1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Jumbo: Facebook, Twitter ve Google geçmişinizi temizleyebilen uygulama

Jumbo: Facebook, Twitter ve Google geçmişinizi temizleyebilen uygulama
0
Sosyal medya ağlarının her geçen gün öbür bir skandalla gündeme geliyor. Bu skandallar dahilinde çabucak hemen her vakit kullanıcı bilgilerini olmaması gereken bir kişi/kurumun eline geçtiği ortaya çıktığından halkın bu ağlara inancı de gitgide azalmakta.
Güvenlik açıklarından ve data sızıntılarından ziyan görmemek için kullanıcılar, bu platformlardaki kapalılık ayarlarını daima denetim altında tutmalılar. Bu ayarlar, birden fazla hizmette (Bkz. Facebook) çok fazla seçenek içeriyor ve denetim etmesi epey sıkıntı. Bunun üstesinden gelmek için çıkarılan taşınabilir uygulama Jumbo, denetimleri ele almanızı sağlıyor.
Jumbo şimdilik Twitter, Facebook, Amazon Alexa ve Google kapalılık ayarlarınızı yönetebiliyor.
Twitter için geçmiş tweetleri silebilen uygulama, bunları telefonunuza ya da buluta kaydetmeye imkan sağlıyor. Bir günden, haftada, aydan ya da üç aydan eski tweetleri sil halinde seçenekleri olan uygulama, tek seferde 3.200’e kadar tweet temizleyebiliyor. Bu limit Twitter API kurallarından geliyor. Şayet 3.200’den fazla silmeniz gereken tweet varsa bunu birkaç güne yayarak yapmanız gerekiyor.

Uygulama Google için de birebir formda arama geçmişinizi temizlemenize müsaade veriyor. Seçeneklerde de rastgele bir farklılık yok.

Amazon Alexa sesli komutları da tek tuşla silmenizi sağlayan uygulama, bu sefer rastgele bir seçenek sunmuyor. Ses kayıtlarınızın ya hepsini silebiliyorsunuz, ya da hiçbirini. Bu ayarların hepsini platformların kendi sayfalarından başta da dediğimiz üzere yapabiliyorsunuz lakin Jumbo’nun sunduğu asıl imkan kolaylık.
Jumbo’nun tahminen de en kıymetli ve kullanışlı özelliği Facebook hesap ayarlarınızı denetim etmesi. Profilinizin 30 farklı kısmını denetim edebilen Jumbo, reklam ayarları, reklam saklılığı, gönderi görünürlüğü, doğum günü, cinsiyet, politik görüş, telefon numarası, beğeniler ve takip ettiğiniz sayfalar üzere değişkenleri inceleyebiliyor.
Üç farklı denetim seçeneği sunan uygulama, Zayıf, Orta ve Güçlü formunda bunları kategorize ediyor. Bunların ne manaya geldiği hakkında kısaca bilgi verilse de asıl açıklama kendi sayfalarında yer alıyor.
Sosyal medya ağları siz ne yaparsanız yapın işleri batırıp bilgileri sızdırabilir ama bu halde âlâ yönetilen bir hesaba sahip olduğunuzda kaybınız çok daha az olacaktır.
 

Jumbo’nun iOS uygulamasını buradan indirebilirsiniz. Firmanın açıklamasına nazaran Android sürümü de yakında kullanıma sunulacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir