1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Nisan’da yükseldi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Nisan’da yükseldi
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından nisan ayına ait Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler İnanç Endeksi açıklandı.

Finansal kesimde faaliyet gösteren 142 kuruluşun cevaplarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına nazaran, endeks, nisanda geçen aya nazaran 3,8 puan artarak 157,4 düzeyinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumunda düzgünleşme ile hizmetlere olan talep FHGE’yi artış tarafında, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi ise FHGE’yi azalış istikametinde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu tarafındaki değerlendirmeler bir evvelki aya kıyasla güçlenirken, gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı tarafındaki beklentiler ise zayıfladı.

İstihdama ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek 3 ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı.

2024 yılı nisan ayında, NACE Rev.2 kesim sınıflamasına nazaran “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” kesiminde itimat endeksleri alt bölümler prestijiyle değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu toplumsal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66- Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” kesimlerinde bir evvelki aya nazaran sırasıyla 3,4, 4,4 ve 34,2 puanlık artış gerçekleşti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir