1. Anasayfa
 2. Ekonomi

TEPAV: Perakende inancı geçen aya kıyasla düzgünleşti

TEPAV: Perakende inancı geçen aya kıyasla düzgünleşti
0

Perakende inancı geçen aya kıyasla düzgünleşme kaydetti (TEPAV Perakende İnanç Endeksi’nin (TEPE) 171. sayısı yayımlandı.

Buna nazaran, ZİRVE, Mart ayında bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran tıpkı kalırken bir evvelki aya nazaran 6,6 puanlık artışla -9,0 puan kıymetini aldı ve perakende inancı mart ayında da negatif seyrini korudu. ZİRVE bedelinin aylık değişiminde geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumuna yönelik değerlendirmelerdeki güzelleşme ve gelecek 3 aya ait satış beklentisindeki yükseliş tesirli oldu. Öteki taraftan, mevcut stok seviyesinin olağanın altında olduğu tarafındaki 0,4 puanlık değişim, endekse olumlu yansıdı.

Önümüzdeki 3 aya ait satış beklentilerinin istikrar bedeli Mart 2024’te -1,4 puan oldu. Buna nazaran, önümüzdeki 3 aya ait satış beklentileri, bir evvelki aya nazaran 9,6 puan, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran 4,1 puan artış gösterdi.

İşlerinde düzgünleşme bekleyenlerin oranı yükseldi

Mart 2024’te ZİRVE anketi iştirakçilerinden önümüzdeki 3 ayda işlerinde düzgünleşme bekleyenlerin oranı yüzde 34,6’dan 40,6’ya yükselirken işlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 29,1’den yüzde 25,9’a geriledi. İştirakçilerin yüzde 33,5’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti.

Olumsuz algılar ağırlıkta

İşlerin (geçen yılın tıpkı periyoduna göre) durumuna yönelik değerlendirmeler, Mart 2024’te -24,5 puan pahasını alarak Şubat 2024’e nazaran 4,4 puan, Mart 2023’e nazaran 13,3 puan arttı. Mart 2024’te ZİRVE anketi iştirakçilerinin yüzde 23,3’ü geçen yılın birebir periyoduna nazaran işlerinde artış olduğunu belirtirken işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 47,8 olarak belirlendi. Geçen yıla nazaran işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 28,9 oldu.

Perakende itimadına alt bölümler prestijiyle bakıldığında, Mart 2024’te, geçen yılın tıpkı devrine nazaran “elektrikli mesken aletleri, radyo ve televizyonlar”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve mesken içi kullanım ürünleri”, “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “tekstil, hazır giysi ve ayakkabı” ve “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.)” bölümlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken “birden fazla cinste eser satan bakkal, market ve büyük mağazalar” ve “motorlu taşıtlar” bölümleri ise ortalamanın altında bedel aldı.

En fazla artış Güneydoğu Anadolu’da

Mart 2024’te, Güneydoğu Anadolu, Orta Anadolu, Batı Anadolu, Batı Marmara, Ortadoğu Anadolu, Doğu Marmara, Akdeniz ve İstanbul bölgelerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken Batı Karadeniz, Ege, Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde ise ortalamanın altında kaldı.

AB’de perakende itimadı geçen yıla kıyasla azaldı

Mart 2022’den bu yana olumsuz görünüm gösteren ve negatif pahalar alan AB-27 Perakende İtimat Endeksi, Mart 2024’te de -4,4 puan bedelini aldı. Değişim, bir evvelki aya nazaran 0,7 puan artış, geçen yılın tıpkı devrine nazaran ise 2,7 puan düşüş istikametinde oldu. Öte yandan ZİRVE, Ağustos ve Eylül ayları dışında son 12 ayda negatif pahalar aldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir