1. Anasayfa
 2. Ekonomi

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın Görev Süresi Uzatıldı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın Görev Süresi Uzatıldı
0

Kristalina Georgieva’nın İkinci Dönemi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Kristalina Georgieva’nın başkanlık görevini ikinci bir 5 yıllık dönem için sürdüreceğini duyurdu. 1 Ekim itibarıyla başlayacak yeni görev süresi, IMF İcra Direktörleri Kurulu tarafından oy birliğiyle onaylandı. Georgieva’nın yeniden seçilmesi, onun pandemi, ekonomik krizler ve diğer küresel zorluklar karşısında sergilediği ‘güçlü ve çevik’ liderliğin bir takdiri olarak görülüyor.

IMF’den yapılan açıklamada, Georgieva’nın etkili politika önerileri ve üye ülkelere sağladığı finansal destek ve kapasite geliştirme faaliyetleri öne çıkarıldı. Bu dönemde Georgieva, küresel ekonomiye yönelik zorlukların üstesinden gelmek için önemli adımlar attı.

Georgieva’nın Vizyonu ve Katkıları

Bulgaristan vatandaşı olan ve 2019’dan bu yana IMF’nin başında bulunan Kristalina Georgieva, yeniden seçilmenin onurunu yaşadığını ifade etti. Georgieva, görevinin ikinci döneminde de küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklarla mücadeleye devam etme kararlılığını belirtti. Özellikle pandemi, savaş ve yaşam maliyeti krizleri gibi peş peşe gelen zorluklarla başa çıkmak için uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

IMF’nin, makroekonomik ve finansal istikrarın yanı sıra, iklim değişikliği, kırılganlık, çatışma ve dijital dönüşüm gibi alanlarda da çalışmalarını hızlandırdığına dikkat çeken Georgieva, fonun mali destek, politika önerileri ve kapasite geliştirme faaliyetleriyle üye ülkelerin zorluklarla başa çıkmalarına önemli katkılar sağladığını belirtti.

Georgieva’nın liderliğinde IMF, küresel zorluklara karşı koymak ve üye ülkeler arasında daha ‘etkili, keskin ve samimi’ bir işbirliği ortamı oluşturmak için çalışmalarını sürdürecektir. Daha önce Dünya Bankası ve Avrupa Komisyonu’nda görev yapmış olan Georgieva, bu deneyimlerini IMF’nin faaliyetlerine aktarmaya devam edecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir