Hipermagnezemi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Hipermagnezemi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
0

Magnezyum, hakkında çok sık konuşulmayan ancak sağlığımız için hayati önem taşıyan bir mineraldir. Bu yazıda magnezyumun vücudumuzdaki rolleri, aşırı magnezyum bulunmasının nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi verilmektedir.

Magnezyum Dengesi

Magnezyum, 300’den fazla enzim için bir kofaktördür. Yani vücudunuzdaki 300 farklı enzim magnezyum olmadan işlevini yerine getiremez. Bu enzimlerin bazıları protein ve DNA sentezinde rol oynar. Yani magnezyum olmadan hücreleriniz bölünemez ve dokular onarılamaz.

Bununla birlikte, vücutta çok fazla magnezyum olması da hasara neden olabilir. Magnezyum iyonları (Mg2 +), kas kasılması sırasında kalsiyum iyonlarını (Ca2 +) taşıyan kanalları tıkayabilir. Magnezyumdaki dengesizlikler tüm hücreleri etkilerken, nöronlar ve kas hücreleri en kritik olanlardır.

İlgili Makale: Hiperkalemi: Tanımı, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hipermagnezemi

Vücudumuzda çok fazla magnezyum var, ancak çoğu hücrelerimizin içinde veya kemiklerimizde depolanıyor. Magnezyumun % 1’inden daha azı kanımızın sıvı kısmı olan serumumuzda dolaşır; ve dolaşan magnezyumun neredeyse yarısı kan proteinlerine bağlıdır. Kanımızdaki serbest (bağlanmamış) magnezyum konsantrasyonu 1.5 ila 2.5 mg / dL arasında değişmektedir. Magnezyum, vücuttaki diğer tüm elektrolitler veya iyonlar gibi normal aralığında tutulmalıdır.

Hipermagnezemi, hücre dışı sıvıda anormal derecede yüksek magnezyum seviyeleridir. Bu, anormal derecede düşük magnezyum seviyeleri olan hipomagnezeminin tersidir. Serum değerleri 5 mg / dL’den büyük olduğunda hipermagnezemi oluşur.

Sebepler ve Belirtiler

Hipermagnezemi çok nadir görülmektedir çünkü genel olarak böbreklerimiz fazla magnezyumun elimine edilmesinde çok iyi çalışmaktadır. Bu nedenle, hipermagnezeminin en yaygın nedeni böbrek yetmezliğidir. Bazı antiasit ilaçlar magnezyum içermektedir ve bunların fazla alınması hipermagnezemiye sebep olabilir. Bununla birlikte, hipermagnezeminin gelişmesi için tipik olarak altta yatan bir böbrek rahatsızlığı olmalıdır.

Hipermagnezemi semptomlarının çoğu, tüm düz kaslar, iskelet veya kalp kası hücrelerinde aşırı magnezyumun bloke ettiği kalsiyum kanallarından kaynaklanır. Ek olarak, semptomların şiddeti magnezyum seviyeleri ile ilişkilidir. Başka bir deyişle, serum magnezyum seviyeleriniz ne kadar yüksekse semptomlar o kadar kötüdür. En yaygın semptomlar şunlardır:

 • Düşük serum kalsiyum seviyeleri (Hipokalsemi – bloke Ca2 + kanallarından dolayı)
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Azalmış solunum (zayıf kasılan solunum kaslarına bağlı olarak)
 • Düşük tansiyon (Hipotansiyon – arterlerdeki kas güçsüzlüğüne bağlı)
 • Çok yavaş kalp atış hızı
 • Kalp durması

İlgili Makale: Purpura Nedir? – Tanım, Nedenleri ve Tedavisi

Tedaviler

Hipermagnezemi tedavisi, durumun ciddiyetine ve nedenine bağlıdır. Fonksiyonel böbreklere sahip kişiler, idrar üretimini artıran diüretik ilaçlar alabilirler. Bu ilaçlar, fazla miktardaki tüm iyonları vücuttan atmayı sağlayacaktır. Mg2 + ‘un idrardan nasıl yeniden emildiği veya salgılandığı hakkında çok az şey bilinmektedir, bu nedenle özellikle magnezyum salgılanmasını hedefleyen ilaçlar geliştirilmemiştir. Şiddetli vakalarda veya böbrek yetmezliği olan kişilerde, diyalizle vücuttan fazla magnezyum atılabilir.

Ders Özeti

Vücuttaki her iyon, organların ve sistemlerin düzgün çalışması için normal değer aralığında olmalıdır. Hipermagnezemi, hücre dışı magnezyum konsantrasyonunun anormal derecede yüksek olduğu bir elektrolit dengesizliğidir. Sıklıkla aşırı magnezyum alımı ve böbrek fonksiyon bozukluğundan kaynaklanır.

Fazla magnezyum, her tür kas hücresinde hücre zarları boyunca kalsiyum akışını bozar. Sonuç olarak, düz, iskelet ve kalp kasları normal şekilde kasılamaz. Temel nefes alma süreçleri, kalp atış hızı kontrolü ve kan basıncının düzenlenmesi, düzenli kas kasılmasını gerektirir. Bu nedenle, magnezyum kan seviyeleri arttığında, nefes alma, kalp fonksiyonu ve kan basıncı tehlikeye girebilir. Hipermagnezeminin  bazı semptomları şunlardır:

 • Düşük serum kalsiyum seviyeleri (Hipokalsemi – bloke olmuş Ca2 + kanallarından dolayı)
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Azalmış solunum (zayıf kasılan solunum kaslarına bağlı olarak)
 • Düşük tansiyon (Hipotansiyon – arterlerdeki kas güçsüzlüğüne bağlı)
 • Çok yavaş kalp atış hızı
 • Kalp durması

Hipermagnezemi tedavisi, durumun ciddiyetine ve böbrek yetmezliği gibi altta yatan nedenlere bağlı olarak değişir. Hafif vakalarda diüretik adı verilen ilaçlar, idrar üretimini artırarak Mg2 + iyonlarının vücuttan atılması için yeterli olabilir. Şiddetli vakalarda veya böbrek yetmezliği olan kişilerde diyalizle vücuttaki fazla magnezyum atılabilir.

İlgili Akademik Makaleler:

 1. Hipermagnezemi Tanı ve Tedavisi
 2. Magnezyumun klinik önemi
 3. Periton Diyalizi Hastasında Acil Hemodiyaliz Gereksinimi; Laksatif Kullanımına Bağlı Hipermagnezemi: Olgu Sunumu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir