1. Anasayfa
 2. Ekonomi

PLASFED/Karadeniz: 4.0 dönüşümde nicelik değil, nitelikli işgücüne muhtaçlık artıyor

PLASFED/Karadeniz: 4.0 dönüşümde nicelik değil, nitelikli işgücüne muhtaçlık artıyor
0

HANDE BERKTAN

Türkiye’nin endüstride 4.0 dönüşüm konusunda nitelikli işgücü muhtaçlığı artıyor.

Sanayiciler, işgücü sayısındaki artışın üretimde katma kıymet oluşturmadığı, yeni dijitalleşen tertipte nitelikli işgücünün kritik ehemmiyete sahip olduğu görüşünde birleşiyor.

Gündem Teknoloji programına katılan, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED)Yönetim Kurulu Lideri Ömer Karadeniz, sanayi 4.0 dönüşüm için nicelik değil nitelikli işgücüne muhtaçlık olduğunu vurguladı.

“4.0 dönüşümde nicelik değil, nitelikli işgücüne muhtaçlığımız var”

PLASFED Başkanı Karadeniz “Sanayi 4.0 dönüşüm bizim üzere ülkelere için çok değerli. Nitelik ve nicelik konusuna çok dikkat edeceğiz. 4.0 dönüşümde işgücünde nicelik değil nitelikli işgücüne gereksinimimiz var. Kendi yerli, nitelikli işgücümüzle 4.0 dönüşümü sağlayabiliriz. Bu kadar eleman geldi değil bizim işgücünde niteliğe odaklanmamız gerek.” ihtarında bulundu.

“Sanayicinin finansman açısından elinin sıkıştığı bir dönemdeyiz”

Sanayide makine parkurlarının yenilenmesi, teknolojiye yatırımın lakin finansmana kolay erişimle sağlanabileceğini belirten PLASFED Başkanı Karadeniz “Finansmana erişim endüstricinin en büyük kahrı. Mevcut ekonomik tabloda, elinde sermayesi olan ve yatırım yapmak isteyen endüstricinin elinin sıkıştığı bir devirdeyiz.” dedi.

“Geri dönüşüm için Kaynağında Ayrıştırma Sistemi’ni uygulamalıyız”

Plastik sanayisinde, geri dönüşüm teknolojileriyle karbon ayak izini azaltabiliriz diyen Ömer Karadeniz kelamlarına “Kaynağında Ayrıştırma Sistemi’ni (KAS) tüm gelişmiş ülkeler kullanıyor. Ülkemizde Depozite İade Sistemi (DİS)başlatılacaktı lakin hala uygulanmaya başlanmadı, müddet uzatıldı. Bir an evvel başlatılması gerek lakin öncesinde bu işin olmazsa olmazı Kaynağında Ayrıştırma Sistemi’dir. Batı dünyası, buna 40 yıl evvel bahçe ve sokaklardan başladı. Şayet hane halkı yahut işletmeler kaynağında ayrıştırma yapmıyorsa bunun cezası var. Plastiklerin yalnızca ambalajdan ibaret olmadığı gözlerdeki lensten, uçakların imal kademesinde yer alan bir gerece kadar bir çok alanda kullanıldığını biliyoruz. Uzun uçuşlar artık daha hafif kompozit gerecin kullanıldığı uçaklarla sağlanabiliyor. Karbon ayak izini azaltıyor ve uçuş mühletini kısaltıyor. Geri dönüştürülebilir plastik gereçlerden artık hayatımızın her alanında yararlanıyoruz.” biçiminde tamamladı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir