1. Anasayfa
 2. Sosyal Psikoloji

Kendine Hizmet Veren Ön Yargı: Tanım, Önyargı ve Örnekler

Kendine Hizmet Veren Ön Yargı: Tanım, Önyargı ve Örnekler
Kendine Hizmet Eden Ön Yargı: Tanım, Önyargı ve Örnekler
0

Etrafımızdaki dünyayı nasıl anlamlandırıyoruz? Sonuçları nasıl açıklarız? Bu makalede, iç ve dış nitelikler ve kendine hizmet veren önyargıları öğreneceğiz. Ayrıca bunların hayatımızdaki olayları nasıl anlamlandırdığımızı nasıl açıklayabileceğini de keşfedeceğiz.

İç ve Dış İlişkiler

Bir testi iyi yapmadığınız bir zamanı düşünün. Sebep neydi? Yeterince fazla çalışmadığınız için mi başarısız oldunuz? Veya sorular belirsiz olduğu için mi? Ön yargı, bir sonuç veya olay için verdiğimiz nedenlerdir. İki ana ön yargı türü vardır. İçsel ön yargılar; kendi içimizden gelen nedenlerdir. Dışsal ön yargılar; etrafımızdaki dünyadaki nedenlerdir.

Test örneğinde yeterince çalışmadığınız için iyi yapmadığınızı söylediyseniz, bu bir iç ilişkilendirmedir. Çalışıp çalışmadığınızı kontrol edebilirsiniz, bu sebep özelliklerinize veya eylemlerinize dayanır. Ancak sorular kötü yazılmış olduğu için iyi yapmadığınızı söylediyseniz, bu harici bir ön yargıdır. Öğretmenin adil bir test yapıp yapmadığını kontrol edemezsiniz, bu nedenle bu sebep çevrenizdeki dünyayla ilgilidir. Sizin güçlü ve zayıf yönlerinizle ilgili değildir.

Ön yargıları Kullanma

İnsanlar neden ön yargıları kullanıyor? Çevremizdeki dünyayı ve gelişen olayları anlamamızın bir yoludur. İnsanlar çevrelerinde olup bitenlerde kalıp arama eğilimindedir. Bir şey olursa bilinçaltında bunun nedeninin bir nedenini ararız. Çoğu zaman bu nedenleri fark ettiğimiz kalıplara dayandırırız.

Örneğin bir test için çalışmadığınızda kötü bir not aldığınızı fark ederseniz, kötü olan notlara çalışmaya başlayacaksınız. Çoğu zaman bu modeller bizi doğru ilişkilendirmeye yönlendirir. Örneğin belirli bir şakayı her söylediğinizde insanların güldüğünü fark ederseniz, insanların kahkahalarını şakaya bağlayabilirsiniz ve muhtemelen bu doğrudur.

Bununla birlikte bazen desenler bizi yanıltabilir ve doğru olmayan ön yargılar yapabiliriz. Çoğu zaman insanların şakalarınıza gülüyor olmalarında haklısınız ama ya özellikle kabadayı bir partide şaka söylüyorsanız? İnsanlar gülüyor olabilir çünkü içmek için çok şeyleri vardı, bu durumda atfınız yanlıştır.

Ön yargılarımız gelecekteki düşünce ve davranışlarımızı yönlendirmemize yardımcı olur. Örneğin eğitim almamanın kötü notlara yol açtığını önermişseniz, gelecekte eğitim almanız daha olasıdır. Şakanızın arkadaşlarınızın kahkahalarının nedeni olduğuna inanıyorsanız, olmasa bile şakayı gelecekte anlatmanız daha olasıdır.

Kendine Hizmet

Birçok insanın niteliklerini yönlendiren belirli bir model türü, kendine hizmet veren önyargı olarak adlandırılır. Kendine hizmet veren önyargı, insanların başarılı iç özellikler ve başarısız dış özellikler vermesidir.

Bir örneğe bakalım. Hüseyin bir koşucu. Gerçekten çok iyi ve çok sayıda yarış kazanıyor. Ne zaman bir yarış kazanırsa, kendisinin yetenekli olduğu ve gerçekten çok antrenman yaptığı için kazandığını söyler. Kazanmasını iç güçlere bağlar; kendi içindeki bir şey ya da yaptığı bir şey yüzünden kazandığını düşünür.

Öte yandan bazen Hüseyin kaybeder. Bu olduğunda dış ön yargılar yapar. O gün çok sıcak olduğu için ya da diğer yarışçılar onları daha güçlü yapan takviyeler aldıkları için kaybettiğine inanır. Kısacası kendine hizmet veren önyargı, insanları başarıdan sorumlu olduklarına inandırır, ancak başarısızlık onların hatası değildir. Sonuç olarak, kendine hizmet eden önyargı daha yüksek benlik saygısına ve daha düşük depresyon şansına yol açabilir.

Tabii ki aynı zamanda çalışmayan insanların başarıya giden gerçek engellerin üstesinden gelmesine de yol açabilir. Mesela Hüseyin belki kaybettiği yarıştan önce çok fazla antrenman yapmamıştı. Başarısızlığını dış etkenlere bağlarsa, başarısızlığını eğitim eksikliğine bağlarsa, olabildiği kadar eğitmeye yönlendirilmez.

Makale Özeti

İç ön yargılar,sonucun içimizdeki bir davranış veya özellikten kaynaklandığına inandığımız zaman, dış ön yargılar da sonucun kontrolümüz dışındaki bir şeyden kaynaklandığına inandığımız zamandır. İnsanlar dünyayı anlamlandırmaya ve kalıpları doğrulamaya yardımcı olmak için ön yargıda bulunurlar. Benlik saygısını arttırmak için bazı insanlar başarılarını iç faktörlere, başarısızlıklarını da kendine hizmet veren önyargı adı verilen dış faktörlere bağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir