Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sistemlerinde Genel Gider Tahsisi
Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sistemlerinde Genel Gider Tahsisi
0

Bu makalede, bir ürün yapmak için yaptığınız her faaliyetin maliyetini anlayarak masraflarınızı nasıl hesaplayabileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca, maliyetlerinizi toplu işlemle ilgili maliyetlere ve birim başına maliyetlere bölmeyi de öğreneceksiniz.

Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM)

Boncuklar, kurdeleler ve diğer zanaat ürünleri gibi küçük şeyler için depolama kutuları yapan bir şirketin genel yöneticisi olduğunuzu düşünün. Ürünlerinizi yapmak için, makinelerin ayarlanması ve daha sonra her bitmiş ürünün yapılması için zaman ve malzemelere ihtiyaç vardır. Her bir öğeyi doğru bir şekilde fiyatlandırmak için genel masraflarınızın ne kadar olduğunu bilmeniz gerekir. Sizin işletme giderlerini ürünlerinizi yapma ilişkili maliyetlerdir.

İşletmelerin genel giderlerini hesaplamak için kullandıkları birkaç farklı yöntem vardır. Bu derste, faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine bir göz atacağız. Bu yöntem, bir ürünün yapımına ilişkin çeşitli faaliyetleri dikkate alır. Sadece birkaç etkinlik kadar basit olabilir veya yüzlerce etkinlik ile karmaşık olabilir.

Faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemini kullanarak ürün başına ek yükü hesaplamak için şu adımları izleyin:

 1. Maliyet havuzlarınızı ve maliyet kalemlerinizi belirleyin. Her bir maliyet havuzunun toplamlarını hesaplayın.
 2. Her bir maliyet havuzunun maliyetini üretilen ürün sayısına bölün.
 3. Ürün başına ek yükü bulmak için bu bölünmüş maliyetlerin her birini ekleyin.

Maliyet Havuzları ve Maliyet Faktörleri

Bir ürünün yapımına giren faaliyetlerin her birine maliyet havuzu da denir. Bir araştırma ve geliştirme faaliyetinin yanı sıra makine kurulum etkinliğini de ekleyebilirsiniz. Ayrıca çalışanlara ödenen ücretleri hesaba katmak için bir personel faaliyeti de ekleyebilirsiniz. Her işletmenin kendine ait maliyet havuzları listesi olacaktır.

El işi depolama kutuları işiniz için, aşağıdaki maliyet havuzlarına sahip olabilirsiniz:

 • Makine kurulumu
 • Personel
 • Malzemeler

Kişisel maliyet kalemleri maliyet havuzlarında arkasında yatan nedendir. Örneğin, maliyet havuzu makine kurulumu, bir şirket için zaman ve maliyet bakımından belirli bir makineyi kurmak için maliyetin bir maliyet sürücüsüne sahiptir.

Genel Formülün Hesaplanması

Faaliyete dayalı maliyetleme yöntemini kullanarak ek yükünüzü hesaplamak için, listelediğiniz her bir maliyet havuzunu alır ve her birinin maliyetini hesaplarsınız. Daha sonra bu sayıyı yaptığınız toplam ürün sayısına böldünüz. Bu maliyet havuzlarının bazıları parti başına, diğerleri ürün başınadır. Örneğin, makine kurulum maliyet havuzu, parti başına maliyettir, personel ve malzeme maliyet havuzları ürün başınadır. Her bir maliyet havuzu için şu formülü takip edersiniz:

Faaliyet Tabanlı Birim Başına Maliyet = (Toplam Etkinlik Maliyeti) / (Üretilen Toplam Ürün Sayısı)

Örnekler

Devam edelim ve zanaat depolama kutusu işiniz için birkaç havai hesaplama yapalım. Her biri farklı bir üretim senaryosu içindir. Her senaryoda ürün başına ek yükünüzün nasıl değiştiğini göreceğiz.

Senaryo # 1: 500’lü toplu iş yapma

Senaryo # 1 için, 500 kutuluk bir parti yapacaksınız. Bu durumda ürün başına ek yükünüzün makine kurulumu için parti başına 250 TL, personel için 500 TL ve malzemeler için 50 TL olduğunu görüyoruz.

Maliyet HavuzuToplam tutar
Makine kurulumuParti başına 250 TL
personelTL500 TL
Malzemeler50 TL

Bu toplamları yapılan 500 kutuya böldüğümüzde, ürün başına maliyetin makine kurulumu için 0,50 TL, personel için 1,00 TL ve malzemeler için 0,10 TL olduğunu görüyoruz.

Maliyet HavuzuToplam tutarÜrün Başına Maliyet
Makine kurulumuParti başına 250 TL0,50 TL
personel500 TL1,00 TL
Malzemeler50 TLTL 0.10

Ürün başına bu maliyetleri ekleyerek, ürün başına 0,50 TL + 1,00 TL + 0,10 TL = 1,60 TL genel masraf elde edersiniz. Bu, her seferinde 500 kutu yaptığınızda her bölmeyi yapmanızın maliyeti 1.60 TL ‘dir. 1,60 TL’nin üzerinde bir fiyata satıyorsanız, kâr edersiniz.

Senaryo # 2: 1.000 toplu işlem yapma

Şimdi, senaryo # 2 için 1.000 kutuluk bir parti yapacaksınız. 1000 parti için ürün başına ek yükünüzün makine kurulumu için 0.25 TL, personel için 0.60 TL ve malzemeler için 0.10 TL olduğunu görüyoruz.

Maliyet HavuzuToplam tutarÜrün Başına Maliyet
Makine kurulumuParti başına 250 TL0.25 TL
personel600 TL0,60 TL
Malzemeler100 TL0.10 TL

Bunları ürün başına ekleyerek, 0,25 TL + 0,60 TL + 0,10 TL = 0,95 TL’lik bir genel masraf elde edersiniz. Şuna bak! Genel gideriniz ilk senaryodan biraz daha düşüktür.

Bu hesaplamaları yapmak size, daha büyük partiler yaparsanız, ürün başına ek yükünüzün azaldığını söyler. Bin başına satış fiyatını aynı fiyatta tutarsanız, daha büyük partilerinizi yaptığınızda daha fazla kar elde edersiniz. Toptan satış yapıyorsanız, bu hesaplamayı yapmanız, aynı zamanda, büyük miktarlarda depolarınızı satın almak isteyen toptan hesaplarınıza ne kadar indirim uygulayabileceğinizi de söyleyecektir.

Makale Özeti

Ne öğrendiğimizi gözden geçirelim. Faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi genel hesaplandığında bir ürünün yapımı için çeşitli etkinlikler sürüyor. Ürününüzü hazırlama sürecinde yer alan her etkinliğe maliyet havuzu denir. Her bir maliyet havuzu için ürün başına maliyeti hesaplamak için şu formülü kullanın:

Faaliyet Tabanlı Birim Başına Maliyet = (Toplam Etkinlik Maliyeti) / (Üretilen Toplam Ürün Sayısı)

Genel giderinizi bulmak için, ürün başına tüm bu ayrı maliyet havuzu maliyetlerini toplarsınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir