1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Apple ve Qualcomm mutabakata vardı, yıllar süren davalar sonlanıyor!

Apple ve Qualcomm mutabakata vardı, yıllar süren davalar sonlanıyor!
0

Son yılların teknoloji tarafındaki en büyük savaşını Apple ve Qualcomm ortasında gördük. Bilhassa Qualcomm’un patent ihlali savlarıyla başlayan davalar uzun mühlet gündemi meşgul etmeyi başardı. Apple tarafından yayınlanan basın bildirisindeki sürpriz bir gelişmeyle birlikte iki firma, aralarında mutabakata vardıklarını ve devam eden tüm davaları sonlandıracaklarını açıkladı.

Neler yaşanmıştı?

Apple ve Qualcomm ortasındaki dava 2017 yılının Ocak ayında başlamıştı. İki yıl süren uyuşmazlığın temel sebebi Qualcomm’a ilişkin patentli modem teknolojilerinim Apple tarafından iPhone modellerinde müsaadesiz kullanılması oldu. Başta bu durumun iki firmaya yansımasını tam olarak göremesek de işler birtakım iPhone modellerinin satışının Çin ve Almanya’da yasaklanmasına kadar büyüdü. Bunun dışında ABD’de de kimi küçük davaları kazanmayı başaran Qualcomm cephesi için durumun biraz daha yolunda gittiği söylenebilir. Fakat her halükarda Apple üzere kıymetli bir müşteriyi kaybetmek de Qualcomm için epeyce makûs bir durum. Hatta bu davaların Qualcomm’a yaşattığı paha kaybı sebebiyle değerli hasarlar verdiğini sizlere aktarmıştık.

İçinde bulunduğumuz ayın en çok konuşulan konusu ise Apple’ın 5G modem yongası için tedarikçi bulamama sıkıntısıydı. Qualcomm ile davalı olunca elindeki seçenekler haliyle azaldı. Hatta geçtiğimiz hafta Huawei’den bile “Apple’a 5G modem satmaya hazırız.” stilinde çıkışlar gördük. Çin ve ABD ortasındaki tansiyon düşününce Huawei mantıklı bir seçenek olmasa da Apple’ın Intel ve Samsung’un kapısını çalacağı düşünülüyordu. Bu mutabakatla birlikte öteki modem tedarikçilerinin de etkileneceğini söyleyebiliriz.

Anlaşma sonrası ne olacak?

İki firma, ortasındaki tüm davaları sonlandırmaya karar verdi. Apple, Qualcomm’a müsaadesiz kullandığı patentler için ödeme yaptı. Paylaşılan bilgiler ortasında ödemenin ölçüsü yer almıyor. Tüm bu gelişmelerin akabinde Apple ve Qualcomm altı yıllık küresel lisans mutabakatı yaptıklarını açıkladı. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli ve 2 yıl opsiyonlu olan bu lisans mutabakatına ek olarak yonga tedarik etmek için de çoklu yıllık mukavele yapıldı. Bu da yeni iPhone modellerinde Qualcomm modemleri görmeye devam edebileceğimiz manasına geliyor.

Sonuç olarak yıllar süren uyuşmazlığın bugün itibariyle sonlanması epeyce ani bir gelişme oldu. Apple ve Qualcomm tarafı için bu mutabakat her ne kadar faydalı olsa da başka modem tedarikçilerinin pek memnun karşılamayacağını söyleyebiliriz. Örneğin muahede ortaya çıkar çıkmaz Intel tarafından telefonlar için 5G modem işinden çekildiklerine dair bilgiler geldi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir