuyor. sektörde çalışan liderler tarafından gerçek zamanlı olarak deneyimlenir.

Arama odaklı içerik ajansı No Brainer tarafından görevlendirilen, İngiltere’deki 500’den fazla pazarlama karar vericisinden alınan özel veriler, pazarlama liderlerinin 2024’teki en büyük zorluklarını ortaya koyuyor:

 1. Arama motoru güncellemeleri ve volatilite – %17
 2. Şirket içi beceriler ve beceri geliştirme – %16
 3. Yapay zekanın yerini alma kaygısı – %16
 4. Hedef müşterilerle alakalı açılış medyası kapsamı – %15
 5. İlişkilendirme ve yatırım getirisi – %15
 6. Aramada görünürlüğü korumak ve artırmak – %15
 7. Yapay zekayı nasıl kullanabileceğimize dair anlayış eksikliği – %14
 8. EEAT içeriği, arama değerlendiricisi yönergeleri ve inandırıcı, güvenilir uzmanların kaynak kullanımı – %14
 9. Pazar ve rakip faaliyetleri – %14
 10. Entegre/çok kanallı pazarlama sağlamak için ekiplerin entegrasyonu – %14

Son haftalarda Google, düşük kaliteli içeriği cezalandırmaya ve ‘yararsız’ içeriği %40 oranında azaltmaya başladı. Ek olarak, pazarlamacıların neredeyse yarısı becerilerini geliştirme fırsatı verilmediğini bildiriyor.

Tüm bunların üzerine, Birleşik Krallık’taki yapay zeka sektörünün 2027 yılına kadar 2,4 trilyon £ değerinde bir değere ulaşacağı tahmin ediliyor ve bu durum, pazarlamada yapay zekayı yönlendirmeyi amaçlayan endüstri liderleri için karmaşıklığa ve değişime yol açacak.

Bu gelişmeler bir araya getirildiğinde, değişen pazarlama ortamının ve temel zorlukların üstesinden gelmeye çalışan pazarlamacılar için ortaya çıkan karmaşıklıkların altını çiziyor.

No Brainer Genel Müdürü Gary Jenkins şunları söyledi: “Arama, pazarlama ve halkla ilişkiler her zaman değişkenlik ve değişim yaşayan sektörlerdir; bu, bu sektörlerde çalışan çoğumuzun alıştığı ve benimsediği bir şeydir. Ancak son yıllarda bu durum yeni seviyelere ulaşmış gibi görünüyor ve bu yakın zamanda da değişecek gibi görünmüyor.

“Artık pazarlamada çok büyük bir karmaşıklık ve yakınlaşma var ve bizim gibi ajansların yapması gereken şey, pazarlama ve halkla ilişkiler liderlerinin değişen ortama yeni yollarla uyum sağlamasına yardımcı olmak; riskleri yönetmek ve azaltmak, aynı zamanda oradaki fırsatları değerlendirmek. alıyor.

“2023 ve 2024’teki çok daha fazla Google güncellemesiyle, arama ortamında büyük bir değişiklik görüyoruz; dolayısıyla bunun, özellikle arama odaklı performans açısından, 2024’te pazarlamacıların karşılaşacağı zorluklar listesinin üst sıralarında yer alması kaçınılmaz gibi görünüyor.” Başarılı bir işin temel bir parçasıdır, hiçbiri e-ticaretten daha fazlası değildir.

“Güçlü PR ve Dijital PR performansını sürdürmek zor ve giderek de zorlaşıyor; bu nedenle, bu değişen ortama uyum sağlamak ve başarıya ulaşmak için birlikte çalışmak çok önemli. Tarihsel olarak tükenmişlik ve kötü ruh sağlığı nedeniyle zarar gören bir sektörde, yapay zekanın pazarlamacıların kariyerlerine yönelik oluşturduğu tehditlerin bu zorluklara başka bir karmaşık katman daha eklediğini görmek çok ilginç.

“Bunun gibi veriler, şirket içi, ajans tarafı ve danışmanlar olmak üzere pazarlama liderleri olarak hepimizin karşılaştığı sorunların ve zorlukların kilidini açmanın anahtarıdır. Bunları bilmek ve bunlarla başa çıkmanın veya bunların üstesinden gelmenin yollarını bulmak, sektör olarak bizim için kolektif olarak çalışıp birbirimizi desteklememizdir. Her zaman olduğu gibi, doğru planlar ve kaynaklarla bunların üstesinden gelinebilir.”

Önde gelen küresel markaların bu gibi konuları şahsen tartıştığını duymak ister misiniz? Dijital Pazarlama Dünya Forumu (#DMWF) Avrupa, Londra, Kuzey Amerika ve Singapur hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir