Psikolojinin Bozuk Olduğunu Gösteren 12 İşaret
  1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji

Psikolojinin Bozuk Olduğunu Gösteren 12 İşaret

0

Depresyon Nedir?

Herkes ara sıra üzülür. Belki sevdiklerinizi kaybettikten sonra üzüntü hissettiniz, ya da belki üzülmüşsünüz çünkü birisi duygularınızı incitmiştir. Ne olursa olsun, bu üzüntü duyguları sadece geçiciydi ve normal günlük işlevlerinizi yerine getirmenizi engellemedi. Sonsuza kadar üzülmeyeceğinizi anladınız ve sonunda ruh haliniz gelişmeye başladı.

Depresyondaki bireyler için durum böyle değildir. Üzüntü duyguları günlük işleyişlerine, işlerine ve hatta ilişkilerine müdahale etmeye başlar. Üzüntüye son vermezler. Depresyon tam olarak nedir?

Depresyon bir tür duygudurum bozukluğudur. Duygudurum bozuklukları, bir kişinin duygusal durumunun veya ruh halinin sürekli olarak yükselmesi veya azalması ile karakterize zihinsel bozukluklardır.

Depresyonun iki ana özelliği vardır: Günün çoğu için süren üzüntü, kayıp veya öfke duyguları ve çoğu aktiviteye olan ilgi veya zevk azalır.

Her yıl 19 milyon Amerikalı’nın depresyondan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Kadınların erkeklerden iki kat daha fazla depresyonda olma olasılığı vardır. Depresyondaki bireylerin yaklaşık % 80’i depresyonları nedeniyle bazı fonksiyonel bozukluklar yaşadıklarını bildirmiştir. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorumla

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.