Faaliyet Tabanlı Maliyetlemenin Yararları ve Sınırlamaları
Faaliyet Tabanlı Maliyetlemenin Yararları ve Sınırlamaları
0

Yöneticiler, bir ürünün satış fiyatını doğru bir şekilde belirleyebilmeleri için ürün maliyeti hakkında alabilecekleri en iyi bilgiye ihtiyaç duyar. Bu makalede, faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM) hakkında bilgi edineceksiniz.

Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) Nedir?

İsmail Bey ile tanışalım. Mobilya üreten küçük bir şirket olan İsmail’s Furniture Company’nin sahibi. İsmail kısa bir süre önce bir endüstri konferansına katıldı ve maliyetlerinin daha doğru olmasını sağlamanın bir yolu olarak faaliyete dayalı maliyetlendirmeyi duydu. Bu yöntemi, maliyetini artırmak ve daha fazla kar elde etmek için işi için kullanıp kullanamayacağını merak ediyor.

Faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM), ürün ve hizmetlerin daha doğru bir toplam maliyetini sağlamak için dolaylı maliyetler tahsis etme yöntemidir. Dolaylı maliyetler ( üretim genel maliyeti olarak da bilinir ), doğrudan bir ürüne izlenemeyen, ancak bir ürünün üretilmesi için ortaya çıkan süpervizörlerin kirası ve maaşları gibi maliyetleri temsil eden maliyetlerdir. Bir ürün için doğru bir maliyeti hesaplamak için, üretim sürecinde kullanılan malzeme ve işçilik doğrudan maliyetleri ile birlikte her bir ürüne dolaylı maliyetler tahsis edilmelidir. Ürün fiyatlandırması toplam maliyetlere dayandığı için, imalat maliyetlerini iyi anlamak, daha iyi ürün fiyatlandırması ve dolayısıyla daha yüksek kar ile sonuçlanacaktır.

FTM dolaylı maliyetleri biriktirmek için maliyet havuzları kullanır. Maliyet havuzları, aynı maliyet faktörlerinden etkilenen bireysel maliyetleri temsil eder. Maliyet faktörleri belirli bir faaliyetin maliyetinin artmasına neden olan faaliyetlerdir. Örneğin, odun kesen bir makine çalıştırmak İsmail Bey’in fabrikasında gerçekleşen bir faaliyet olabilir. İsmail Bey’in şirketindeki maliyet havuzlarından biri ekipman bakımı olabilir ve bu havuz için maliyet sürücüsü testerenin kullanıldığı makine saati sayısı olabilir. Testere daha fazla makine saatinde kullanıldığından bakım maliyeti artacaktır. Daha fazla kesim ve daha fazla testere kullanımı gerektiren ürünlere toplam ekipman bakım giderlerinin daha büyük bir kısmı tahsis edilecektir. Maliyet havuzları ve maliyet unsurları işletmenin faaliyetlerine bağlı olarak değişecektir.

FTM Kullanmanın Yararları

FTM’nin kullanılması, maliyetlerin bazı keyfi yöntemlere değil maliyet sürücülerine göre tahsis edildiği için yönetimin üretim maliyetini daha iyi anlamasını sağlar. Bir ürünü üretmenin altında yatan maliyet daha doğru olduğundan, kullanımı daha iyi ürün fiyatlandırmasına yol açar. Örneğin, bir FTM sistemi kullanarak, İsmail Bey bir sehpa üretmenin 250 TL’ye mal olduğunu belirleyebilir, ancak sadece müşterilere 260 TL tahsil ediyor. Daha iyi maliyet bilgisine sahip olmak, İsmail Bey’in daha fazla kar elde etmesini sağlamak için sehpanın fiyatını ayarlamasına izin verecektir. Daha iyi ürün fiyatlandırması şirket için daha fazla kar sağlar.

İmalat genel giderleri, doğrudan çalışma saatleri gibi keyfi bir önlem karşısında maliyet unsurları temelinde tahsis edildiğinden, ürün hatlarının ve bölümlerin karlılığı daha doğru bir şekilde belirlenerek daha iyi karar almayı sağlar. Bu, ürünlerini üretmek için işgücünden daha fazla teknoloji kullanan şirketlerde özellikle önemlidir, çünkü doğrudan işgücü saatlerine veya genel işgücü dolarlarına göre üretim ek yükü ayırmak mantıklı olmayabilir.

Diyelim ki İsmail Bey, şu anda doğrudan çalışma saatleri temelinde üretim genel giderini tahsis ediyor. Çok sayıda doğrudan çalışma saati gerektiren departmanlar ve ürünler, imalat genel giderlerinden daha yüksek bir pay alacaktır. Bu, bazı departmanların, üretim genel giderlerinden daha fazla pay almasına neden olabilir ve bazı durumlarda, ürün hattı veya bölümü aslında sonuç olarak kârsız görünebilir. Üretim maliyetini tahsis etmek için maliyet sürücülerini kullanarak, yönetim, belirli bir ürünü üretmenin gerçek maliyetini ve ayrıca karlılığını daha iyi bir şekilde görebilir.

Maliyet sürücülerini kullanmak, bir şirketin iyi performans gösteren ve olmayan iş süreçlerini tanımlamasına da olanak tanır. Yönetim bu bilgileri, kaynakların değerli olmayan faaliyetlere değil, şirkete değer veya kar sağlayan faaliyetlere yönlendirilmesini sağlamak için kullanabilir.

FTM sınırlamaları

FTM’nin uygulanması ve bakımı pahalıdır. Üretim sürecindeki her faaliyet hakkında veri toplama süreci, birçok farklı süreç ve ürüne sahip büyük bir şirkette çok zaman alıcıdır. Toplandıktan sonra bilgilerin doğrulanması ve şirketin bilgisayar sistemine girilmesi gerekir. Buna ek olarak, dolaylı maliyetler yaratan faaliyetleri tanımlamak zor olabili. Şirketler, özellikle süreç karmaşıksa veya çok fazla adım içeriyorsa, bazen belirli bir süreç için bir maliyet faktörü belirleme konusunda zorluk çekebilir.

Ek olarak, bir FTM sisteminden üretilen bilgiler GAAP (genellikle kabul edilen muhasebe ilkeleri) gibi tanınmış muhasebe standartlarına uymaz ve bu nedenle yalnızca dahili raporlama amacıyla kullanılabilir. Bu, hissedarlar ve alacaklılar gibi dış taraflarla paylaşılabilecek finansal raporlama üretmek için gereken ek zaman ve çaba ile sonuçlanır.

Her Şirket Farklıdır

İsmail Bey, FTM’yi uygulamanın faydalarının sınırlamalardan daha ağır basmayacağına karar vermelidir. Şirketi küçük olduğundan, faaliyete dayalı bir maliyetlendirme sisteminin uygulanması ve sürdürülmesi için gerekli faaliyet maliyetlerini ve itici güçlerini izlemek ve ölçmek yatırım yapmaya değmeyebilir. Buna ek olarak, İsmail Bey’in ürettiği mobilyalar el yapımıdır ve önemli miktarda doğrudan çalışma saati gerektirir. Onun durumunda, ürettiği mobilyaların emek yoğun doğası göz önüne alındığında, üretim yükünü doğrudan çalışma saatlerine göre tahsis etmeye devam etmek mantıklıdır. Şirket kitlesi daha fazla makine ve daha az işçilik kullanarak mobilya üretiyorsa, tahsis yönteminde bir değişiklik gerekli ve uygun olabilir.

Makale Özeti

Malzemeler ve doğrudan işçilik maliyetleri doğrudan imal edilmiş bir ürüne kadar takip edilebilirken, dolaylı maliyetler veya imalat genel maliyeti söz konusu olamaz. Dolaylı maliyetler; kira, fabrika denetçilerinin maaşları ve makine bakım maliyetleri gibi maliyetleri içerir.

Faaliyet tabanlı maliyetleme (FTM) sistemi maliyeti havuzları ve değişime faaliyetin maliyetini neden maliyet sürücüleri temelinde bireysel mamul ürünlere ayırır onları dolaylı maliyetleri veya genel imalat, biriktirir.

FTM, yönetimin daha iyi fiyatlandırma yapmak ve daha fazla kar elde etmek için kullanabileceği daha doğru maliyet bilgileri sağladığı için faydalıdır. Maliyet kalemlerinin kullanılması, iyi performans gösteren ve iyi performans göstermeyen iş süreçlerini tanımla. Yönetimin şirkete değer sağlayan faaliyetlerde kaynakların kullanılmasını sağlamasına olanak tanır.

Öte yandan, bir FTM sisteminin uygulanması ve sürdürülmesi pahalı ve karmaşıktır. Çünkü her faaliyetin ve iş sürecinin maliyeti şirketin bilgisayar sistemine girilen tüm sonuçlarla tanımlanmalı ve maliyetlendirilmelidir. Ayrıca, bir FTM sisteminden üretilen raporlar yalnızca dahili raporlama amacıyla kullanılabilir. Muhasebe standartlarına uymazlar ve hissedarlara veya vergi dairelerine harici raporlama için kullanılamazlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir