İnce Bağırsak Nedir? – Anatomi ve Fonksiyonları
İnce Bağırsak Nedir? - Anatomi ve Fonksiyonları
0

Bu makalede, ince bağırsağın üç bölümü  -duodenum, jejunum ve ileum- hakkında bilgi edineceksiniz. Bakteriler ile ilişkili rolleri de dahil olmak üzere, bu bölümlerin her birinin temel işlevlerini de anlayacaksınız.

İnce bağırsak

Daha önce yiyeceklerin ağızda parçalanmaya başladığını öğrendik. Gıda tükürük ile karıştırıldıktan sonra, farinks ve özofagustan daha fazla parçalanmak üzere mideye iletilir. Gıda birkaç saat boyunca sindirim sisteminizde olmasına ve bir miktar işlemden geçmiş olmasına rağmen, toplam sindirimin sadece küçük bir kısmı gerçekleşmiştir. İnce bağırsakların anatomisine ve işlevlerine baktığımızda bu gerçek değişmek üzere.

İnce bağırsakta gıda sindirimi ve besin emilimini çoğunluğunun gerçekleştiği sindirim sistemi bölümüdür. Sindirim ve emilimin ince bağırsakta nasıl gerçekleştiğini anlamak için, önce organın yapısını veya anatomisini anlamak önemlidir. İnce bağırsağınız kıvrımlı bir yol izler ve karnınızdaki boşluğun çoğunu alır. Sindirim kanalının en uzun bölümüdür, yaklaşık 5 metredir ve  üç bölüme ayrılmıştır.

Onikiparmak Bağırsağı

Onikiparmak bağırsağı mideden geçtikten sonra ince bağırsağın ilk kısmıdır. Oniki parmak bağırsağı ince bağırsağınızın üç bölümünün en kısa olanıdır, ancak küçük boyutu önemli olmadığı anlamına gelmez. Aslında, yiyecekleri vücudunuz tarafından emilecek kadar küçük besinlere ayırmak için gereken sindirim sularının çoğunu alan duodenumdur. Bu, oniki parmak bağırsağını, gıdaların kimyasal sindiriminin çoğunun yer aldığı ince bağırsak bölümü haline getirir.

ince bağırsağın üst kısmı

İnce bağırsağın orta bölümüne jejunum denir. Duodenumun, besinlerin kimyasal olarak parçalanmasının çoğunun gerçekleştiği ince bağırsağın bir bölümü olduğunu gördük. Şimdi bu besinler en küçük birimlerine bölünmüş olduklarından, jejunum duvarından emilebilir ve vücudunuzun hücrelerine taşınmak üzere kan akışına geçebilirler. Bu nedenle, jejunumun besin emilimi için önemli bir yer olduğunu görüyoruz.

Ileum ve Peyer Plakları

İnce bağırsağın terminal bölümüne ileum denir. İleum kelimesinin kökeni Latince’dir, ince bağırsağın en alt kısmındadır ve iliac kemiğin yakınında bulunduğundan bu şekilde adlandırılmıştır, bu terimi hatırlamanıza yardımcı olabilir. İleum jejunumu takip eder ve besinlerin emilmesi için ek alan sağlar. İleum ayrıca B12 vitamini ve safra tuzlarının emilmesi için bir yer sağlar.

İleum içine doğru hareket ederken gördüğümüz ilginç bir modifikasyon, Peyer plakları olarak adlandırılan lokal lenfatik doku koleksiyonlarının varlığıdır. Peyer plakları adını, onları ilk keşfeden Johann Conrad Peyer adlı İsviçreli bir anatomistten almıştır. Lenfatik sistemimiz bakteri ve diğer yabancı istilacılarla savaşmamıza yardımcı olur burada lenfatik yapıların varlığı sindirim sisteminden geçen geri kalan yiyeceğin çok sayıda bakteri içerdiğini gösteriyor. Bu Peyer plakları, bakterilerin kan dolaşımına girmesini önlemek için hareket eder.

İnce bağırsaktaki bu kıvrımlı rotayı tamamlamak yaklaşık üç ila altı saat sürer. Yiyecekler oniki parmak bağırsağı, jejunum ve ileumdan geçerken sindirim tamamlanır ve gıda emiliminin çoğu gerçekleşir. Kalan gıda kalıntısı, ince bağırsak ile kalın bağırsak arasındaki materyalin ince bağırsağa geri akmasını önleyen ileoçekal valften geçmeye hazırdır. Kalın bağırsağın ilk bölümüne çekum denir. Bu nedenle, bu valfin adını hatırlamak kolaydır, çünkü ileum ve çekum arasında yer alan valftir.

Makale Özeti

İnce bağırsakta gıda sindirimi ve besin emiliminin gerçekleştiği sindirim sistemi bölümüdür. Üç bölüme ayrılmıştır.

Onikiparmak bağırsağı mideden sonra gelen ince bağırsağın ilk kısmıdır. Duodenuma bir dizi sindirim suyu aktığı için, onu ince bağırsağın, gıdaların kimyasal sindiriminin çoğunun gerçekleştiği bölümü olarak kabul ediyoruz.

İnce bağırsağın orta bölümüne jejunum denir. Jejunum duodenum tarafından parçalanan besin maddelerini aldığından jejunumun besin emilimi için önemli bir yer olduğunu görüyoruz.

İnce bağırsağın terminal bölümüne ileum denir. İnce bağırsağın bu son bölümü, henüz emilmemiş kalan besinlerle birlikte B12 vitamini ve safra tuzlarının emilimini gördüğümüz yerdir. İleum ayrıca bakterilerin kan dolaşımına girmesini önleyen lenfatik doku koleksiyonları olan Peyer plaklarını içerir.

Gıda ince bağırsaktan geçtiğinde, ince bağırsak ve kalın bağırsak arasındaki kapak olan ileoçekal kapaktan geçmeye hazırdır. Bu valf, yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca tek yönlü yolunda devam etmesini sağlar böylece malzemenin ince bağırsağa geri akmasını önler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir