1. Anasayfa
 2. Ekonomi

IMF’den seçimlere ait ‘mali konsolidasyon’ vurgusu

IMF’den seçimlere ait ‘mali konsolidasyon’ vurgusu
0

Uluslararası Para Fonu (IMF) Mali İzleme Raporu’nun Nisan sayısını “Büyük Seçim Yılında Maliye Politikası” başlığıyla yayımladı.

Raporda, global ekonomik ve finansal görünüm istikrara kavuşurken, maliye siyasetini olağanlaştırma gayretlerinin yüksek borç ve bütçe açıklarının tesiriyle uğraş etmeye devam ettiği ve yeni zorluklarla karşı karşıya kaldığı aktarıldı.

Sürdürülebilir kamu maliyesini korumak ve tamponları tekrar oluşturmak için kalıcı mali konsolidasyon gayretlerine muhtaçlık olduğu vurgulanan raporda, mali sıkılaşmanın bilhassa çok ısınan ekonomilerde enflasyonla uğraşın son kademesini da destekleyeceği kaydedildi.

Raporda, mali açıklar ve borçların Kovid-19 salgını öncesi iddialardan daha yüksek olduğu, yüksek faiz oranlarının faiz masraflarını artırdığı, toplumsal yardımlar, teşvikler ve transferlere yapılan harcamaların, salgına ve güç fiyatlarındaki şoklara karşılık olarak uygulamaya konulan dayanak önlemlerinin uzatılmasıyla arttığı aktarıldı.

“Büyük Seçim Yılı”nda mali patinaj riskleri ciddi

Kamu maliyesine yönelik kıymetli risklerin sürdüğü belirtilen raporda, maliye siyasetinin olağanlaşmasına devam edebilmenin çeşitli aksiliklere karşı kıymetli eforlar gerektireceği söz edildi.

Raporda, dünya nüfusunun ve gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yarısından fazlasını temsil eden 88 iktisat yahut ekonomik bölgede yıl içinde seçimlerin yapıldığı yahut yapılacağı, 2024’ün “Büyük Seçim Yılı” olarak isimlendirildiği dikkate alındığında mali patinaj risklerinin önemli olduğu aktarıldı.

IMF’nin raporunda, “Borç sürdürülebilirliğini ve finansal istikrarı güçlendirmek için birden fazla ülkede mali konsolidasyona gereksinim var” değerlendirmesinde bulunuldu.

Maliye siyasetinin evvelki iki yıldaki borç ve açıklardaki süratli güzelleşmenin akabinde geçen yıl daha genişlemeci olmaya yöneldiği belirtilen raporda, geçen yıl dünya ekonomilerinin yüzde 85’inden fazlasında para siyaseti kısıtlayıcı olmaya devam ederken, yalnızca yarısının maliye siyasetini sıkılaştırdığı ve bu oranın 2022’de yüzde 70 civarında olduğu bildirildi.

Kamu borcunun GSYH’ye oranının 2029’a kadar yüzde 98,8’e çıkacağı kestirim ediliyor

Raporda, global kamu borcunun GSYH’ye oranının 2023’te yüzde 93,2’ye ulaştığı ve salgın öncesi düzeyin yaklaşık 9 puan üzerinde olduğu kaydedildi.

IMF raporunda, global kamu borcunun GSYH’ye oranındaki artışa ABD ve Çin’in öncülük ettiği tabir edildi.

Kamu borcunun GSYH’ye oranının bu yıl yüzde 93,8’e çıkmasının beklendiği belirtilen raporda, kelam konusu oranın 2029’a kadar yüzde 98,8’e yükseleceğinin iddia edildiği aktarıldı.

Öte yandan IMF yetkilileri tarafından bahse ait kaleme alınan “Dünyamızın Şimdiye Kadarki En Büyük Seçim Yılında Neden Mali Kısıtlamaya Muhtaçlığı Var?” başlıklı blog yazısında da hükümetlerin artan borcun ortasında mali konsolidasyon yolunda ilerlemesi gerektiği vurgulandı.

Yazıda, hükümetlerin mali patinajlardan kaçınmaya, tamponları yine oluşturmaya ve orta vadede mali sürdürülebilirliği müdafaaya daha fazla odaklanmaya çağırıldığı aktarıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir