Gelir Tablosu Nedir? – Amaç, Bileşenler ve Biçim
Gelir Tablosu Nedir? - Amaç, Bileşenler ve Biçim
0

Muhasebe döngüsü sırasında oluşturulan dört finansal rapor vardır. Bu dört rapor, finansal tablolar olarak bilinen şeyi oluşturmaktadır. Bu makalede dikkatimizi gelir tablosuna odaklayacağız. Gelir tablosunun ne olduğunu, finansal tablolardaki rolünün ve muhasebede neden önemli olduğunu öğreneceğiz.

Gelir Tablosunun Tanıtımı

Finansal Tablolar, tüm muhasebede en popüler gruptur. Grubu oluşturan dört üyeden ilkidir. Gelir tablosu, taraflara bir şirketin bir hesap döneminde kâr elde edip etmediğini veya zarar edip etmediğini bildiren Finansal Tabloların üyesidir. Günlük olarak gelir tablosu, bir şirketin belirli bir sürede para kazanıp kazanmadığını veya para kaybettiğini bildirir.

Gelir Tablosu Bileşenleri

Gelir tablosu oldukça ilginç bir karakter ve anlaması oldukça kolay. Bilmeniz gereken tek şey iki basit şey: gelir ve giderler. Eğer bu iki şeyi biliyorsanız, onu tamamen anlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şu basit formülü kullanmaktır: Gelir – Giderler = Net Gelir.

Gelir, bir şirketin aldığı paradır. Giderler, bir şirketin ödediği paradır. Net gelir, bir şirketin giderlerini gelirinden çıkardıktan sonra kalan para miktarıdır.

Herkes, bir şirketin net geliri olduğunu gösterdiğinde Gelir tablosunu görmeyi sever, ancak yoksa ne olur? Giderler, elde edilen hasılattan fazlaysa, şirketin net zararı vardı. Taraftarlar net bir zarara düşkün değiller, çünkü şirket hiç para kazanmadı!

Gelir Tablosunun Amacı

Artık Gelir tablosunun Finansal Tablolarda hangi rolü oynadığına bakalım. Paydaşların Gelir tablosundan bilmek istedikleri en önemli şey, bir işletmenin belirli bir dönemde sahip olduğu kâr veya zarardır. Alt satırdaki rakamın kümülatif olduğunu hesaplamak için kullanılan sayılar, yani seçilen dönemin başlangıcından seçilen dönemin sonuna kadar tüm etkinliklerin toplamı oldukları anlamına gelir. Çoğu gelir tablosu üçer aylık veya yıllık olarak oluşturulur.

Paydaşlar, Gelir tablosunun onlara bir işletmenin verimli bir şekilde çalışıp çalışmadığını ve iyi bir kredi veya yatırım ortağı olup olmadığını söylemesini ister. İşletme sahipleri, Gelir tablosuna işin verimli bir şekilde çalışıp çalışmadığını veya iyileştirilmesi gereken alanlar olup olmadığını söylemek için bağımlıdır. Taraftarların neden Gelir tablosu ile ilgilendiğine bakılmaksızın, Finansal Tabloların bir üyesi olarak çok fazla ağırlık taşıdığı açıktır!

Makale Özeti

Gelir tablosu hakkında öğrendiklerimizi gözden geçirelim. Gelir tablosunun Finansal Tabloların ilk üyesi olduğunu öğrendik. Onu bulmanın en basit yolu Gelir – Giderler = Net Gelir formülünü kullanmaktır.

Gelir, bir şirketin getirdiği para miktarıdır. Giderler, bir şirketin ödediği para miktarıdır. Net gelir, gelen gelir tutarı, giderlerin miktarından fazlaysa oluşur. Net zarar, ödenen giderlerin tutarı gelirden daha fazla ise oluşur.

Potansiyel alacaklılar ve yatırımcılar, bir işletmenin iyi bir finansal ortak olup olmadığını söylemek için gelir tablosuna güvenirler. İşletme sahipleri, işletmenin ne kadar iyi çalıştığını ve gözden geçirilmesi gereken alanların olup olmadığını söylemek için gelir tablosuna güvenir.

Gelir tablosuna yüklenen tüm sorumluluklarla Gelir tablosunun Finansal Tablolarda çok önemli bir rolü var!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir