1. Anasayfa
 2. Ekonomi

IMF Başkanı Georgieva: Küresel büyümeye karşın endişelenecek çok şey var

IMF Başkanı Georgieva: Küresel büyümeye karşın endişelenecek çok şey var
0

Georgieva, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlediği basın toplantısında, global iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

Son yıllarda dünya iktisadında çok fazla “türbülans” yaşandığını belirten Georgieva, çoklu şoklara ve sıkı mali şartlara karşın büyümenin olumlu bölgede kaldığını söyledi.

Georgieva, yeniden de endişelenecek çok şey olduğuna işaret ederek, “Enflasyon düştü ancak gitmedi.” dedi.

ABD’de göçmenlerin iş gücü rekabet üstünlüğü sağlıyor

Üretkenlikteki yavaşlamanın nedenlerine ait soru üzerine Georgieva, üretkenlik ve büyümenin yavaşlamasının birçok nedeni olduğunu, büyümenin yavaşlamasının tek nedeninin üretkenlikteki yavaşlama olmadığını kaydetti.

Georgieva, ABD’nin ekonomik performansının Avrupa’dan güzel olmasına ait ise ABD’de inovasyonun iş geliştirmeye dönüşmesinin ve daha sonra büyümesinin ne kadar kolay olduğunu anlattı.

Georgieva, “Avrupa’da inovasyonun gücünü açığa çıkarmak için hala yapılması gereken işler olduğunu biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin, göçmenlerin iş gücünden de yararlandığına dikkati çeken Georgieva, bunun iç siyasette bir sorun oluşturmasına ve sonu geçen her kişinin ekonomik katkısı olmasa da iş gücü arzının ABD’ye rekabet üstünlüğü sağladığını vurguladı.

Georgieva, birebir vakitte ABD’de güç fiyatları açısından daha uygun şartlar olduğunu, güç fiyatlarının Avrupa için epeyce önemli bir faktör olduğunu lisana getirdi.

Çin’e iç talebi artırma tavsiyesi

Çin iktisadına dair bir soruyu da yanıtlayan Georgieva, Çin’in geleceğe yönelik büyüme stratejilerini belirlemesi gerektiğini söyledi.

Ülkenin son 10 yılda ihracata dayalı bir büyüme yolunda bir dizi siyasetten faydalandığını belirten Georgieva, Çin’in artık büyüme için lokal kaynaklara bakmasının vaktin geldiğini kaydetti.

Georgieva, Çin için üç değerli fırsat olduğuna işaret ederek, bunlardan birincisinin iktisadın daha çok iç tüketime kaydırılması olduğunu bildirdi.

Çin’deki ıslahatların ülkeye düzgün hizmet ettiğini ve gereksinim duyulmaya devam edildiğini anlatan Georgieva, ülkede emlak dalındaki sıkıntıların da çözülmesi gerektiğini, bunun da Tüketici İtimadının tekrar tesisine yardımcı olacağını tabir etti.

Savaşın devam ettiği Ukrayna’da mevcut ekonomik ve bütçe risklerine ait bir soru üzerine Georgieva, savaşın her şeyden evvel bir insanlık trajedisi olduğunu, tıpkı vakitte dünya iktisadının güzelliği için de bu savaşın bitmesi gerektiğini vurguladı.

Georgieva, Ukrayna’ya sağlanan global takviyenin sağlam olduğunu belirterek, ülkenin bu yıl 42 milyar dolarlık bütçe takviyesine muhtaçlığı olduğunu bildirdi.

“Gazze iktisadının yüzde 80’den fazlası yok oldu”

Gazze’deki savaşın tesirlerine de değinen Georgieva, bölgedeki belirsizliğin bir sonucu olarak Orta Doğu iktisadının büyüme iddiasını düşürdüklerini kaydetti.

Georgieva, “Gazze iktisadının yüzde 80’den fazlası yok oldu, birebir vakitte Batı Şeria da önemli biçimde etkilendi.” ifadesini kullandı.

IMF Başkanı Georgieva, savaşın Lübnan üzere ülkeleri de etkilediğini lisana getirdi.

“Fed’in bu yıl faiz indirimine gidebileceği konusunda hala iyimseriz”

Öte yandan Georgieva, bugün verdiği bir röportajda, faiz oranları konusunda ABD Merkez Bankasının (Fed) hakikat olanı yaptığını söz etti.

Georgieva, “ABD’deki şartların bu yıl içinde Fed’in faiz indirimine başlamasına müsaade vereceği konusunda hala iyimseriz.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir