1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Hollanda Başbakanı Rutte’den Türkiye bildirisi

Hollanda Başbakanı Rutte’den Türkiye bildirisi
0

Rutte, toplumsal medya hesabından, “Türkiye, bölgede çok tesiri olan jeopolitik bir oyuncu ve daha fazlası, bir NATO müttefiki ve birçok farklı alanda ortaktır. Terörle çaba, güvenlik, iklim, güç, iktisat ve göç üzere.” paylaşımında bulundu.

AB Tepesi’nde, Türkiye ile AB ve Hollanda ortasında bağların güçlendirilebilmesi için görüşmeler yapılacağını belirten Rutte, “Türkiye ile güzel alakalar, AB ve Hollanda için değerli.” tabirini kullandı.

Rutte, “İran’ın (İsrail’e) pervasız saldırısını da görüşeceğiz, İran’ın ve İran’a bağlı kümelerin İsrail’e karşı daha fazla düşmanca hareketten kaçınmasını sağlamak için ne üzere adımlar atabileceğimizi değerlendireceğiz. Orta Doğu’da güvenliğin sağlanması için tansiyonun azaltılması kuraldır.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın son haftalarda daima olarak füze ve dronlar ile Ukrayna’daki kentlere ve güç sistemine saldırdığını kaydeden Rutte, “Bu nedenle Ukrayna’nın ivedilikle daha fazla askeri dayanağa, bilhassa de hava savunmasına gereksinimi var.” tabirini kullandı.

Rutte, AB Doruğu öncesi basına yaptığı açıklamada ise, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Avrupa için büyük bir tehlike oluşacağına dikkati çekti.

NATO ülkelerinin kendi stoklarını daha fazla tüketmek isteyip istemedikleri konusunda bir ikilem içinde olduklarına vurgu yapan Rutte, “Yardım konusunda gereken her şeyi yapıyoruz ancak elimizde çok az var. Acil bir durumda ülkeyi savunacak bir şeylerin de kalması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rutte, “Eğer Kiev için daha fazla silah manasına gelecekse, ülkeler gerekirse NATO standardının altına düşebilir.” diye konuştu​​​​​​​.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir